Akbank Sanat, 7-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında dünyaca ünlü ustaları ve genç yetenekleri ağırlayacak.

Türkiyede caz kültürünün oluşması ve yaşatılması adına önemli katkıları olan Akbank Caz Festivali her festivalde caz adına yeni projelere destek vermektedir. İlki 1991 yılında Ahmed Abdullah & The Solomonic Sextet, Max Roach Quartet, Airto Moreira & Flora Purim Quintet, Art Ensemble of Chicago ve Senem Diyici Sextet’in katılımıyla gerçekleştirilen Akbank Caz Festivali her yıl 50’nin üzerinde konsere ve onlarca farklı yan etkinliğe imza atmaktadır.

Reklam

Türk cazının genç yetenekleri Utku  Akyol, Nilay Tezsay, Bengisu Önal, Ali Tolga Demirtaş, Efe Oğur ve Volkan  Topakoğlu’nun yer alacağı “Genç  Yetenekler Konseri‘yle başlayacak olan Akbank Sanat Caz Günlerinde, 70’lerin jazz-rock müziğini günümüzle buluşturan İskandinav ODDJOB grubu, 12 Haziran’da müzikseverlerle buluşacak. Trompette Goran Kajfes, saksofonda Per Johansson, kontrbasta Peter Forss ve davulda Janne Robertson’dan oluşan ODDJOB, konser öncesi Akbank Sanat’taki workshopta müzikseverlerle bir araya gelerek, deneyimlerini paylaşacak ve soruları cevaplayacak.
2010 yılında “Parliamentary Jazz Musician of the Year”  ödülünü alan usta saksofoncu Mark  Lockheart‘ın birbirinden yetenekli müzisyenlerle birlikte yer aldığı ve müzik otoritelerinin “İngiliz cazının ikinci altın çağının en önemli kaydı” olarak değerlendirdiği Mark Lockheart’s In Deep, Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında 14 Haziran’da caz tutkunlarıyla buluşacak. Mark Lockheart, ayrıca 15 Haziran’Da ücretsiz gerçekleştirilecek workshop çalışmasıyla genç müzisyenlerle deneyimlerini paylaşacak.
Polar Bear, Perfect Houseplants ve Loose Tubes gibi önemli grupların saksofoncusu ve bestecisi British Award sahibi Mark Lockheart’ın liderliğini yaptığı grup, saksofonda Mark Lockheart, trompette Christopher Batchelor, piyanoda Huw Warren, kontrbasta Jasper Hoiby ve davulda David Smith’ten oluşuyor.
“Dünyanın en heyecan verici piyanolu üçlüsü” olarak tanımlanan Michael Wollny’s 20 Haziran’da, Oscarlı yönetmen Clint Eastwood’un cazcı oğlu Kyle Eastwood 21 Haziran’da konser verecek.
Akbank Sanat’taki etkinlikler ücretsiz izlenebilecek.

  • Genç Yetenekler Konseri – 07 Haziran Perşembe Saat: 20.00

 

  • Oddjob – 12 Haziran Salı Saat: 16.00 (Workshop)
  • Oddjob – 12 Haziran Salı Saat: 20.00 (Konser)

 

  • Mark Lockheart’s in Deep – 14 Haziran Perşembe Saat: 20.00 (Konser)
  • Mark Lockheart – 15 Haziran Cuma Saat: 12.00 (Workshop)

 

  • Michael Wollny’s [EM] – 20 Haziran Çarşamba Saat: 16.00 (Workshop)
  • Michael Wollny’s [EM] – 20 Haziran Çarşamba Saat: 20.00 (Konser)

 

  • Kyle Eastwood – 21 Haziran Perşembe Saat: 14.00 (Workshop)
  • Kyle Eastwood Band – 21 Haziran Perşembe Saat: 20.00 (Konser)

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.