Demre, Antalya körfezinin batısında Teke Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir ilçe olup, doğusunda Finike İlçesi, batısında Kaş İlçesi, güneyinde ise Akdeniz ile sınırdır. Demre, bir turizm merkezi olmanın dışında bir tarım bölgesidir. Seraların yoğun olduğu bu bölgede her çeşit sebze yetiştirilir. Üç tarafı dağlarla çevrili bulunan ilçenin kurulduğu arazi Demre Çayının getirmiş olduğu verimli alüvyonlu topraklardan meydana gelmiştir.

Reklam

Turistik özellikleri Noel Baba kilisesinden ve antik Myra şehrinden kaynaklanmaktadır. Myra (Demre) her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. St. Nicholas (Noel Baba, Santa Claus) Patara yakınlarında zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, burada yaşamış, piskoposluk yapmış ve M.S 343 yılında hayatını kaybetmiştir. Kendi adını taşıyan bir kilisede gömülmüştür. Kilise, 529 yılında hasar görmüş ancak Bizans imparatoru Justinian zamanında restore edilmiştir. 1087 yılında bir grup İtalyan gemici Demre’ye gelip St. Nicholas’ın mezarını açmış ve kemiklerini torbalar içerisinde İtalya’nın Bari kentine götürmüşlerdir. Diğer kalıntılar Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Myra Kaya Mezarları :
St. Nicholas Kilisesi’nin kuzeyindeki tepeye baktığınızda kayalara oyulmuş mezar taşları görürsünüz. Bu anıtsal mezar taşlarının olduğu yer antik şehir Myra’dır.  M.Ö.5. yüzyıla tarihlenen Myra antik kentinin içinde yer alan mezarların çoğunda kabartmalar ve kitabeler mevcut. Buradaki en ilginç mezar ise her iki yanında İyon tipi sütun bulunan ve kapısının üzerinde kabartmalar bulunan kaya mezarı.
Bezirgan Yaylası:
Denizden yüksekliği 500 m. olan Bezirgân Yaylası, Kalkan`a seyahat edenlerin görmesi gereken yerlerden sadece biri. Acentelerin düzenledikleri turlarla buraya ulaşmak mümkün. Bezirgân`da muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Altınızda minik minik adalarla kendinizi uçakta gibi hissediyorsunuz. Avuç içi gibi görünen Kalkan koyundaki çam ormanı arasından zirveye doğru 20 km çıkınca yol ikiye ayrılıyor. Soldaki yolla Bezirgan Köyü`ne ulaşılıyor. Köyün sınırında dik, saç kaplı çatıları olan küçük ahşap evler var. Birbirine çok yakın ahşap merdivenli bu iki katlı evler, buğday saklamak için kullanılıyor. Turistler için köy çevresi ve Bezirgân-Ambar arası at turu düzenleniyor. Yörede köy pansiyonları da bulunuyor.

Kaş’a 50 km. Mesafedeki Demre’ye Finike’den batı ‘ ya ilerleyen kıyı yolunda 30 kilometre. Gidildiğinde varılıyor. Antalya ve Fethiye’den de Demre’ye otobüs kalkıyor.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.