Aldatmak Kalp Krizine Davetiye Demek!

Reklam

İtalya’da her üç erkekten ikisinin kalp krizi geçirme riski taşırken, karısını aldatan erkeğin karşılaştığı riskin çok daha yüksek olduğu uyarısı yapıldı.

Floransa Üniversitesi’nde çalışan bilimadamları “evlilik dışı ilişki”, “erkeklerde sadakatsizlik” gibi konuları içeren daha önce yapılmış birçok araştırmayı inceledi ve eşini aldatmanın erkeklerin sağlığını etkileyen stres ve suçluluk hissi yarattığı sonucuna vardı.

Araştırmaları inceleyen bilim adamları, evlilik dışı ilişki yaşayan erkeklerin çoğunlukla ani kalp krizi sonucu öldüğünü gördü. Evli erkekler metresleriyle birlikte olduklarında müthiş bir strese giriyor ve kalp krizi riski artıyor. “Journal of Sexual Medicine” dergisinin geçen ayki sayısında yer alan araştırmaya imza atan bilimadamları, evlilik dışı ilişkinin, metresin genellikle erkeğin eşinden daha genç olması ve ilişkinin aşırı alkol ya da yiyecek tüketildikten sonra yaşanması nedeniyle stresli olabileceğini belirtti.
Gizli ilişkinin tansiyonun yükselmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olabileceği, suçluluk hissinin yaratacağı psikolojik durumun da kalp damar hastalıkları riskini artırabileceği vurgulandı. Uzmanlar hastanelerin acil servisine getirilen erkek hastalardan yüzde 23’ünün kalbi bir başka yerde bir başka kadınla cinsel ilişki sırasında teklemesi dikkat çekici olduğunu, gizli ilişki sırasındaki aşırı heyecan, tensel yeniliğin kan dolaşımını fazlasıyla etkilemesi kalp krizine dönüştüğünü belirtiyor. Oysa evli bir erkeğin seks hayatı alışkanlık ve deneyimlerle rayına oturmuştur. Üstelik yakalanma veya yasak kavramı fobi haline gelmez. Risk yaşanmak istenmiyorsa çapkınlığa son vermek gerektiği özellikle vurgulanıyor.

Konuya ilişkin makale, Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yayımlandı.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.