Alüminyum Sağlığımızı Olumsuz Etkiler mi?

Reklam

Alüminyumun sağlığa zararları konusunda Uzmanların yaptığı bir araştırma sonucu, alüminyum kaplarda pişirilen ve saklanan yemeklerin sağlık açısından zararları bir kez daha gözler önüne sermişti. Yeni araştırmalar özellikle yüksek ısıya ve beklemeye maruz bırakılan alüminyum folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini gösteriyor. Alüminyumun insan vücuduna başta kemik hastalıkları olmak üzere çok sayıda zararı olduğu belirtiliyor. Bu zararlardan bazıları anemi, kemik erimesi, zeka geriliği ve kanser.

Vücutta mineral dengesi çok önemlidir, eğer alüminyum seviyesi artarsa diğer mineral eksiklikleri görülebilmektedir. Özellikle demir eksikliği en sık görülen problemdir.

Alüminyum Folyo ve Tencere Kullanırken Dikkat!

Alüminyum folyo, yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezidir. Ateşe dayanıklı olması nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo, bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülebiliyor. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin uzun süre alüminyum folyoya maruz kalması, gıdaların alüminyum emmesine neden oluyor. Alüminyum birçok paketlenmiş ürün içerisinde, kullandığımız şampuanlarda, antiperspirant ve deodorantlarda, bazı ilaçlarda hatta eser miktarda içtiğimiz su ve çay içerisinde dahi bulunmaktadır ama emilimi folyo ya da kapları kadar olmamaktadır.

Alüminyum folyoyu eğer buzdolabında ya da derin dondurucuda kullanacaksak içerisindeki yiyecek asitli, tuzlu ve sulu bir besin olmamalıdır. Pişirme işlemi için alüminyum tencere yerine çelik tencere, alüminyum folyo veya kapları yerine yağlı kağıt veya kağıt ambalajları tercih edin.

Yapılan araştırmalar sonucunda kırmızı etlerin alüminyum folyoya sarılarak fırında pişirilmesi halinde pişirme, sıcaklık ve süreye bağlı olarak etlerin pişirilmeden önceki alüminyum içerikleri yüzde 89 ile 378 arasında oranında arttı. Beyaz etlerde ise bu artış yüzde 76 ile 275 oranında. Yani alüminyum geçişinde yüksek sıcaklıkta kısa süreli pişirme, düşük sıcaklıkta uzun süreli pişirmeye göre daha etkin.

Öte yandan çizik alüminyum kaplarda pişirilen ve folyolarla hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesi de ciddi rahatsızlıklara yol açıyor.

Alzheimer ve Alüminyum İlişkisi

Alzheimer hastalarının beyin dokusunda görülen yüksek miktardaki alüminyum, uzmanların Alzheimer ve alüminyum arasında bir bağlantı olabileceğini düşünmesine yol açıyor. Ayrıca artan alüminyum miktarı vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini de azaltıyor. Bu nedenle alüminyum kaplarda hazırlanan yemeklerin, tüketenlerde başta Alzheimer hastalığı olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, hatta kansere bile neden olabileceği araştırmalar sonucu tespit edilmiş durumda. Alüminyumun sürekli alımıyla beyin hücrelerinde meydana gelen birikim Alzheimer’a ek olarak başka ciddi beyin rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Alzheimer hastalarının ölümlerimden sonra yapılan otopsilerde alüminyumun hafıza merkezi olarak bilinen hipokampüs isimli beyin bölümünde biriktiği saptanmıştır. Su arıtma ve dağıtım sistemlerinde alüminyum öğelere yer verilen bölgelerde alzheimer hastalığına yakalanma riski %50 artmaktadır.

Reklam

Alüminyum maddesi tencerelerde, mide asidini gideren bazı ilaçlarda, ishal giderici bazı ilaçlarda, bazı aspirin türlerinde, içecek kutularında, deodorant kutularında, bazı cilt bakım ürünlerinde bulunur. Bunun yanında kek karışımları, dondurulmuş hamur ürünleri, işlenmiş ve dilimlenmiş peynir ürünleri alüminyum fosfat içerebilir. Şampuanlar (özellikle kepek giderici olanlar) alüminyum içermektedir. Alzheimer hastalarında alüminyum birikimi çeşitli ilaçlarla vücuttan uzaklaştırılabilir.

Alüminyumun Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

 • Alüminyum folyoyu, asitli (yoğurt, limon sıkılmış et ve ürünleri gibi), yüksek sıcaklıkta pişirilen ve uzun süre dondurarak muhafaza edilen gıdalarda kullanmayın.
 • Alüminyum kaplar yerine paslanmaz çelik kaplar, folyo yerine de yağlı kâğıt ambalajları tercih edin.
 • Folyoya ısıtma işlemi uygulamayın.
 • Balık, et gibi yiyecekleri alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmeyin. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girebilir.
 • Alüminyum folyoya sarılıp saklanacak gıdalar, çok tuzlu, ıslak ya da limonlu olmamalı.

Alüminyum zehirlenmesi ve etkileri:

 • Kan ve beyin fonksiyon bozuklukları
 • Mide ve bağırsak ülseri
 • Gastrointestinal hastalık
 • Parkinson hastalığı
 • Cilt problemleri
 • Hiperaktivite
 • Bebeklerde zeka geriliği
 • Çocuklarda öğrenme bozuklukları
 • Karaciğer rahatsızlığı
 • Mide bulantısı
 • Kabızlık
 • Mide ağrısı ve gaz
 • Enerji eksikliği

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.