AMH Testi…

Kadınlar belirlibdönemlerde yaılan testler ile kadın sağlığı konusunda bilg sahibi olur ve bu testlerin verileri ile hormları vedoğurganlıkları hakkında bilgi sahibi olur.

Bu testlerden biride AMH testidir. Bugün sizlerle AMH testi dir, neden yapılır hangi değerler neyi göste konularını paylaşmak istiyoruz.

Reklam

AMH testi nedir?

amh-degeri-2

Amh testinin açılımı Anti-Müllerian Hormon Testidir.

AMH hormonu, hem kadın hem de erkeklerde bulunan bir hormondur.
Kadınlarda öncü yumurta keselerinin (folikül) gelişmekte olan hücrelerince salgılanan bir glikoprotein türüdür.

AMH testi neden yapılır ?

AMH Testi kadının yumurtalık rezervini ölçmek için yapılan bir kan testidir.

AMH Testi kadın doğurganlığı konusuna genelilkle ağırlıklı kısırlık sorunu araştırmalarında yapılır.
Kadınlarda Anne karnında salgılanmaya başlayan bu hormon menopozun sonuna kadar salgılanmaya devam eder. Fakat menopoz ile beraber hızla azalır ölçülemeyecek kadar düşük seviyeye geriler.

AMH testinin en önemli özelliklerinden biri kadınların üreme sağlığı hakkında sağlıklı veri oluşturmasıdır. Kadınların yumurtalık rezervini gösteren AMH böylelikle yumurta azlığı ya da erken menopoz gibi olumsuzlukların tespitini sağlayabilmektedir.

Reklam

Kısa süre öncesine kadar tüp bebek tedavilerinde yumurtalık rezervinin takibi amacı ile FSH testi yapılırken sağlık alanında olgunlaşayeni gelişmeler doğrultusnda AMH testi kadınların doğurganlık durumlarında belirleyici etkisi olan yumurta rezervi ve kalitesi konusunda çok daha kesin veriler veren bir kaynak olmuştur.

AMH Testinin tüm yapılma nedenleri

 • AMH testinin en yaygın olarak yaptırılma amacı kadınların yumurtalık rezervinin ölçümlenmesidir. Kadınlar belli sayıda yumurta ile doğar ve bu yumurtalar gördüleri her adet süreci ile birlşkte azalır. AMH testi (over rezervi) yumurtalık kapasitesini ölçmek için kısırlık araştırmasında ve tüp bebek çalışmaları için istenir..
 • AMH ,Polikistik Over Sendromu
  (PCOS) rahasızlığı şüphesi olan kadınlarda kadın sağlığı uzmanları tarafından tanı amaçlı istenerek yumurtalıkların fonksiyonları ölçülür ve değerlendirilir
 • AMH Yumurtalık kanseri şüphesinde, kanser tedavisi sonrası hasar tespitinde kadın sağlığı uzmanları tarındanistenebilen bir testtir.
 • AMH Menopoz dönemi tespitinde yapılan bir testtir

AMH Testi Nasıl Yaptırılır?

Kan örneğinden bakılarak yapılan bir testtir. AMH testi yaptırmak iç kan vermek yeterlidir. AMH Testi adetli olmayı gerektirmeyen herhangi bir gün yapılabilir .

AMH değeri kaç olmalı

amh-degeri-3

Ortalama 38 yaşından genç kadılarda yaplan AMH testi normal değerleri 2.6 – 6.8 ng /ml aralığnda olması normal kabul edilir.

Amh değerinin yüksek olması anlama gelir

Bir çok hormonal bozukluk nedeni ile AMH değeri yüksek çıkabilir.

En belirlin rahatsızlık ise polikistik overdır.

Yapılan testlerde PCOS olan kişilerde AMH testi değeri 6.8 ng /ml den daha yüksek seviyede OLDUĞU GMRÜLMEKTEDİR.

AMH Seviyesi Düşük Çıkarsa Ne Olur?

Üreme sağlığı açısından AMH testinde değerlerin düşük çıkması kadındaki yumurta sayısı düşüklüğünü gösterir. 1’in altındaki değerler acele et yumurta bitiyor anlamını taşır.
AMH sonucu düşük çıkan ve anne olmak isteyen kadınların zaman kaybetmemeleri gerekmektedir. Yumurta dondurma bu aşamada gebelik şansını korumak için önerilen yöntemlerden biridir.

AMH Testi ile FSH Testi Arasındaki Fark nedir ?

 • Açlık tokluk AMH testini etkilememektedir.
 • FSH‘ın aksine AMH testi için adetin herhangi bir günü yapılabilir.
 • AMH Testi Yumurtalık Kapasitesini FSH testine oranla çok daha net ölçümleyebilmektedir. FSH değeri saatler içerinde oynar ve değişkenlik gösterir, AMH değeri ise sabittir.
 • AMH testi kadındaki yumurta rezervinin sayısını göstermektedir.
 • AMH testi doğum kontrol haplarından etkilenmemektedir.

AMH Testinin Önemi

AMH testi Tüp Bebek Tedavisi sırasında uzmanlara kişiye özel olarak en doğru tedavinin oluşturulabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine, ne tür ilaçlar kullanılacağına dair bilgi vermektedir.
Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.