Ağdadan Sonra Genital Bölge Bakımı

Ağdadan Sonra Bakım

Ağda sonrası kızarıklık yanma kaşıntı kabarma ve sivilce oluşumunu önlemek için yazımızı dikkatlice okuyup, iyi bakım kurallarını uygulamanızı tavsiye ederiz.

Epilasyon, tüy dökücü veya jilet kullanmak yöntemleri yerine ağda yapmayı tercih ediyorsanız belirteceğimiz önemli kurallara ve önerilerimize dikkat ediniz:

Genital Bölge Temizliğinin Önemi

Vücudun temizliğine önem verilmesi gerekir. Özellikle genital bölgelerin ve koltuk altlarının temizliğinde titiz davranmak gerekmektedir. Genital gölge de hijyene önem vermek gerekir. Özellikle kadınların üreme konusunda sağlık koşullarının sağlanması adına genital bölgelerin bakımına dikkat edilmesi gerekir.

Genital bölgelere iyi bakılmaması durumunda mikrobiyal aktiviteler neticesinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Kadınların genital bölgesinin kalın bağırsağa yakınlığı göz önünde bulundurulursa mikrobiyal (Mikropların neden olduğu olay) aktivitelere ne denli sık rastlanabileceği tahmin edilebilir. Özellikle iç çamaşırında akıntı oluşumu mikroorganizmaların ve bakterilerin buraya nüfuz etmesine olanak sağlar. Bu durum, çeşitli hastalıkların oluşumunu tetikler.

Genital bölgenin kuru tutulması gerekir. Nemli ortamlarda bakteriler üreyebilir. İç çamaşırının sıklıkla değiştirilmesi genital bölge sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Ağda sonrası bakım
Ağda sonrası bakım

Ağda Seçimi ve Uygulaması

Ağda tüylerin temizlenmesi için etkili yöntemlerden birisidir. Bu yüzden sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak yapılırken bir hayli acı verir. Ağda yapıldıktan sonra genellikle derinin tahriş olmasından dolayı kızarıklık yanma kaşıntı kabarma ve sivilce gibi şikayetler dile getirilmektedir. Özel bölgelerde sir ağda kullanılması önerilmektedir. Ağda seçiminde bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Seçilecek ağdanın renk vermemesine özen gösterilmelidir. Ağda içerisinde bulunan boya içeren maddeler derinin tahriş olmasına neden olmaktadır. Özellikle bu detaya çok önem verilmesi gerekir. Genital bölge temizliği tek kullanımlık malzemelerle yapılmalıdır. Kullanılacak malzemelerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Ağdadan sonra bölgeye krem sürülmesi gerekmektedir. Krem, ağda sonrası deriyi rahatlatma konusunda yarar sağlar. Seçilen kremin mantar oluşumunu engeller özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Krem seçimi için doktorlarla iletişime geçilebilir. Böylece daha sağlıklı bir ürün elde edebilirsiniz.

GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Genital bölgede mantarlar enfeksiyona neden olabilir. Bu durum kadınlarda sıklıkla rastlanan enfeksiyon problemleri arasında yer alır. Ayrıca bakterilerin de enfeksiyonlara neden olduğu rahatlıkla söylenebilir. Genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi durumunda bu enfeksiyonların önüne geçmek imkansız bir hal alabilir. Cinsel organ bölgesi temizliği ve bakımı için nelerin yapılması gerektiği merak edilmektedir.

SU İLE TEMİZLERKEN DİKKAT

Tuvalette temizlik yaparken genital bölgeyi önden arkaya doğru temizlemek gerekir. Cinsel bölgede koruyucu bakteriler de bulunur. Bu bölgeyi sürekli yıkamak koruyucu nitelikteki bakterilere zarar verir. Bu yüzden gerektiğinden fazla genital bölgenin su ile temasından kaçınılması önerilir.

TEMİZLEYİCİ ÜRÜNLER

Genital bölgenin temizliği yapılırken kullanılacak temizleyici maddenin içeriği önemlidir. Bu bölge için üretilmiş ürünlerin kullanılması gerekir. Bu ürünlerde asit oranının önerilen değerlerde olmasına önem verilmelidir.

SÜREKLİ KURU TUTMALISINIZ

Genital bölgenin sağlıklı olması için kuru olması gerekir. Sürekli genital bölgeyi kuru tutmak önemlidir. Bunun için tuvalette işiniz bittikten sonra tuvalet kağıdı kullanmanız önerilir. Ayrıca duş aldıktan sonra da genital bölgenin iyice kurulanması gerekir. Kirli sularla genital bölgenin teması önlenmelidir. Kirli su genital bölgede hastalık yapıcı etkenlere neden olur. İç çamaşırlarının ütülenerek giyilmesi önerilir. Seçilecek iç çamaşırlarının pamuklu kumaşlardan olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle %100 pamuklu külot ve iç çamaşırı takımları olan kadın iç giyim ürünleri tercih edilmelidir.

Özbakım ve kişisel temizlik için önemli tavsiyeleri içeren bu ipuçları ve püf noktaları dahilindeki kurallara uymanız halinde kaşıntı kızarıklık kabarma yanma ve sivilce gibi istenmeyen cinsel sağlık şikayetlerin oluşumunu büyük oranda engellemiş olacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer bu kuralları uygulamanıza rağmen şikayetler devam ediyorsa utangaçlığı yenmeli ve herhangi bir hastanenin kadın doğum bölümünde uzman hekime başvurarak doktorun tavsiyelerini uygulamaktan asla utanmayın ve çekinmeyin. Çünkü onlar için insan anatomisi son derece doğal ve sadece size bakmıyorlar. Cinsel organ hastalıkları konusunda uzman doktorların meslekleri bu ve bunun için hipokrat yemini (doktor yemini) ettiklerini unutmayınız.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.