40 YAŞINDAN SONRA DEĞİŞİMLER

40 Yaşından Sonra Bize Ne Oluyor ?

40 lı yaşlar eskiden ilerlemiş yaş olarak sayılırken günümüzde 2. gençlik olarak adlandırılıyor öyle ki dünya nüfusu öngörülen yaşı 80 üzerinde iken kırklı yaşlar orta yaş başlangıcı olarak adlandırılabilir. Her yaş döneminde olduğu gibi bu dönem de de bedenimizde bazı değişiklikler olur . Kimi zaman olumsuz gibi görünse de bu süreçler doğal süreçlerdir ayrıca çok olumlu değişimler de var. Bugün sizlerle 40 yaşından sonra bedenimizde meydana gelen değişiklikler nelerdir ? sorusunun cevaplarını paylaşmak istiyoruz.

Reklam

 

40 Yaşından sonra bedenimizde Neler oluyor ?

40-yasindan-sonra-bize-neler-oluyor-2

Öncelikle yaş ilerlemesinin olumsuz etkilerini yaşam tarzınızı olumlu şekilde değiştirerek yavaşlatabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Artık bilim ilerledi ve hem yaşam tarzı değişiklikleri hem de tıp desteği ile aşağıda paylaşacağımız bazı değişimlerin olumsuz yönlerini en aza indirebilirsiniz. Bu arada hep olumsuz değişimler yok bazı değişiklikler gayet olumlu …

 • Damak Tadı değişiyor

Doğduğumuzda, dilimizde 9.000 civarında tat reseptörü ( dil memecikleri ) var. 

Yaşımız ilerlediğinde bu reseptörlerin miktarı azalır ve lezzet hissini kaybetmeye başlarız. Genellikle tuzlu ve tatlı tatlarla başlar ve acı ve ekşi olanlarla değişim debvam eder . Bu arada, bu değişiklikler genellikle kadınlarda erkeklerden daha erken gerçekleşir.

Ne yazık ki, bu süreci durduramayız, ama bu farklı zevkler arasında ayrım yapamayacağınız anlamına gelmiyor, sadece tatlar daha az belirgin olacaklar.

 • Görme duyumuz kötüleşebilir.

40 yaşında insanlar uzak görüş ve diğer bazı görme sorunları yaşamaya başlar: genel olarak ilerleyen yaşlarda , insanların okumak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar  ve ayrıca renk algısında değişiklikler başlar . 

Bir diğer göz problemi 40 lı yaşlardan sonra gözde kuruma olmaya başlamasıdır.  Bu arada 40 yaşından sonra meydana gelen görme sorunları aniden olabilir. 

Fakat görme ile ilgili sorunlar hem gözlük lens gibi optik teknolojinin  ilerlemesi hem de lazer teknolojisi ile göz tedavisi gayet ilerledi. Dolayısı ile sorununuz kolaylıkla çözülebilmekte .

 • İşitme duyumuz kötüleşebilir.

40 lı yaşlardan sonra Ne yazık ki İşitmemiz de kötüye gidiyor. Bu, kulak zarının  ve  kulağın yapısındaki yaş ilerlemesine bağlı  değişikliklerden kaynaklanır.

Kulak ile ilgili işitme kayıpları çok sinsidir. Yani çok yavaş ilerler İşitme sorunu zamanında tespit edebilmek için ara sıra bir doktoru ziyaret edin.

İlerleyen duyma sorunları için günümüzde bir çok tıbbi ve teknolojik olanak mevcuttur.

 

 • 40 yaşından sonra Bağışıklık sistemimiz güçleniyor.

40 yaşına geldiğinde, birçok virüs tarafından saldırıya uğradı bile. Sonuç olarak bağışıklık sistemimiz güçleniyor ve daha az sıklıkla hastalanıyoruz.

Bağışıklık sisteminizi geliştirmek için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz ve yeterince uyumanız gerekir. 

Ayrıca , dışarıda açık havada zaman geçirmek ve temiz hava almak da çok önemli.

 • 40 yaşından sonra daha çekici ve öz güvenli güvenen hale geliyoruz.

Bu yaşlarda , insanlar kendilerini ve etraflarındaki insanları yeniden değerlendiriyorlar. 

Psikologlar, 40 yaşından sonra kadınların 20, hatta 30 yaşından kadınlardan daha kendinden emin olduklarını iddia ediyorlar. Bu gerçek kendilerini sevmelerine, küçük şeyler hakkında endişelenmemelerine, zehirli insanlardan kurtulmalarına ve gerçekten mutlu ve mali açıdan bağımsız olmalarına yardımcı oluyor.

Yani hem erkekler hem de kadınlar başkalarının gözlerinde daha çekici hale geliyorlar.

 

 • Metabolizmamız yavaşlıyor .

Eğer 40 yaşında, 20 yaşında yediğiniz yiyeceklerle aynı yemeği yerseniz, gerçekten hızlı kilo alırsınız. Mesele şu ki, 40’tan sonra metabolizmamız azalıyor ve kaslarımızı daha hızlı kaybediyoruz. Dr. Kathryn Boling ortalama bir kadının 40-55 yaş arasında yaklaşık 15 kilo aldığını söylüyor.

Bu tatsız sorunu önlemek için sağlıklı bir diyet takip etmek ve egzersiz yapmak zorundayız. Ne yazık ki, formda olmamıza yardımcı olabilecek sihirli tarifler yok. Mükemmel formda olmak için çok çalışmak zorundayız.

 • Dişlerimiz daha az duyarlıdır.

Gençken genelde çok sık biçimde dişlerde hassasiyeti sorunu yaşarız. Yaşımız ilerleyip 40 lı yaşlara ulaştığımızda  bu sorun yok olabilir.

Bu dişlerde ki Dentin dokusunun , zaman geçtikçe kireçlenmesi nedeni ile olur .  Bu yüzden duyarlılık azalır. Bu her ne kadar iyi görünse de bir sakıncası vardır. Dişinizde ki problemleri erkenden anlayamazsınız ve geç hissedeceğiniz için diş kayıplarına veya diş yapısı bozukluklarına neden olabilir.

Hassasiyetin azalması uyarı sisteminin zayıflaması anlamına geldiğinden eskisinden daha sık  düzenli olarak dişçiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz .

 • Yaşlandıkça küçülürüz.

İnsanlar 30 yaşından sonra küçülmeye başlar ve 40 yaşına girdiğinizde bu değişiklikleri daha belirgin şekilde yaşamaya başlarsınız . ,

Arkansas Üniversitesi Tıbbi Bilimler Fakültesi verilerine göre, erkekler 30 ile 70 yaş arasında kademeli olarak toplamda 2-3 santim  kaybedebilirler ve kadınlar yaklaşık 5-6 santim kısalabilir . Bu durum duruş bozukluğu veya skoliyoz gibi omur ilik problemleri sonucu kamburlaşma dolayısıyla daha da fazla olabilir. 

Daha kısa olmamak için kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalar yiyin ve egzersiz yapmayı unutmayın.

 • Laktoz Hassasiyeti oluşabilir.

Bazı insanlar süt ürünlerini çocukluktan sindiremezler ve diğerleri bu sorunu daha sonra yaşamaya başlayabilirler .  Laktoz intoleransı , genellikle Afrikalı Amerikalı ve Asyalı kadınları 40 yaşın üzerinde etkiler. Bu yaşta, laktozu sindirmeye yardımcı olan lactase enzimi seviyesi azalmaya başlıyor . Sonuç olarak, süt sindirilemez ve büyük bağırsak sorunlarına yol açabiliyor .

Bu sorunu yaşarsanız, laktozsuz süt için ve düzenli olarak  probiyotik tüketin. Kefir ve yoğurt da iyi birer seçenek 

 

 • Saç Kayıplarında artış olabilir. 

Bu sorun 40 lı yaşlaran sonra genellikle erkeklerde  daha yaygın biçimde meydana geliyor, ama birçok insan en güçlü saçlarını 30 yaşına gelmeden kaybediyor ve erkeklerin %53’ü 40 yaşından sonra ya tamamen yada kısmen  kel oluyor. Kadınlar da saçlarını kaybeder ama erkeklerden çok  daha yavaş. Evet, hoş değil ama bir avantajı da var: beden tüylerinin de  da bürümesi duruyor .

Hızlı saç kaybını önlemek için saç sağlığınıza dikkat edim : zaman zaman kestirin , saç maskeleri  uygulayın  ve saç kurutma makinesi kullanmayı bırakın .

Beslenmenizi çeşitlendirin ve daha fazla vitamin alın . Ayrıca saç dökülmesinin nedenini bulabilen ve sorununuzla başa çıkmanıza yardımcı olan bir saç uzmanını da ziyaret edebilirsiniz.

 • İyi bir ebeveyn olmak daha kolay olacak

40 yaşındaki erkek ve kadınların daha fazla yaşam deneyimi var, zorluklarla daha iyi başa çıkıyorlar ve zorlu durumlarda ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Dahası, mali açıdan 20 yaşındakilerden daha güvenli . Bu, “orta yaşlı “ ebeveynlerin çocuklarına  ihtiyaçları olan bir çok şeyi daha kolay verebilecekleri anlamına geliyor.

Ama birkaç sakınca da var: bir kadının hamile kalması ve sağlıklı bir bebek doğurması çok daha zor hale gelmekte . 

Eğer bir seçeneğiniz ve arzunuz varsa, daha erken çocuk sahibi olmak daha iyidir. 

Ayrıca modern bilimin erkek ve kadınların üreme sistemiyle ilgili sorunlarla da artık daha iyi  başa çıktığını da belirtmeliyiz. 

Sağlık ile ilgili DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN

SAĞLIKLI VE MUTLU YAŞLARINIZ OLSUN . SEVGİYLE KALIN

 

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.