Diş hem estetik hem Sağlık için çok önemli

Güzel gülüş hepimiz için çok önemlidir. Güzel ve beyaz dişlerle ışık saçmak istemek çok doğal bir estetik kaygısıdır fakat ağız ve diş sağlığı sadece Estetik açıdan önemli değil aynı zamanda genel sağlık açısından da önemlidir. Bugün ağız sağlığı düşmanı olan bakteri plağından nasıl korunuruz yazısını sizinle paylaşıyoruz…

 

Ağız Sağlığı için Bakteri Plaklarına dikkat etmeli..

Diş sağlığı ve bakteri plağı
agiz-sagligi-icin-bakteri-plagina-dikkat-2

Dişlerin en az 24 saatte 1 defa  fırçalanmadığı zaman  dişlerin üzerinde krem rengi, tırnakla sıyırdığımızda kolayca dişten ayrılan  bir tabaka oluşur. Bu tabaka stafilokok, streptokok, actinobacillus gibi  bakterilerin milyonlarcasının bir araya toplanmış bir bakteri kolonisidir.

Diş hekimleri;  dişlere yapışan bu bakteri topluluğuna bakteri plağı demektedir. Bakteri plağı, yediğimiz yemeklerdeki şeker ile birleşerek bir tür asit  oluşturur ve bu asit zamanla diş minesini (dişlerimizi kaplayan koruyucu sert  tabaka) zayıflatır ve dişlerde çürümelere yola açar. Dişlerimizi fırçalamamızın  ve diş ipi kullanmamızın nedeni bakteri plağını temizlemektir.

Dil, dudak ve tükürük; yiyecek ve içeceklerle birlikte  bakterileri de dişlerin üzerinden alıp mideye gönderir. Bu yüzden bakteriler  dişe tutunabilmek için bakteri yapıştırıcısı olarak bilinen dextran adında yapışkan bir madde salgılarlar. Bu madde  suya dirençli olduğu için ağız çalkalamak ne yazık ki bir çözüm olamaz…

 

Diş ipi mi diş fırçası mı?

Sadece diş fırçalamak ise, ağızdaki bakterilerden kurtulmaya yetmez. Çünkü plak oluşumu diş fırçaladıktan hemen sonra başlar. Fırçalamak dişlerinizi temiz hissetmenizi sağlayabilir ancak kötü bakteriler, ağzınızın kalanında yaşamaya devam eder. Dişler ağız yüzeyinin sadece yüzde 25’ini kapladığından, ne kadar iyi fırçalarsanız fırçalayın kalan yüzde 75’lik ağız yüzeyi fırça ve diş ipi ile yapılan temizlikten sınırlı fayda sağlar ve ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve  tüm ağza yeniden yayılırlar. Bu nedenle, bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız bakım ürünü ile ağzı çalkalamak, fırça ve diş ipinin ulaşamadığı yüzeylerin de temizlenmesini sağlar.

Hastalık

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.