Boşanan Anne Babanın çocuğu

İnsanlar mutlu olmak için evlilik yaparlar ve bu evliliğin meyvesi olarak da çocuk sahibi olurlar. Fakat birçok farklı nedenden dolayı bu evlilik bitebilir.

Peki bir tanem bu evliliğin meyvesi olarak doğmuş olan çocuğa ne olur ?…

 

Reklam

Bugün sihirli kadın sitesi olarak biten evliliklerin çocuklarına ne oldu neler hissettikleri ve onları nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Boşanma sonrası çocuk ne yaşar ?

anne-baba-bosaninca-cocuga-ne-olur-2

Boşanmak hem kadın hem de erkek için zor bir dönemdir. Kimi zaman sevgi ve saygı tamamı ile çiftlerde bitmesi nedeniyle boşanmalar gerçekleşse de bu durumda bile büyük bir değişim sürecidir ve her iki tarafı da sıkıntılı bir süreç bekler. Fakat Eğer bu evliliğin meyvesi olarak bir çocuk varsa bu süreç en az Ebeveynler kadar çocuk için de çok zordur.

Boşanma ne kadar neden inşaattan içerisinde gerçekleşse de Çocuk açısından bazı alışmadık travma yaratan sonuçlara yol açabilir.

Bu travmalar aynı zamanda çocuğun geleceğini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir Dolayısıyla ebeveynlere çok önemli görevler düşmektedir…

 

Gülçin yenge boşanan çiftler çocukları ile nasıl iletişim kurmalı ?

anne-baba-bosaninca-cocuga-ne-olur-yasadigi-korkular

Boşanma kararı çiftlerden biri veya her ikisi tarafından ortak biçimde alınmış olabilir. Kişiler birbirlerine karşı olan sorumluluklarından vazgeçmeleri sonucuna ulaşan bu kararı almalarına rağmen çocuklarına karşı sorumluluklarının devam ettiğinin birinde olmalıdır…

 

Bu doğrultuda ebeveynlerin çocuklara uygulaması gereken bazı temel kurallar vardır.

Reklam
  • Boşanma birlikte ve çocuğun anlayacağı dilde çocuğa bildirilmelidir. Boşanma anne ve babanın Yaşanan her ne olursa olsun Eğer mücbir bir durum yoksa çocuğa birlikte açıklanmalıdır. Durumun çocukla bir ilgisi olmadığı çok net ve kısa bir biçimde anlatılmalıdır.
  • Çiftler arasında boşanmaya götüren anlaşmazlık Uyuşmazlık veyahutta tükenen Duygular her neyse bu konunun ayrıntıları çocuğu kesinlikle ilgilendirmez. Ebeveynlerin birbirlerinin kişiliklerine anne oluşlarına veya baba oluşlarına karşı olan tutumları çocuğun karşısında kesinlikle ezici kavgacı aşağılayıcı tutumlar içerisinde olmamalıdır. Nihayetinde çiftler boşanıyor olsalar da çocuktan değil birbirlerinden ayrılmaktadırlar.
  • Çocuk kimde kalacaksa diğer ebeveynin evinde de çocuğa ait bir alan yaratılmalıdır. Çocuğun her iki evde de yatacak ve yaşamını Özgür biçimde sürdürebilecek bir alanı olması çok önemlidir. çocuklar için ev değişiklikleri çok büyük bir Güven sorununa yol açabilmektedir. Fakat her iki evde de kendilerine ait bir alan Olduğunu bilmeleri bu endişeyi ve korkuyu en aza indirecektir.
  • Evden ayrılan ve artık olmayacak olan her kimse her gün çocuğu ile iletişime geçmelidir. Ayrılan çiftlerin çocuklarının evden giden ebeveyni ile sürekli olarak iletişimde olması çok önemlidir. Çocuk evden gidilmesi ve boşaltılmasına anlam veremeyeceği gibi kendisinin de terk ediliyor olduğu duygusuna kapılabilir. Dolayısıyla düzenli olarak her gün evden ayrılan ve birlikte yaşamadığı ebeveyni ile iletişim kurması Onun için çok değerlidir.
  • Anne babalar birbirleri ile ilgili olumsuz konuşmalardan kaçınmalıdır. Çocukların gözünde anne ve babaları gelecekte kendilerinin veya olası eşlerinin rol modelleridir. Ebeveynler tarafından bir diğeri hakkında yapılan olumsuz konuşmalar Bu rol modelleri yıka bildiği gibi gelecek dedin de olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Çocuktan ayrıldığın zaman ona aşırı dozda ilgi göstermekten kaçınmalısınız. Bir çocuğun kasetlerinde acınacak durumda olma duygusu uyandırabilir kendine güvensizlik duygusunu oluşturabilir veya bu durumu kullanma ölümüne neden olabilir.
  • Çocuğunuzun temel olarak ebeveyni ile birlikte vakit geçirmesi çok önemlidir. Çocuklar oyuncakları ile Kendi kendilerine arkadaşlarıyla Beyatlı kardeşiyle oynamaya bayılırlar fakat ebeveynlerin ile birlikte geçirdikleri zaman evlilik devam ederken önemli olduğu kadar Boşanma sonrası da çok önemlidir. Annenin de babanın da Çocuk ile birlikte vakit geçirmesi yapılan aktivite Her neyse çocukla tam olarak orada olup ilgilenmesi ve birlikte vakit geçirmeleri özellikle boşanan Ebeveynler de çok önemlidir…

Onun çocuğunuz olduğunu ve aslında bu durumla bir ilgisi olmadığını unutmayın !

Çocuğunuzun aklı olan ve büyümekte olan bir birey olduğunu asla unutmayın. Siz boşanıyor veya boşanmış olabilirsiniz fakat siz bu hayattan göç edene kadar bu çocuğun ebeveyni siniz ve ondan boşanmadınız.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen BURAYI TIKLAYIP ZİYARET EDİN

Güzel günler dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.