Adet sancısı, nedenleri, Çözümü

Adet Sancısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir. Adet sancısı alt karın bölgesine lokalize, sırta ve bacaklara yayılan yaygın bir ağrıdır. Ağrı genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar. Adetin ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2-3 gün sürer. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal yakınmaları da izlenebilir…

 

ADET SANCISI TÜRLERİ ve NEDENLERİ

adet -agrisi-ve -nedenleri
adet -sancisi-ve -nedenleri

Kadınlar açısından sağlık sorunu olan , adet (regl dönemi ) sancıları (dismenore) esas olarak 2 gruba ayrılarak incelenebilir: Primer ve sekonder dismenore.

Primer dismenore;

Altta yatan herhangi bir organik yani yapısal sebep olmaksızın olan adet sancısıdır. Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Genel olarak yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülür, yani adet döneminde bir miktar dahi olsa sancı olması oldukça normaldir ve kadının o adette yumurtladığının göstergesidir. Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebildiğinden adet görmeden kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

Sekonder dismenore;

Sekonder dismenore ise enfeksiyon, endometriosis, myom, adenomyosis, polip, rahim anormallikleri, rahim boynu kanalının dar olması, rahmin geriye doğru dönük olması, rahim içi araç kullanımı gibi herhangi bir organik bir sebebe bağlanabilen adet sancısıdır.
Her ikisini ayırt etmek önemlidir, çünkü eğer sekonder dismenore ise altta yatan sebebin tedavisi dismenoreyi tedavi edecektir, ama primer dismenorede ise ancak ağrıyı azaltıcı tedavi verilebilir.

 

Adet Sancısını Önlemek ve Tedavi İçin Birkaç Öneri

 • Adet kanamasından önce ve kanama sırasında kahve, çay, kola gibi kafeinli maddelerden uzak durun.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
 • Karın bölgesine masaj yapın.
 • Çinko-kalsiyum ağırlıklı bir beslenme de yine ağrıları ve şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Kadınlar, en çok bu dönemde yemek yemeye eğilimlidir.
 • Spor yapın.
 • 25 -30 adet kiraz sapı 1 bardak suda 5 dakika kaynatılarak elde edilen suyu içmek adet dönemi sancılarını giderir.
 • Adet sancısı başlamadan “nonsteroid anti inflamatuar analjezikler” adı altında gruplandırılan ağrı kesici bir ilaç alın.
 • Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi çoğu durumda doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı engelleyen ilaç kullanabilirsiniz. Tabii ki doktor tavsiyesi ile.
 • Üşütmemeye, sıkı giyinmeye de özen gösterin.
 • Hekiminize danışarak progesteronlu spiral kullanmak ta bir çözüm olabilir.
 • Vitamin B6 dozu yüksek multivitamin kullanabilirsiniz. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek besinler kullanmak ta çok yararlı olacaktır.
 • Ağrı, özellikle de nedeni bulunamayan ağrı her zaman psikolojik bir sorunu çağrıştırır. Bu nedenle sancılı adet görme durumunda psikiyatri konsultasyonu gerekebilir.
 • Akupunktur – Meditasyon
 • Son olarak hiçbir yöntem ile sonuç alınamadıysa kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi (LUNA) de bir alternatif oluşturur.

 

Yazımızı beğendiyseniz ADET SANCISINI AZALTAN ÖNERİLER yazımızı hemen okuyun  

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sancısız adet dönemleri dileriz.,  Sevgiyle kalın..

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.