Annelerin kaygıları normal mi?

Birçok kadın doğumu ile başlayan çocukluk ve genç kızı döneminde doğal güdüleri ile birlikte anne adayıdır. Bu duygu yaş ilerledikçe çoğalır ve hayatın belirli bir döneminde Doğal olan şey bir çocuk sahibi olarak anne olmaktır.

Anne olduktan sonra aile koruma ve anne olma duyguları tamamlanmış olsa da annelik bu noktada sona ermez.

Artık çocuğun sağlığı gelişimi ve geleceği ile ilgili kaygılar başlar…

 

Bugün sihirli kadın sitesi olarak annelerin kaygıları konusunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Annenin kaygıları nelerdir ?

annelik-korkulari-normal-mi-koruma-icgudusu

Çocukluk dönemleri Biz de Hepimiz bizleri sağlığımız konusunda ve Yaşamımızın ilerleyen dönemleri konusunda bizler için endişelenen annelerin büyüttüğü çocuklarız.

annelerimiz Bizler hakkında düşünce bir yeri incinecek mi acaba bebeğim doymadı bu saatinde yemek yemedi Acaba bir şey olur mu yeterince yemek yemedi doymuş mudur veya bu gelişimi üzerinde olumsuz etkileri herhangi bir büyük ona zarar verir mi arkadaşları onu incitirim sokakta oynarken acaba başına bir şey gelir mi okul hayatında onu incitirler mi okul hayatı nasıl olacak acaba çocuğunun iyi bir geleceği olabilecek mi eşini seçerken acaba doğru bir seçim yapabilecek mi gibi kaygılar duyarlar. Bu kaygıların bize yansıyan etkileri çoğu zaman içimizde üzüntü ve öfke gibi duygular uyandırırken Yaşımız ilerledikçe annelerimizin Neden bizim için bu kadar kaygılarını anlamaya başlarız.

Bu kaygılar çoğunlukla annelerimizin bilmediği bu yeni dünya ile karşılaşmaları sonucunda bizleri korumaya yönelik Bazen de fazla kontrolcü bir hal almamıza neden olur…

 

Anne Olunca Anladım !

annelik-korkulari-normal-mi-anne-olunca-anladim

Bizler de anne olduğumuzda o küçücük varlığı bu koskocaman dünya karşısında koruyabilmek isteriz.

Kendi annelerimizin bizleri davranış biçimlerini o zamanlar ne kadar yanlış üzücü ve hatta uyandırıcı bulsak da bir anda kendimizi aynı veya çok benzer davranış biçimlerini çocuklarımıza sergilerken buluruz.

Halbuki bu korumacı davranış biçimi çok doğal bir Duygu’nun sonucudur. Bilinmezler !

Kendi annemiz başta olmak üzere çevremizdeki bütün anneler Aslında çocuk sahibi olduklarında bilinmezlik durumunun kaygılarının sonucunda belirli Korkular çocuklarının sağlığı ve geleceği için kaygılar duyarlar.

Bu kaygılar en doğal ve gerçek kaygılardır. Fakat çoğunlukla Bizler ne kadar kaygı Duysak da çocuklarımız yine hasta olur hayatlarının birçok bölümünde olumsuzluklarla karşılaşır ve biz ne kadar Özen göstersek de Eninde sonunda çocuklarımız aynı Eskiden bizim de çocuk olduğumuz ve yetişkinler haline düştüğümüz zamanlarda olduğu gibi birçok olumsuzlukla karşılaşır.

Hastalıklar ruhsal buhranlar hayattaki iniş çıkışlar her ne kadar onlar için yaşanmaması gerekenler sırasının ilk başında yer almasına rağmen yaşam denen bu yolda Bu iniş çıkışlar gayet doğaldır…

 

Çocuk düşe kalka büyür ?

Bu dünyadaki tüm canlılar için geçerli olan şey hayatın tamamının tecrübeler bütünlüğü olduğudur. Kimi zaman Olumlu şeyler gerçekleşirken kimi zaman da olumsuzluklar insanoğlunun yaşamanın parçalarıdır.

Çocuklarımızın yaşayacakları deneyimler onların öğrenmesine bu hayatı deneyimleme sine yardımcı olan olaylardır. Tüm olumsuz olaylardan korumaya çalıştığınız bir çocuk Eninde sonunda o konuların her biri hakkında mutlaka bir gün bizim olmadığımız bir anda yeniden olumsuz bir duruma düşecektir.

Bizler çok doğal olarak bunu istemesek de bu zor durumu yaşayan çocuk bu zorluklarla mücadele etmek ve yeniden ayağa kalkmak arzusunda olacaktır.

Fazla korumacılık çocuklara zarar verir !

İşte tam bu anda geçmişte onların karşı karşıya kaldıkları zorluklar anında Çocuklarımızı nasıl koruduğumuz büyük önem kazanır.

Eğer çocuklarımızı kötülükten ve olumsuzluklardan sadece uzak tutma refleksi ile onlara yardımcı oluyor veya onları o olumsuz ortamdan uzaklaştırıyorsak, o zaman çocuğumuzun deneyimleyerek kendini güçlendirme o Zorluklara karşı çözüm üretebilmek için yetenekler geliştirmesine engel oluyoruz demektir.

Bu durum ileriki yaşlarda çocuklarımızın çok kolay olan problemler ile mücadele edebilmeleri konusunda onları savunmasız ve güçsüz bıraktığımız anlamına gelir. Bu durum gerçek anlamda çocuklarımız hakkında kaygılanmamız gereken gerçek sorundur…

 

Çocuğunuzun düşmemesi konusunda değil nasıl kalkacağım konusunda ona yol gösterin

annelik-korkulari-normal-mi-deneyimlemesine-musade-edin

Çocuğun hayatını riske atacak durumlarda onu koruyup kollamak ve bu davranış biçimini sergilemesine engel olmak en doğru harekettir.

Fakat hayatı deneyimlenmesi konusunda hayatı riskler taşımayan davranış biçimleri sergilediğin de onun deneyin demesine izin vermemiş onun doğal evrimini gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır. Yani bir çocuk ilk adımlarını attığında doğal olarak düşecek ve Belki bu durum onu korkutacak tır fakat yine de eğer Bizler onu korkutmaz Sak yeniden ayağa kalkmak için çaba gösterecektir. Bu tüm canlıların deneyimleyerek öğrenmesinin en etkili yoludur.

Biz Annelerin ve babaların yapması gereken onları zarar görebilecekleri konularda uyanmaları ve gerek fiziksel gerekse psikolojik anlamda yeniden ayağa kalkabileceği konusunda cesaretlendirme leri yapılması gereken en doğru davranış biçimlerinden biridir.

Bu çocuğunuzun ileriki zamanlarda düşmeyeceğini garanti etmez. Nihayetinde emin olun psikolojik ve hatta fiziksel anlamda muhakkak sorunlar ve zorluklarla karşılaşacaktır. Fakat bu tutumunuz çocuğunuzun yetişkin çağlarına gelen bir birey olduğunda yeniden ayağa kalkmak olumsuzluk karşısında çocukluk zamanlarında edindiği ve hatta geliştirdiği yeniden iyi yönde ilerleme yani başka bir deyişle Ayağa kalkma yeteneğini geliştirerek onu güçlü, yetenekli özel ve mutlu bir birey haline getirecektir.

Çocuğunuza göstereceğiniz fazla vicdan duygusuyla yapacağınız her davranış biçiminin ona ileriki yaşlarda zarar veren sonuçlar uyandıracağını asla unutmayın.

Kaygı duymak da ve korkmakta çok haklısınız fakat emin olun, dünyanın mucizesi olan o küçük insan lar çok güçlü akıllı ve gelişmek için kodlanmış Zihni sonsuz güç ile donatılmış varlıklardır. Aynen daha önce olumsuzluklarla mücadele eden ve bugünlere gelen bizler gibi…

ÇOCUKLARI BÜYÜTÜRKEN KORUMAK İÇİN KORKUTMAYIN YAZIMIZI MUTLAKA OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ.

ve

DİĞER ANNE BEBEK YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.