Adet Gecikmesi ve Nedenleri

Her sağlıklı kadın buluğ çağına girmesi ile birlikte adet görmeye başlar. Bu durum hormon dengesinde ani ve uçlarda değişimlere neden olmakla birlikte aslında kadın sağlığının en önemli dönemleridir ve her ay belirli periyotlarda tekrarlanır. Peki adet düzensizlikleri ve gecikmeleri neden meydana gelmektedir, adet gecikmesi bir hastalığın habercisi midir ?

 

Adet zamanları her kadın için aynı mı?

adet-donemi-gecikmesinin-nedenleri-tüm-adet-duzensizliklerinde-doktorunuza-danisin

Adet dönemi diğer bir deyişle muayyen günler adı verilen bu günlerde kadınlarda meydana gelen vajinal kanamaların aslında kadınların hem doğurganlık açısından hem de hayati fonksiyonları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde kadınların rahimlerinde bulunan yumurtalar yenilenirken bedenlerinde meydana gelen değişimler sayesinde aynı zamanda hücre ve doku yenilenmesi meydana gelmekte hormon seviyeleri yenilenerek olması gereken değerlere yeniden yinelenmektedir.

Adet (regl dönemi ) dönemi her kadın için farklı semptomlar içerdiği gibi aynı zamanda periyodları yani kaç günde bir adet kanamasının gerçekleştiği , süresi yani kaç gün sürdüğü konuları da farklılık göstermektedir. Bunun nedeni her kadının metabolizmasının farklı olması, yaşam şartlarındaki farklılık , iklimsel farklılıklar ve psikolojik etkenler olarak kabaca sıralanabilmektedir…

 

Regl dönemi hakkında temel sorular ve cevapları

 • Adet Döneni periyotları  ne zamandır ?    

Kesin bir zaman periyodu her kadın için çizmek mümkün olmasa da genellikle adet zamanları 20-25 gün arasında değişiklik göstermektedir…

 • Adet Dönemi Kaç gün sürer ? 

Öncesi semptomları 2-3 gün sonrası semptomları sızıntı şeklinde kanamalar şeklinde yine 2-3 gün sürmekte TEMEL ADET KANAMASI YANİ YUMURTALARIN TAM ANLAMI İLE SÖKÜLÜP YENİLENDİĞİ SÜRECİ YAKLAŞIK4-6 GÜN ARALIĞINDADIR. Bu 3 gün kısa veya 10 gün kadar uzun sürebilmektedir… 

 • Adet dönemi kanaması ne şiddette olur ? 

Adet dönemi kanamaları ilk 2 gün şiddetli yani 1 günde 4-5 defa ped değiştirmenizi gerektirebilecek şiddette, diğer günler 2 ila 4 defa kadın pedi değiştirmenize gerek duyacak şiddette olabilmektedir fakat kanama şiddeti veya miktarı yine her kadının metabolizma farkına göre değişiklik gösterebilmektedir…

 

adet-donemi-gecikmesinin-nedenleri-nelerdir
 • Adet gecikmesinin nedenleri ne olabilir ? 

 

 1. FİZYOLOJİK FARKLILIK : Adet gecikmesinin temel bir kaç nedeni olabilmektedir öncelikle düzensiz yumurtlama dönemine sahip olan insanlarda kısalıp uzayan adet periyodları gözlemlenebilmektedir bu genelde kişinin genetik veya biyolojik yapısının farklılığı nedeni ile olabilmektedir, 
 2. HAMİLELİK DÖNEMİNDE  ADET KANAMALARI SONA ERER: Gebelik durumund aadet gecikmesi gözlemlenir ve hamilelik kesinleşmişse bu süreç boyunca yani doğum yapılana kadar ve bir kaç ay sonrasına kadar adet kanamaları gözlemlenmemektedir.  Eğer böyle bir şüpheniz varsa eczaneden edinebileceğiniz bir doğum kontrol testi ile dakikalar içerisinde gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.
 3. MENOPOZ DÖNEMİ İLE BİRLİKTE ADET KANAMALARI SONA ERER: Menopoz dönemi adet kanamaları gecikir düzensizleşir ve yok olmaktadır. Bu dönem kadınların fizyolojik yapıları tamamı ile farklılaşmakta ve doğurganlık artık sona ermektedir. 
 4. PSİKOLOJİK NEDENLER ADET DÜZENSİZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR: Psikolojik sorun yaşandığı dönemler , travmalar durumunda kadınların adet dönemlerinde düzensizlikler gecikmeler gözlemlenebilmektedir. Bu dönemlerde mutlaka ve mutlaka yardım almanızı öneriyoruz psikolojik durumlar birçok sağlık sorununa yol açabildiği gibi aynı zamanda erken menopoz ve farklı kadın rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir. 
 5. CİDDİ RAHATSIZLIKLAR ADET DÜZENSİZLİKLERİNE NEDEN OLABİLİR : Ciddi kadın hastalıkları adet gecikmelerine , düzensizliklerine ve adet öncesi sancı ve sancılı gecikmelere neden olabilmektedir. Dış gebelik veya yumurtalık kanseri ve bunun gibi bazı ciddi rahatsızlıklarda da adet dönemi gecikme veya düzensizlikleri olabilmektedir. Bu durumların önlemini almak için bu tip bir durumlar karşı karşıya kaldığınızda mutlaka kadın doktorunuza (jinekolog) danışın, SANCILI ADET DÖNEMİ GECİKMESİNİN NEDENLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN.
 6. DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİNİN BAZILARI ADET DÜZENSİZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR: Doğum kontrol hapları ve spiral kullanımlarına yeni başlandığında meydana gelen hormonal değişiklikler ve alışma sürecinde adet dönemi periyotu, günü ve kanama şiddetinde değişiklikler olabilmektedir . Siz kendi kendinize karar vermeyin bu dönemlerde yine mutlaka doktorunuza danışın. 
 7. BAZI İLAÇLAR ADET DÖNEMİNİ ETKİLEYEBİLİR: Bazı ilaçları kullandığınızda etken maddeleri nedeni ile adet gecikmeleri veya düzensizlikleri meydana gelebilmektedir…

 

Adet dönemlerinizi takip edebilmek için internette periyod hesaplayıcılar, uyarıcılar ve akıllı telefonlar için uygulamalar (plikasyonlar)  edinebilirsiniz.

Sizlere önerimiz bu yazının tıbbi bir tanı olmadığını bilmeniz ve herhangi bir adet gecikmesi düzensizliği veya olağan dışı sancı gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda mutlaka jinekoloj ile iletişime geçmeniz ve kendisine mutlaka adet öncesi 1-2 aylık periyot süresince  gerçekleşenleri kullandığınız ilaçları, cinsel yaşamınız size sorduğu ölçüde olabildiğince bilgilendirici şekilde anlatmanızdır.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu günler…

 

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Adet Dönemi Gecikmesinin Nedeni

 1. Ergenliğe yeni giren kızımın regl başlangıcı yaklaşık 6 ay önceydi. Bu tarihe kadar düzenli adet oluyordu ama son 10 gündür bekliyoruz ama hala adet görmüyor. Bu normal midir? Biraz daha bekleyeceğiz ama olmazsa jinekologa gideceğiz. Bir arkadaş sınav stresi falan dedi ama bekleyelim görelim. Fikri olan var mı?

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.