Akçakese Köyü Şile

Reklam

Herkes zaman zaman sakinlik ister, şehrin gürültüsü, trafiği, stresi… Psikologlar bile stresten bunaldığınız zamanlarda gözlerinizi kapatıp kendinizi sakin bir deniz kenarında hayal etmenizi söylerler. Her köşesini beton binaların doldurmuş olduğu İstanbul’da sıcaktan bunalmış ve yeşile hasret yaşarken İstanbul’a çokta uzak olmayan,  sadece 60 Km uzaklıkta olan şirin bir köy Akçakese. İstanbul’un keşmekeşinden bunalanlara özledikleri huzuru sunan mükemmel bir kaçamak yeri.

Akçakese’nin yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda muhteşem bir kumsalı mevcut. Ayrıca Akçakese’de sahil boyunca birbirinden güzel koylar da görmeye değer. Özel aracınızla geziyorsanız bu koylarda mola verip Karadeniz’e karşı termosunuzda getirdiğiniz çayı yudumlamak büyük bir keyif olacaktır.

Akçakese’de konaklama imkânı da mevcut. Sahilde kamp kurulabilmekle beraber aynı zamanda Kabakoz Köyü’nde de konaklayabilirsiniz. Akçakese Köyü’nde birçok tatil köyü var yol üzerinde giderken Şile’ye ulaşmadan önce Doğa Tatil Köyü’nü ve Şile Dedeman Oteli’ni görebilir, dilerseniz yol üzerindeki otantik ve doğal ortamda bulunan küçük kır evlerinde nefis gözlemeler yiyebilir ve harika bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Hem havuz hem deniz bir arada olsun istiyorsanız denize sıfır mesafede kurulmuş olan Woody Will Tatil Köyü’nü seçebilirsiniz.

Akçakese’nin denizi güvenli ve sığ. Tipik Karadeniz evleri dikkat çekiyor. Anayolları asfalt olan köyde ulaşım kolay. Deniz temiz ve berrak, aynı zamanda da sudaki tuz miktarı fazla olmadığı için sizi rahatsız etmiyor, dilerseniz koylardaki kayalıkların üzerinden balık bile tutabilirsiniz. Akçakese Şile arasında bulunan Kabakoz Köyü de Safranbolu evlerini çağrıştıran evleriyle görülmeye değer.

Şile‘ye yaklaşık 17 kilometre mesafede bir sahil köyü olan Akçakese‘ye uğramadan Şile’den ayrılmayın.

Son yapılan yol çalışmalarıyla Akçakese’ye ulaşım ortalama 1 saat sürüyor yolar çok dar ve virajlı olduğundan dikkatli ve yavaş gitmek büyük önem taşıyor. Eğer arabasız gitmek isterseniz Harem’den kalkan otobüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.