Kimseyi geride bırakma kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti sonlandır.

Kadına karşı şiddet haberleri her gün farklı şekillerde karşımıza çıkmakta. Ayrıca şiddete uğrayan kadınların bir çoğu konu hakkında bir sebepten dolayı sessiz kalmakta olmasına rağmen dünya örgütlerinin sunduğu veriler çarpıcı oranları ortaya koymakta.

 

25 Kasım ve Kadın

Her yıl 25 Kasım’da farklı aktivitelerle gündeme gelmeye başlayan kadına karşı uluslararası mücadele ve dayanışma gününün bu yılki farkındalığı arttırmayı amaçlayan cinsiyete dayalı şiddete karşı etkinliğin teması kimseyi geride bırakma kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti sonlandır olarak belirlendi.

Dünya kadınlarının %30 5’i hayatları boyunca en az 1 defa şiddet maruz kalıyor

Dünya Sağlık Örgütünün topladığı bilgiler doğrultusunda verdiği bilgiye göre dünya genelindeki tüm kadınların yüzde 35 en yakını hayatlarında en az 1 defa şiddete uğramakta.

 

Her yıl dünya genelinde birçok kadın cinayeti işleniyor.

Bu cinayetlerin %40 a yakını birlikte yaşadığı veya evli olduğu erkek tarafından işleniyor. Bu veriler kadın cinayetlerinin yaklaşık yarısını işaret ederken durum sadece cinayetten ibaret değil aynı zamanda kadının uğradığı şiddet ve cinsel istismar da oldukça dikkat çekici durumda.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2000 yılında aldığı karar çok daha etkili olmamış gibi görünüyor

25-kasim-kadina-yonelik-siddete-karsi-uluslararasi-mucadele-ve-dayanisma-gunu-4

2000 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kadınların çatışma çözümleme çalışmalarına katılmalarının artmasını ve tartışmalarda kadın haklarında daha fazla Saygı gösterilmesini ve sulhü koruma hakkındaki görüşlerine çok daha yer verilmesini öngören 1325 sayılı kararın üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına rağmen şiddete uğrayan kadınları ele alan istatistikler kadınların şiddete uğrama oranlarının halen çok ciddi bir boyutta olduğunu ortaya koymakta.

Dünya Sağlık örgütü’nden edinilen bilgi doğrultusunda halen kadınların yaklaşık %35’i hayatlarının bir döneminde fiziksel şiddete uğruyor veya cinsel taciz ve şiddet gibi durumlarla karşı karşıya.

 

Birleşmiş Milletler tarafından kadınlara yönelik şiddet konusunda yapılan araştırmalar dikkat çekici

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan ve 87 farklı ülkeyi ele alan 2005 ile 2016 yıllarını kapsayan rapora göre 15 ila 49 yaş aralığındaki kadınların yüzde 19’u ankete katılmadan önce 1 yıl süresi içerisinde birlikte yaşadığı kişi tarafından fiziksel veya cinsel veya hem fiziksel hem cinsel şiddete maruz kaldı.

2012 yılında toplam 45 ülkeden edinilen veriler 15 ile 49 yaş aralığındaki kadınların %48’inin partnerleri tarafından istemedikleri halde zorla cinsel ilişkiye zorlandığını ve doğum kontrol yöntemlerini kullanmalarına partnerleri tarafından izin verilmediğini ortaya koyuyor.

37 ülke kadın tecavüzcüsü ile evlenirse soruşturmadan muaf tutuyor

25-kasim-kadina-yonelik-siddete-karsi-uluslararasi-mucadele-ve-dayanisma-gunu–37-ulkede-tecavuzcusu-ile-evleniyor

 

  • Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelinde yaklaşık 750 milyon kadının 18 yaşından önce evlenmiş olduğuna dikkat çekiyor.
  • Bunun yanı sıra 37 ülkede tecavüze uğrayan kadınların kendisine tecavüz eden kişilerle evlenmeleri durumunda yargılamaların son bulduğunu gösteriyor.
  • Küresel olarak yapılar mı araştırmalarda insan kaçakçılığı kurbanlarının yüzde yetmiş birini kadınlar oluşturmakta ve bunların yüzde 75 E yani dörtte üçü cinsel istismara maruz kalıyor.
  • Unicef’in 2016 verilerine göre 200 milyon kadın ve genç kız çocuğu genital sakatlanmalara maruz kalmış ve ne yazık ki bu ülkelerin birçoğunda kız çocukları 5 yaşından önce genital sakatlanmalara maruz kalıyor.
    Avrupa Birliği ülkelerinde tecavüz oranı %5
  • Avrupa Birliği temel haklar Ajansı’nın 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu 28 üye ülke içerisinde 18 ile 74 yaş aralığındaki 42000 kadını referans alarak yaptığı araştırmada katılımcıların yaklaşık yüzde on bile 15 yaşından itibaren cinsel şiddete maruz kalmış ve her 20 kadından biri tecavüze uğramış olduğu belirtiliyor.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle mücadele ve dayanışma günü”

Eğer siz de şiddete urayan kadınlardan bir iseniz lütfen konu ile ilgili kolluk kuvvetleri ve kadın örgütlerinden yardım isteyin.

Eğer şiddete uğramadıysanız bu duruma seyirci kalmaktansa lütfen harekete geçin .

 

Sevgi dolu günler

Benzer yazılar

2 yorum var: “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

  1. Ah biz kadınlar ah. her politika her kural bizim üstümüzden yürüyor ama yaranamıyoruz şu erkeklere nedense. Kadın yırtık kot giyerse, kadın mini etek giyerse, çarşaf giyerse, tesettür giyerse vs. her bir kural nedense biz kadınlara uygulanıyor. İşin kötüsü ülkede büyük tezat var. El üstünde de tutuluyoruz, çok fena darp edilip şiddete maruz kalıyoruz. Hatta bir erkek kadını öldürse neredeyse cinayetten ceza almayacak durumda. Eyy erkekler kadınları seviyor musunuz nefret mi ediyorsunuz bir karar verseniz…

  2. 25 kasım dünya kadına şiddet günü mü? harika… ben de yarın karıyı dövmezsem ne olayım. Maço erkeğim ben öyle soğan erkeği değilim. Kadına şiddeti kınamak neyin nesi? Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme demiş atalarımız. 25 kasım gününü ben tüm kadınları temsilen karımı döverek kutlayacağım ! ne yapabiliyorsanız yapın. hiçbir Allah’ın kulu benim ailemin evimin içine karışamaz hoca !

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.