24 Haziran başkanlık seçimi oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

24 Haziran başkanlık seçimi oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz?

24 Haziran başkanlık seçimi yaklaşıyor. 19 Mayıs 1923 tarihinden bugüne kadar gelen yönetim şeklinin başkanlık sisteminin halk oylaması ile kabul edilerek seçim kararı alınan ve Erken seçim ile Türkiye’de ilk defa çok geniş yetkilere sahip başkanın seçileceği 24 Haziran seçimlerinde oy kullanırken pusulanın nasıl işaret demeyeceğini biliyor musunuz ?…

 

Seçmen kağıtları adresinize geldi ise sorun yok, seçmen kağıdı gelmediyse sorgulamak çok kolay. Peki seçmen kağıdı mernis adresine gelmediyse seçime katılabilir miyim diyenler için cevap doğal olarak evet. Önemli olan nerede oy kullanacağınızı öğrenmek olsa gerek ki bu da ysk sitesinde bulunmakta. Diğer bir ifadeyle yanınıza kimlik belgesini alarak hangi sandıkta oy kullanacağınızı sorguladıktan sonra tek yapacağınız işlem sandığa gitmek. Ancak geçmişteki tüm seçimler bazında geçersiz oy sayısı dikkate alındığında şunlara çok dikkat edilmesi gerekli;

Yapacağınız en ufak kural dışı bir oylamadan oyunuzu geçersiz kılma ihtimaline karşı pusulaları doğru şekilde işaretlemeniz gerekmektedir.

24 Haziran 2018 başkanlık seçimi oy Pusulasını doğru doldurmaya dikkat edin.

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan ilk başkanlık seçimi 24 Haziran 2018 pazar günü gerçekleşecek.

18 yaşını geçmiş olan ve oy kullanma hakkına sahip olan yurt içinde ve yurt dışındaki tüm Türk vatandaşlarının oy kullanma hakkı olan seçime sadece kimliğiniz ile adresiniz doğrultusunda belirlenen Sandıklara gitmeniz ve oy kullanmanız yeterli değil…

 

Oy pusulasını yanlış mühürlerseniz oyunuz geçersiz olur

Oy pusulası üzerinde yer alan muhalefet ve ittifakların doğru şekilde işaretlenmesi ve doğru yere oy mührünün basılması gerekmektedir. Oy pusulasında doğru yerlere mühür basılmaması durumunda oyunuz geçersiz sayılmakta ve geçersiz sayılan Oylar da sizin iradeniz ile seçeceğiniz başkanın ve doğal olarak sizin geleceğinizi etkilemekte.

Aşağıda verdiğimiz linklerde açık bir biçimde oy pusulalarında hangi şekillerde oy kullanırsanız oyunuzun geçersiz olacağını ve kullanılması gereken şekilleri tarif eden link mevcut. Bu linkteki soruları doğru düşündüğünüz şekilde cevap verebilir ve çıkan sonuçlardan Eğer hatalı bilgileriniz varsa doğru oy kullanma konusunda tam bilgiye sahip olarak seçtiğiniz başkan adayı için kullandığınız oyunuzu geçerli şekilde kullanabilirsiniz.

 

HANGİ OYLARIN GEÇERSİZ HANGİ OYLARIN GEÇERLİ OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

 

24 Haziran 2018 başkanlık seçiminin tüm Türkiye için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Seçimlerde 2.tura nasıl kalınır sorusuna cevabımız ise her hangi bir cumhurbaşkanı adayı yeterli oyu alamazsa seçim ikinci tura kalır. Seçimler ikinci tura kalır mı bilemiyoruz ancak 2 ci tur seçim tarihi ise 8.Temmuz.2018 tarihidir… Turizm ile uğraşanlar ve otelciler bundan memnun olmayacaklarsa da eğer varsa tatil planlarınızı bu tarihi de hesap ederek planlamanızı tavsiye ediyoruz.

Seçimin 2ci tura kalması olasılığı üzerine sıkça sorulan bir soru daha; “Herhangi bir aday gerekli çoğunluk oyunu toplayamazsa ve Başkanlık seçimi 2.ci tura kalırsa bizdeki seçmen kağıtları tekrar gerekebilir mi?”

Cevap: Seçmen kağıdını kaybetmemek, seçimlerin ikinci tura kalması halinde aynı salonda oy vereceğinizi unutmamanız açısından önemli. Yine de seçmen kağıdı yoksa veya kaybettiyseniz YSK sitesinden nerede oy vereceğinizi tekrar sorgulayarak pekala o salonda 2.seçim için oy verebilirsiniz.

Mutlu bir gelecek ve güzel yaşanacak günler dileriz

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.