Ağrısız doğum nedir, ne zaman, nasıl yapılır

Ağrısız Doğum Nedir ? , Nasıl Olur?, Zararı Var Mıdır?

Doğum biz kadınların hem mutlulukla hem de korku ile karşıladığı bir durumdur. Mutlulukla çocuğumuzu kucağımıza almak isterken bir yandan da doğum ve sonrası süreçlerin korkusunu yaşarız. Kadın sitesi anne bebek bölümünde bugün sizlerle ” Ağrısız Doğum Nedir ,nasıl yapılır” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

Ağrısız Doğum Nedir?

Normal doğum yapmak isteyen ancak normal doğum esnasında yaşanacak ağrılar nedeni ile korkan kişiler için en doğru çözüm ağrısız doğum yapmaktır. Doğum yöntemleri arasında en güvenilir olanlardan biri olarak kabul edilen ağrısız doğum bel bölgesinden yapılan bölgesel uyuşma yaratarak anestezi etkilisi gösteren  bir ilaç ile anne adaylarının doğum anında yaşanan acı ve ağrıları duymalarının engellenmesidir. Bu ilaç sadece belden aşağısını uyuşturduğu ve anne adayının bilinci yerinde olduğu için doğumun her anını hiçbir acı duymadan yaşar ve bebeği ile herhangi bir şekilde vakit kaybetmeden hemen kavuşur…

 

Ağrısız Normal Doğum Ne zaman ? Nasıl Yapılır?

Ağrısız doğumö hakkında bilinmesi gerekenler
agrisiz-dogum-hakkinda-onemli-bilgiler-2

Ağrısız normal doğum için anne adayının rahim açıklığının belirli bir seviyeye ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle doğum sancıları için hiçbir müdahale bulunulmaz ve anne adayının rahim açıklığını yakalaması beklenir.

Rahim açıklığı yakalandığı anda annenin omurilik bölgesinden uzman sağlık ekipleri tarafından içerisinde çeşitli uyuşturucu ilaçların bulunduğu bir sıvı enjekte edilir ve belden aşağısı uyuşturularak doğum acısının duyulması engellenir.

Böylelikle sağlıklı bir doğum annenin canı acımadan gerçekleştirilmiş olur…

Reklam

 

Ağrısız Doğumun Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar uzman sağlık ekipleri tarafından gerçekleştirilen ağrısız doğumların hiçbir riski olmadığını belirtmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iğnenin doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru yerden uygulanmasıdır. Bu hususlara kelimesi kelimesine uyulduğu takdirde sorunsuz bir doğum gerçekleştirilecektir. Bazen ilacın fazla verildiği durumlarda doğumdan sonra baş ağrısı şikayetleri yaşanabilir.

Eğer iğne hatalı yere vurulursa da bu durum felç riski doğurabilmektedir. Fakat bu olumsuz duruma istatistik olarak çok az rastlanmaktadır…

 

Doktorunuza danışın

Fizyolojik yapınızın uygun olup olmadığını size en sağlıklı biçimde söyleyecek ve sizin için en sağlıklı doğum şekline yönlendirecek olan doğum doktoru olarak bildiğimiz kadın doğum uzmanlarıdır.

Kimi zaman doktorlar normal doğuma farklı nedenlerle yönlendirebilir veya zorunlu şekilde sezaryen olarak doğum seçeneği sunabilirler.

EN kısa zamanda bebeğinizi sağlık ve mutlulukla kucağınıza almanız dileğiyle.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz…

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.