Adet olamamanın nedenleri nelerdir?

Kadınların doğurganlığını gösteren ve bu konuda sağlıklı olduklarının en önde gelen belirtisi her ay yaklaşık olarak 4 ile 7 gün süren adet kanamalarıdır…

 

Diğer bir adıyla regl dönemi olarak adlandırılan Bu dönem kimi zaman belli sebeplerden dolayı meydana gelmez.

Adet görmeme durumunun nedenleri nelerdir

Adet görememe sorunu temel olarak iki ana başlıkta incelenir

  1. Primer amenore( Birincil) 2. İkincil amenore (sekonder Amenore ) …

 

1. Primer amenore Normalde 12 14 yaşları arasında adet (regl dönemi)  görmeye başlaması gereken bir kız çocuğunun 16 yaşına kadar adet döngüsünün başlamamış olması durumunu ifade eder. 16 yaşına kadar bir kız çocuğunun adet olamamanın nedeni gecikmiş Rahim oluşumunda ki bazı sorunlar veyahut Rahim sghir farklı problemler nedeniyle dir. Bu durum normal değil ve kadın sağlığı doktoruna başvurulmasına ihtiyaç duyulur.

2. ikincil amenore ise normal adet döngüsünün bir anda durması durumunu ifade eder ve herhangi bir gebelik durumu olmadan bu durum göz deniyorsa bu ya hormonal değişikliklere veya rahimde bir sebepten dolayı meydana gelen bir anomali durumunu gösterir…

Adet görememe durumunun nedenleri nelerdir

Adet olamamanın sebepleri nelerdir…
Adet olamamanın sebepleri nelerdir…

Adet görmemenin hem doğal hem de doğal olmayan bir çok farklı sebebi olabilir bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle adet görmemenin nedenlerini paylaşacağız.

  1. Hamilelik (gebelik): Gebelik döneminde kadınlara adetten kesilirler ve hamileliğin sonrasında 3 ile 6 ay sonrasında yeniden adet görmeye başlarlar. Bu çok doğal bir süreçtir. Ayrıca emzirme döneminde kadınları süt oluşumuna teşvik eden hormonlar adet döngüsünü zaman kaymaları veya Adet olmama gününde etkileyebilir. Bebeğin anne sütünden yavaş yavaş adını dağlara geçişi ile birlikte bu durum normale döner.
  2. Menopoz dönemi adet döngüsü sonra erer. Menopoz genellikle 45 ile 55 yaş arası kadınlarda doğal olarak gözlemlenen bir durumdur. Menopoz dönemi kadının doğurganlığını son bulduğu dönemi ifade etmektedir. Ve kadınlar bu dönemden sonra artık adet görmezler. Bu da adet görmemenin doğal sebeplerinden biridir. Bazen belli sebeplerden dolayı kadınlar kırklı yaşlardan önce de menopoza girebilir ve bu dönemde de adet görmeye başlarlar
  3. Hormonal dengesizlikler Adet döneminde düzensizlikleri veya ve adet görmeme neden olabilir. Tiroid bozuklukları düşük östrojen yumurtalık yetmezliği Polikistik Over Sendromu Hipofiz tümörleri gibi hormonal durumlar ve hormonları etkileyen durumlar sonucu adet görülmeyebilir. Bu sorunlar ile ilgili tedavi olduktan sonra normal adet döngüsü yeniden başlayabilir.
  4. Fizyolojik problemler nedeniyle adet görünmeyebilir. Doğuştan gelen veyahut da sonradan meydana gelen bazı sorunlar nedeniyle adet görülmeyebilir. Bunlar arasında en yaygın olanları Rahimde bulunan miyom tedavisi için geçirilen cerrahi operasyonlar Sezeryan doğum ameliyatları üre üreme parçalarının konjenital yokluğu vajinal açıklık takip tıkanmalar gibi durumlar ve Rahim yaraları nedeniyle adet düzensizliği yaşanabilir.
  5. İlaçlar nedeniyle adet düzensizliği yaşanabilir veyahutta adet görülmeyebilir. Bazı ilaçlar yan etkileri nedeniyle adet düzenini bozma bilmekle beraber doğum kontrol hapları ertesi gün hapları antidepresan gibi bazı ilaçların yan etkileri olarak adet düzeninde bozulma veyahutta adet görememe sorunu yaşanabilmektedir.
  6. Psikolojik nedenler, adet döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Ağır depresyon maaş psikolojik bazı sorunlar adet döngüsünü olumsuz yönde etkileyebilir ve adet döngüsünde gecikmeler düzensizlikler veyahutta adet görememe sorununa yol açabilir.

DİĞER KADIN SAĞLIĞI PROBLEMLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN ZİYARET EDİN

ve

EN AYGIN KADIN RAHATSIZLIKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN YIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.