23. Ululararası İstanbul Kısa Film Festivali 

23 – 30 Kasım tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Goethe Institut’ te gerçekleşecek olan 23. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali başlangıcından bugüne, değişik ülkelerden, değişik sesleri bir araya getiren “Istanbul Uluslararası Kısa Film Festivali ”, kendi alanında, ülkemizdeki en uzun süreli organizasyonlardan biri.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün ana sponsorluğunda, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Goethe Institut’ün salon sponsorluklarında gerçekleştirilen festival sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerinin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan kısa filmi desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenleniyor.

Açılış töreni 23 Kasım 2011 Çarşamba günü saat 20.00 de Fransız Kültür Merkezi Sinema salonunda gerçekleştirilecek olan festival 30 Kasım’a kadar devam edecek.

Bu yıl festivale Türkiye, Belçika, Fransa, Yunanistan, İngiltere, Brezilya, Macaristan, Iran, Bulgaristan, Polonya, Avustralya, Tayland, ABD. İspanya, İtalya, Hindistan, Kanada, Almanya, Ermenistan, Avusturya, Lübnan, Moldova, Kore, Kırgisiztan, Kosova, Hollanda, Romanya, İsviçre, Afganistan, Makedonya, Singapur, Bangladeş, Arjantin, İsrail Cezayir, Fas, Yunanistan Bosna Hersek, İsveç, gibi ülkelerden 870 film başvurdu. Bu filmler arasında yapılan özenli seçim sonucunda, programa toplam 156 film alındı. Festival programı ”Kurmaca Filmler”, “Canlandırma Filmler”, “Belgesel Filmler” ve “Deneysel Filmler” olmak üzere dört ana başlıktan oluşmakta.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Fransa’dan “UNIFRANCE”, Macaristandan “Hungarian Film Union”, Hollana’dan “Eye Film Institute”, Polonya’dan “ Krakow Film Foundation”, Italya’dan “ RIFF Roma Independant Film Festival”, İspaya’dan “ Instituto Cervantes” ve Almanya’dan “ Goethe Insttut” seçtikleri filmlerle festivale güç katıyorlar.

Tüm program ve gösterim saatleri için: www.istanbulfilmfestival.com

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.