Alternatif Tıp Ne Anlama Gelir ?

Alternatif tıp günümüzde Tıp biliminin yani sağlık biliminin yanı sıra bizlere yaşadığımız bazı sağlık sorunları karşısında çözümler vaat eden bir dal olarak sıkça karşımıza çıkmakta…

Reklam

 

Bu durum bazen Çaresizlik içerisindeyken bir ümit arayışı iken bazen de çevremizdeki birçok insandan olumlu sonuçlar alındığı konusundaki telkinler dolayısıyla bir çoğumuzun ilgi alanına gitmekte.

Peki alternatif tıp nedir gerçekten faydalı mıdır yoksa değil midir ? Bugün sihirli kadın sitesi olarak alternatif tıp konusunu ele almak istedik.

Alternatif Tıp ın Anlamı

Alternatif tıp kelime anlamı ile Tıp biliminin kesin verileri dayanamadı ne olmadığını ne de olduğunu kabul ettiği tıp bilimi haricindeki araştırma çalışma ve tedavi yöntemlerinin tümünü ifade etmektedir.

Tıp bilimi deneysel ve çalışsam birçok veri ile desteklenen canlıların sağlığı üzerinde çalışan bir bilim dalıdır ve kesin olarak çalışmalara araştırmalara dayanılmayan sonuçları Olumlu olarak değerlendirmez.

Tıp bilimi kesin sonuçları dayanarak bir tez veyahut da tedavi şeklini kabul etmediği için kesin verilere dayanmayan alternatif tıp konularına olumlu veya olumsuz gözle bakmaz Fakat bu tıp bilimi için “yok”değeri taşır…

 

Alternatif tıp, Gerçek değil mi?

Tıp biliminin günün teknolojileri ile destekle yemediği veya inkar edemediği durumları yok sayması bu konuların Gerçek dışı olduğu veya olmadıkları anlamına gelmemektedir.

Reklam

Tıp bilimi haklı olarak Elle tutulur gözle görülür verilere dayanarak tüm ilgili dalları ile çalışma yapan bir bütündür. Yani Bir rahatsızlık karşısında elde edilen ölçülebilir veriler ile ameliyat teknikleri cihazları ve ilaç gibi Medikal yan ürünler üreterek bu şekilde hareket etme zorunluluğu ve gerekliliği duyar.

Bunun yanı sıra alternatif tıp dalı olarak görülen çalışmaların insan sağlığı konusunda olumsuz etkiyi göstermediği ispatlanan Sağlık bilimi konularının faydaları ölçülebilir ve kesin biçimde kanıtlanmadığı halde yok saymak söz konusu değildir.

Bunun en belirgin ve önemli örneklerinden biri akupunktur tedavisi adı verilen ve Uzakdoğu da yaklaşık 2000 yıllık tarihi olduğu bilinen tedavi şeklinin türevlerinin veya bu bilimi referans alarak geliştirilen Tıp tekniklerini günümüzde kabul edilerek uygulanıyor olması en büyük göstergelerden biridir…

 

Alternatif tıp güvenilir mi?

alternatif-tip-nedir-2

Alternatif tıp ın güvenilir olup olmadığı konusu uygulama yapan kişi ve uygulama tekniğinin güvenli olup olmadığı ile direkt olarak ilişkilidir.

Alternatif tıp uygulamalarının öncelikli olarak insan sağlığına zararlı olmadığı konusunda kesin bilgiye Sahip olunması gerekmektedir. Burada kilit olan kelime alternatif tıp konusunun sağlığa yararlı olduğu ispatının aranmasından ziyade zararlı olmadığının kesin biçimde belirlenmiş olması gerekmektedir. Nihayetinde yapılacak olan alternatif tıp uygulamasının insan sağlığına yararlı olduğu kesin verilerle ispatlanmış olursa zaten tıp bilimi bu konu ile ilgili onay vermiş demektir. Fakat veri içermeyen veya olumsuz Yani insan sağlığına zararlı olduğu konusu yapılan deney veya diğer çalışmalarla ispat edilmiş olan insan sağlığına etki de bulunabilecek tüm uygulamalar risk içermektedir. Yani Hayati anlamda insan hayatını tehlikeye sokabilecek farklı hastalıklara neden olabilecek veya var olan hastalığı daha olumsuz yönde etkileyebilecek Ya da insanların hayatlarını kaybetmesine neden olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Dolayısıyla uygulanması hedeflenen alternatif tıp konusunun daha önce hiç bir olumsuz durum yani insan sağlığına zararlı olabilecek bir durum yaratmamış olması konusunda yeterli araştırma yapılmalıdır. Ayrıca bu konuda Daha önceden çalışmalar yaptığını ve tekniklerinin herhangi bir şekilde insan sağlığına zarar vermediğini tespit edilmiş kişiler tarafından uygulamaların gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır…

 

Gıda takviyeleri alternatif tıp mıdır ?

Günümüzde reçetesiz olarak ulaşılabilen ve herhangi bir Medikal yani tıbbi içerik içermeyen Sağlık Bakanlığı onayı gerektirmeyen tüm hap ve benzeri uygulamalara gıda takviyesi adı verilmektedir.

Bu ürünler içlerinde etken maddeler birbiriyle olumsuz sonuçlar doğurmayacak şekilde bir araya getirilen bitkisel ve hayvansal ürünlerin sağlığa zarar vermeyecek şekilde birleşerek sunulan ürünlerdir. Bunlara ilaç adı verilmesi doğru değildir. Çünkü içlerinde herhangi bir kimyasal madde veya maddelerin bileşimi bulunmamakla beraber Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi ediciliği konusu onaylanmamıştır.

Fakat gıda takviyeleri konusunda da yine diğer alternatif tıp seçeneklerinde olduğu gibi güvenilir kurum kişi veya kuruluşlar tarafından üretilmiş sağlığa zararı olmadığı konusu daha önce ispatlanmış olması ve uygulama şekli ve biçimi çok önemlidir.

Ayrıca gıda takviyelerinin bir iyileştirici ürün olarak görünmesi yerine en doğru bakış açısı adını taşıdığı gibi gıdalar ile elde etmemiz mümkün olmayan ya da çok fazla o tür gıda tüketerek elde edebileceğimiz Fakat bu şekilde farklı madde veya bileşenleri fazla alma Dolayısıyla sağlığa zarar oluşturacağı düşünülen ihtiyaç duyulan maddelerin bağışıklık sistemi veyahutta vücudun ihtiyacın karşılanması gereken maddelerini gıda haricinde alımını sağlayan ürünler olarak görülmelidir.

Bilinçsiz şekilde uygulanan tüm alternatif tıp yöntemlerinin olası zararlarını büyük olduğunu Unutmamak gerekir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Alternatif Tıp Nedir ?

  1. Akupunktur binlerce yıldır kullabılan bir teknik.
    Ben dahil çevremde ki bir çok insan farklı pskilojik nedenler ve sağlık problemleri ile ilgili tedavi gördük ve faydasını yaşadık.
    Ayrıca sigara gibi bir çok kötü lışkablıktan kurtulma konusu da da bilimsel olarak ispat edilmiş kanıtlar var.
    Bence alternatif tıp da tıp a dahil…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.