Annelik için en iyi yaş !

Sürekli olarak bilim deki ilerlemeler ile yeni şeyler öğreniyoruz, daha önce bildiğimiz doğruların yanlış olduğunu fark ediyor, bazı konularda hatalı hareket ettiğimizi , bazı korkularımızın yersiz olduğunu fark ediyoruz.

Reklam

Son araştırmalar yıllardır doğru olduğunu zannettiğimiz fakat yanlış olan ve bu durumun özellikle çocuk sahibi olmayı isteyen biz kadınlar için çok güzel bir haber olduğunu görüyoruz.
Bilim adamları, hamilelik için en iyi yaşı buldu !

 

Bir çocuğu yetiştirmek, yaşınıza bakılmaksızın, mutluluk ve sevinç ile zorlukları ve endişeleri getirecek  çok değerli ve harika bir yolculuktur.

 

Anne olmak için “doğru zaman” nedir ?

 

Evet var mış byıllardır bildiğimizin aksne  Yapılan Yeni araştırmanın sonucu olarak, 35 yaşından sonra hamile kalmanın özellikle kadınlar üzerinde .ok büyük yararlar sağladığını bulundu.

 

kadınların ideal annelik yaş ortalaması yükselmeye devam ediyor. Bu sadece bir moda değil, 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlar daha güvenli ve daha kararlı hissediyor hem ilişkilerinde hem de  kariyerinde daha sağlam duruyorlar.

Daha önce yapılan araştırmalarda, 35 yaşından sonraki gebelik genç yaşta hamileliğe nazaran daha riskli kabul edilirdi.  Bununla birlikte, bilim geç hamileliklerle ilgili yeni yararlar keşfediyor.

Genç anneler buna alınmasın ama

35 DEN SONRA ANNE OLANLAR DAHA ZEKİ OLUYORLAR MIŞ !

 

Daha önce 35 yaşından sonra bebek sahibi olmasının yaşam beklentisini artırdığı ispatlanmıştı ve bugün Güney California Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, 35 yaşından sonra doğum yapmanın annenin zihinsel yeteneklerinin de ciddi oranda  geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

 

Bu sonuca nasıl geldiler?

 

 

Araştırmacılar, 830 postmenopozal kadın üzerinde birkaç  farklı deney  gerçekleştirdiler.

Araştırmaya katılanlar planlama, görsel algılama, sözel bellek, konsantrasyon ve dikkat üzerine farklı testlere tabi tutuldu.

 

En son bebeğini 35 yaşından , 15-24 yaş arasındaki annelere kıyasla daha iyi performans gösterdiğini tespit ettiler. 35 yaş üzeri anne olan kadınlar daha iyi sözel bilinç  ve bellekleri vardı.

 

35 yaşından büyük anneler, 24 yaşından sonra ilk bebeği olan kadınlardan, zihinsel keskinlik testleri, problem çözme ve sözlü beceriler konusunda, daha iyi

 

35 yaşından büyük kadınların anne olduktan sonra zihinsel açıdan daha keskin olmasının nedeni nedir?

 

T, özellikle son hamilelik daha sonraki bir yaşta ortaya çıkmışsa, beyin kimyası ve fonksiyonu üzerinde yararlı etkileri olduğu tespit edilen gebelik dönemindeki hormonların (östrojen ve progesteron) artışı ile ilgili olduğu anlaşıldı.

 

Not: Bir bebeğe k sahibi olmaya karar vermek asla o kadar kolay değildir ve her yaştaki hamileliğin kendine göre  avantaj ve dezavantajları vardır.
Önemli olan, hamileliğinizi olabildiğince sağlıklı kılmak için önce kadın doktorunuza danışmanız gerekliliğidir.
Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.