AİLE İÇİ ŞİDDET HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Aile içi Şiddet Hakkında bilinmesi gerekenler

Aile içi şiddet denilince aklımıza hemen eşlerini öldürerek koca cinayetine kurban giden kadınlar gelir. Bu çok doğru bir algı uyarılmasıdır. Fakat aile içi şiddet bununla sınırlı değildir. Hatta bir bakış açısı ile ile alırsak bu aile içi şiddetin kademe kademe artarak ulaştığı son noktadır. Bugün sizlerle aile içi şiddetin anlamı ve nelerin aile içi şiddet olduğu ile ilgili yazımızı paylaşmak istiyoruz.

 

Aile içi Şiddet nedir ?

aile-ici-siddet-nedir-nasil-olur-3

Aile içi şiddet hakkında düşünürken öncelikli olarak aile içi şiddetin ne olduğunu ardından da kapsamının ne olduğunu farkında olmak gerekmektedir. Aile içi şiddet günümüzde kadına kocasının uyguladığı vurmak , dövmek, öldürmek gibi algılanmakta. Fakat aile içi şiddet saddece bu durumlarla sınırlı değildir. Ayrıca sadece kadına yönelik de değildir. Çok nadir de olsa erkeğe kadının herhangi bir şiddet uygulaması ve çocuğa herhangi bir şiddet tanımına giren baskı oluşturması yada yaptırımda bulunması da aile içi şiddet kapsamı içerisine girer.

Aile içi şiddet kavramı insan hakları ile bire bir ilgilidir. İnsan olmanın gereği olan tüm hak ve hürriyetlerin , ruhsal ve fiziksel anlamda ihlal edilmesi insan haklarına tecavüz anlamına gelir. Bu bağlamda aile olarak nitelendirilen öz çekirdek aile bireylerinin yaşadığı toplumun en küçük topluluğunda ailenin yetişkin olarak adlandırılan yani 18 yaşını geçerek özlük haklarını elde etmiş olan bireylerden birinin bir diğerinin insani haklarını sınırlarını çiğnemesi anlamına gelir. Aile bireylerinden olan Erkek yada nadiren de olsa kadının bir diğeri üzerinde veya çocukları ya da aynı evde yaşıyorlarsa aile büyükleri olan anneanne, büyük baba gibi birey yada bireylere dövmek gibi fiziksel şiddet, cinsel taciz, tecavüz gibi cinsel istismar, özgürlüğünü alı koyma anlamına gelen hapsetme, eve kilitleme, iletişim haklarını engelleme kapsamına giren, diğer insanlarla iletişim kurmasını engelleme baskısını söz konusu olarak durumdan etkilen kişinin rızası ona fiziksel yada ruhsal baskı uygulamak anlamına gelmektedir.

Yani Aile içi şiddet sadece dayak ve cinayetle sınırlı değildir. Eğer bir birey diğer aile bireyine cinsel istismarda bulunuyor yada iletişim haklarını baskı ile rızası olmadan ihlal ediyorsa bu aile içi şiddet kavramına girmektedir.

 

Aile içi şiddet Nasıl olur ?

Aile içi şiddeti yukarıda anlattığımız temelde incelersek aşağıda ki maddeler aile içi şiddet kavramı kapsamına girer.

  • Fiziksel şiddet: Aile bireylerinden birinin diğerine , Yani koca , karıya, yada baba yada anne çocuklarına uyguladığı Yumruk atmak ,  tokat atmak , tekme atmak,  boğazını sıkmak,saçlarını çekmek  ve bunlar gibi Dayak kavramı ile nitelendirilen fiili davranışlar.
  • Yaralama: Dayak sınırlarını aşarak yine aile bireylerinden her hangi birinin diğerine ,  bıçak, taş yada herhangi bir kesici yada yaralayıcı cisimle karşısında ki kişinin bedenine zarar vermesi durumudur.
  • Cinayet : Aile bireylerinden birinin diğerini Herhangi bir araç kullanarak yada kullanmadan karşısında ki kişinin hayatına son vermesi durumudur .
  • Eşe Cinsel istismar:  Karşı tarafın rızası olmamasına rağmen ona cinsel olarak zorlama sonucu birlikte olmak, elle taciz ve bunun gibi davranışlar.
  • Çocuğa Cinsel İstismar: Aile büyüklerinden birinin ki genelde bu erkektir, kendi çocuğuna yada eşinin daha önce olan evliliğinden olan , çocuğa sözel, temasla yada cinsel ilişkiye girerek cinsel istismarda bulunması. (Bu durum Da çocuğun rızası göz önünde bulundurulmaz Adı üstünde çocuk ve kişi onun ebeveyni yada üvey ebeveynidir)…

 

  • Aile büyüklerine şiddet :Aile büyükleri olan Anneanne , Dede, Amca gibi kişilere kendi oğlu yada torunları tarafından uygulanan her türlü fiziksel şiddet.
  • Alı Koyma: Karşıda ki bireyin özgürlük haklarını kısıtlayabilecek eve hapis etme, başkaları ile görüşmesine engel olma gibi durumlar alı koymadır ve aile içi şiddet kapsamına girer. ( Bunu için aile bireylerinden 18 yaş altı rüştünü ispatlamamış olan çocuklar henüz aile kontrolüaltında ise zorla evde tutulabilirler) tabi herhangi bir şiddet veya cinsel istismar durumu varsa kaçarak bir kolluk kuvvetine gitmeleri gerekmektedir. )
  • Psikolojik şiddet: Kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek onu muhtaç, mahkum, kötü, değersizlik duyguları gibi duygular ile baskı ve bilinçsiz kontrol  altına almak ( Psikolojik Manipülasyon ) . ( bir çok insan bu durumu yaşar fakat farkında değildir )

Her münakaşa Aile içi şiddet anlamına gelmez

Her aile içerisinde münakaşalar yani anlaşmazlıktan doğan tartışmalar olması çok doğaldır.

Tabi ki sorunları sakin şekilde karşılıklı bireylerin birbirini dinlediği bir makul tartışma ortamında yapılması doğru olandır. Fakat bu münakaşalar yani kavgalar eğer fiziksel şiddete, cinsel istismara varıyor yada kişinin özgürlük haklarını ihlal eden bir durum yaratıyorsa bu durum aile içi şiddet kapsamına giren aslında aile içi şiddet kapsamında suçtur.

 

Aile içi şiddete maruz kalanlar ne yapmalıdır

aile-ici-siddet-nedir-nasil-olur-2-kapsami

Öncelikle Yukarıda ki maddeleri tekrar okuyun ve çevrenizde bu duruma maruz kalanlar var mı yada siz bu durumda mısınız buna karar verin .

Eğer böyle bir durumda iseniz , yani aile içi şiddet görüyorsanız aile sığınma evleri yada kadın sığınma evlerinden birine baş vurmanız eğer hapis durumunda iseniz bir şekilde iletip dış dünya ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Bu durumdaysanız ve gözetim altındaysanız aile içi şiddet yardım sinyalini hemen öğrenin ve yardım isteyin.

Eğer çocuklarınız fiziksel şiddet veya cinsel istismara maruz kalıyor ve siz duruma engel olamıyorsanız lütfen hemen çocuğu o ortamdan uzaklaştırın yada kolluk kuvvetlerinden yardım isteyin .

Eğer bir tanıdığınız bu durumdaysa yine aile danışma hattını arayın yada gidin. Kolluk kuvvetleri olmadan kendiniz yardımcı olmaya çalışmayı . Bu sizin de sağlığınız açısından tehlike oluşturacak yada aile içi şiddet altında olan kişi hayatı ile ilgili tehlikeye sokacak durumlar yaratabilir. …

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Umarız ne siz ne de çevrenizde ki herhangi biri böyle bir durum içerisinde değilsinizdir.

Güzel gnler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.