37. İstanbul Film Festivalinde izlenmesi Gereken Filmler

Bu yıl (2018 ) 37. si düzenlenecek olan İstanbul Kültür Saant Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul film Festivali 6 Nisan 2018 Cuma günü başlıyor.17 Nisana 2018 e kadar sürecek  olan bu 12 günlük festival de izlenmeye değer bir çok filim var. Sihirli Kadın olarak bu filmlerden izlenmesi gereken olarak düşündüğümüz baızlarını sizinle paylaşmak istiyoruz…

2018,   37. İstanbul Film Festivali (6-17 Nisan 2018) İzlenmesi Önerilen Filmler

37. İstanbul Film Festivali Özel Filmleri
37. İstanbul Film Festivali Özel Filmleri

Eğer sürekli bilindik hollywood sineması ve Tv dizileri izlemekten sıkılıyorsanız yada zaten hiç sevmediyseniz ve film festivallerini bekliyorsanız 6 Nisan Cuma günü  başlayacak olan 37. istanbul film festivali size baharın gelişi ile birlikte çok keyifli bir 12 gün vaat ediyor.

Reklam

Vodafone Red sponsorluğunda 17 Nisana kadar sürecek olan festivalde   toplam 210 filmi izleyicilerinin gösterimine sunulacak.  18 bölümde 43 ülkeden 218 yönetmenin filmlerinden oluşan Festival biletleri satışa çıktı.

Festivalde filmleri içerisinde izleyici ile buluşmayı bekleyen daha önce,  Cannes ödüllerinde  “En İyi Senaryo” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini alan “You Were Never Really Here” da bulunuyor…

 

Festivalde İzlenmesi gereken filmler

 • Alanis ( Yönetmen : Anahí Berneri ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-alanis

Buenos Aires’te yaşayan ve burada seks işçiliği yaparak hayatını idame ettirmeye gayret eden bir kadının hikâyesini anlatan “Alanis” adlı yapımda Arjantinli yönetmen Berneri, ülkesindeki yaşanmakta olan  toplumsal çöküşün gerçekçi bir portresini çiziyor.

 • Ayaz ( Yönetmen : Sharunas Bartas ):
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-ayaz

Usta yönetmen Sharunas Bartas, Cannes Film Festivali bünyesinde  dünya prömiyerini yapan ve Litvanya’nın Oscar adayı olan Ayaz filmi ile izleyicileri Litvanya’dan başlayıp Ukrayna’ya uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

 • Bir Mahalle Hikâyesi ( Yönetmen : Ivana Mladenovic ):

Bükreş’in fakir kenar mahallelerinde geçen “Bir Mahalle Hikayesi”çok farklı bir bakış açışım ile hem alışıla gelmiş tabuları yıkan hem de sınırları aşan, sıra dışı bir aşk hikâyesini anlatmakta.

 • Dokunma Bana ( Yönetmen : Adina Pintilie ):

Berlin’de düzenlenen ödül töreninde  Altın Ayı ödülünü kazanan, ünlü Romen yönetmen Adina Pintilie’nin ilk uzun metrajlı  filmi olan “Dokunma Bana”, tüm beden algılarını sınırlarına kadar zorlayarak önyargıların ne kadar olumsuz ve yıkıcı olabildiğini gözlemleyen bir deneysel-dram…

 

 • Ex Libris: New York Halk Kütüphanesi ( Yönetmen : Frederick Wiseman ):
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-ex-libris

Üstat bir belgesel yönetmeni olan Frederick Wiseman’ın Venedik Film Festivali’nde prömiyeri yapılan yeni belgeseli “Ex Libris”, dünyanın en büyük şehir kütüphanelerinden biri olan New York Halk Kütüphanesi’nin içyüzünü anlatıyor.

 • Görgü Kuralları ( Yönetmen : Juliana Rojas, Marco Dutra ): 

Gerilim filmleriyle büyük bilinirlik sağlayan yönetmen ikili Marco Dutra ile  Juliana Rojas’ın birçok festivalden ödülle dönen yeni filmleri “Görgü kuralları” ile, fantastik ile sosyal-gerilimi bir arada kullanan çağdaş bir masal yaratmışlar.

 • Hesaplaşma ( Yönetmen : Taviani Kardeşler ) :

İtalya’nın en saygın yönetmenlerinden biri olan Taviani kardeşlerin ilk gösterimini Toronto’da yapan son filmleri, hem İkinci Dünya Savaşı’nı hem de İtalyan iç savaşını fon alan bahtsız bir aşk üçgeni hikâyesi anlatıyor…

 

 • Katili Öldürmek ( Yönetmen : Laura Mora Ortega ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-katili-oldurmek

İlk gösterimini Toronto Film Festivali’nde yapan “Katili Öldürmek”, bir intikam hikâyesi etrafından Kolombiya toplumsal yapısının uyuşturucu kartellerinin etkisinde nasıl çöküşe uğradığını anlatıyor.

 • Kış Kardeşleri ( Yönetmen : Hlynur Palmason ) : 

Kardan ve tebeşirden bembeyaz bir madenci kasabasında iki erkek kardeşin hayat mücadelesi konu edinen film, Locarno’dan “En İyi Erkek Oyuncu”, Selanik’ten “En İyi Yönetmen” ödüllerini aldı.

 • Köpek Adası ( Yönetmen : Wes Anderson ) :

Masalsı hikayelerin ustası Wes Anderson’ın Berlin Film Festivali’de “En İyi Yönetmen” ödülünü aldığı son filmi, Japonya’da 12 yaşındaki Atari isimli bir çocuğu ve şehirden sürülen köpeğini takip ediyor.

Reklam
 • Lean on Pete ( Yönetmen : Andrew Haigh ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-lean-on-pete

İngiliz yönetmen Andrew Haigh’in yazar Willy Vlautin’in sevilen romanından uyarladığı bu filmde, ABD kırsalının melankolik bir tasviri işleniyor.

 • Madeline Madeline’i Oynuyor ( Yönetmen : Josephine Decker ) :

Prömiyerini Sundance’te gerçekleştiren, anne rolünde Miranda July’ın, Madeline rolünde ise Helena Howard’ın olduğu “Madeline Madeline’i Oynuyor”, Josephine Decker’ın üçüncü uzun metrajlı filmi.

 • Obscuro Barroco ( Yönetmen : Evangelia Kranioti ) :

Yunan yönetmen Evangelia Kranioti, Berlin Film Festivali bünyesinde  dünya prömiyerini yapan filminde Brezilya’nın kuir dünyasının ikonlarından trans anlatıcı Luana Muniz’i takip ediyor.

 • Paris, Texas ( Yönetmen : Wim Wenders ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-paris-texas

1984 yılında Altın Palmiye ödülü kazanan ve günümüzde hala etkileyiciliğini koruyan “Paris, Texas” filmi yalnızca yönetmen Wim Wenders’ın değil, aynı zamanda filmin baş rol oyuncusu olan, geçen yıl 2017 Eylül ayında  kaybettiğimiz Harry Dean Stanton’ın da yer aldığı en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor…

 

 • San San Üçlemesi ( Yönetmen : Jonah Freeman, Justin Lowe ) :

Daha önce de 15. İstanbul Bienali bünyesinde Galata Rum Okulu’nda sergilenen “San San Üçlemesi”, fütürist Herman Kahn’ın 1967 tarihli kitabı olan  “2000 Yılı’nda anlatılanlardan yola çıkıyor.

 • Sonsuz Futbol ( Yönetmen : Corneliu Porumboiu) :

Çağdaş Romen sinemasının en yetkin yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Porumboiu, bu defa şaşırtıcı toplumsal dramlarından uzaklaşarak tüm dünyanın ortak ilgisini toplayan ender etkinliklerden futbola odaklanmış…

 

 • The Rider ( Yönetmen : Chloé Zhao ) :

Binici olan ve katıldığı bir Rodeo sırasında kafasına aldığı şiddetli  bir darbe ardından büyük bir sakatlık geçiren  ve ardından iyileşmeye çalışan bir biniciyi takip eden “The Rider” Reykjavik, Atina, ve Hamburg  Film Festivallerinde “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

 • Trantist  ( Yönetmen : Chloé Zhao ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-transit

Almanya’nın en saygın yönetmenlerinden biri olan Christian Petzoltberlin gfilm festivalinde ilk gösterimini yapan “Transit” filminde almanyanın geçm,ş tarihinden günümüzdeki göçmen krizine ışıktutuyor…

 

 • Western ( Yönetmen : Valeska Grisebach ) :
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-western

Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve gerçek hayattan işçilerin rol aldığı yani içerisinde sinema oyuncusu olmayan bir kadrodan oluşan bu filmde yönetmen Grisebach Western ikonografisini kullanarak bir “yabancılık” tartışması gündeme getiriyor.

 • You Were Never Really Here ( Yönetmen : Lynne Ramsay ) : 
37-istanbul-film-festivali-ozel-filmleri-you-were-never-ready-here

Küçük bir kızı seks tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışan bir tetikçiyi izleyen film, Cannes’da Lynne Ramsey’ye En İyi Senaryo ödülünü getirirken, unutulmaz bir anti-kahraman portresi çizen Joaquin Phoenix de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı…

 

Mutlaka sizlerinde beğeneceği diğer filmlerden olacaktır. Filmleri izleyenler eğer bizlerle paylaşırlarsa diğer festival filmi severlerde bu filmleri edinerek izleme şansına sahip olacaktır.

 

Mutlu günler dileriz

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.