HAYAT KURTARAN 20 PRATİK EV TEMİZLİĞİ ÖNERİSİ

Özellikle biz kadınlar,  evimizin temiz ve özenli olmasını arzu eder fakat bazen ev içerisinde bizleri çaresiz bırakan ve hem çok fazla enerji sarf etmemize hem de çok fazla zamanımızı boşa harcamamıza neden olabilen bir çok sorunlar yaşarız…

 

Sihirli kadın sitesi olarak , ev temizliği konusunda sorunlardan en çok merak ettiklerimize hem evde kendimiz üretebileceğimiz çözümler sunmak hem de bazen sanki hiç bir zaman düzelmeyecek gibi gelen bazı sorunların nasıl kolay düzeltebileceğimiz konusunda bazı bilgiler vererek sizleri gereksiz masraftan kurtarmanın 20 önemli tüyosunu paylaşmak istiyoruz.

20-pratik-ev-temizligi-onerisi-2-pratik çözümler

KOLAY TEMİZLİK ÖNERİLERİ

 • Muslukların uzun süre temiz ve parlak tutulması
musluk-nasil-temizlenir

Banyo ve mutfakta sürekli olarak su ile temas halindesiniz ve musluklarınızın üzerine gelen suyun ve sabunun krom yüzeyinde bıraktığı izler sizi çok rahatsız ediyorsa çözümü çok kolay.

Musluğun kromu nasıl parlatılır ?

Muslukların Krom yüzeylerini parlatmak ve mümkün olduğunca uzun süre parlak kalmasını sağlamak için  mumlu kağıt veya pişirme kağıdı ile silin. Musluklarınızı temizlemenin düşündüğünden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bu arada tuvalet kağıdının da anlık temizlik ve parlaklık konusunda çok etkili bir çözüm olduğunu hatırlatmak isteriz…

 

 • Kendi Paspasını kendin yap 
paspas-bezi-nasil-yapilir

Evi acil olarak temizlemeniz gerekiyor ama bir şekilde temizleme beziniz yok yada beliniz ağrımasın diye kullandığınız saplı paspasınızın bir şekilde bezi kirli veya yenisini almayı unuttunuz. Markete gitmeye vaktiniz yok ve misafirler gelmek üzere.

Ev yapımı paspas nasıl yapılır ?

Çözümü çok kolay muhakkak dolabınızda ayaklarınız üşümesin diye veya spor yaparken giymek aldığınız bir havlu çorap mutlaka vardır. Seçin %100 pamuklu bir tanesini takın paspas sopasının ucuna ve temizliğe devam edin.

Bu kadar kolay !

Kim bilir belkide temizliğinden çok memnun kalır bir daha papas ucu satın almazsınız. Tabi yeni çıkan ve içerisinde bastığınızda fırıl fırıl dönen modeller için geçerli bir kullanım değildir.

 

 • Fırın kaplarını temizleme
firin-kaplari-nasil-temizlenir

Tepside börek yaptınız ve her nasıl olduysa fırın kağıdını koymayı unuttunuz. Misafirler geldi böreklere bayıldı fakat daha yemeğin ortasında içeride birikmiş dağ gibi bulaşığın yanı sıra fırın tepsisinin hali aklınıza geldikçe içinize tabiri caizse öküz oturuyor.

Ama çözüm çok kolay.

Fırın tepsisi ve fırına koyulan kaplar nasıl temizlenir ?

Tencereye biraz tuz koyun, sonra kağıt havluyla silin ve hamur kolayca çıkacaktır.

 


 • Metal Yüzeyli Fırına Yeniden Hayat Verin
metal-yuzeyli-firin-nasil-temizlenir

Fırınınızın metal yüzeyi günden güne daha zor temizlenmekte ve her geçen gün gözünüze biraz daha eski görünmeye başladı. Hem işinizi çok güzel yapıyor, hemde Sağlam. Sadece Güzel görünmüyor diye değiştirmek hem masraf hem de israf olacak. Peki nasıl temizlerim diye düşünüyorsanız

Ne kadar kolay olduğunu deneyin ve görün !

Metal fırın Yüzeyi nasıl parlatılır ?

Fırın yüzeyini zeytinyağı ıslak mendille veya zeytinyağlı ( Yeşil Sabun ) ile silin, ve daha sonra kuru bir temizlik bezi veya tuvalet kağıdı ile silin.  Lekeler gidecek ve böylece sizi rahatsız eden o garip görüntüden kurtulacaksınız ve çok sevdiğiniz fırınınızı değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.


 • Koltuktaki leke nasıl çıkar ?
koltuk-lekesi-nasil-cikar

Her nasıl olduysa koltuğunuzun üzerine bir şey döküldü ve leke bıraktı şimdi o lekeyi çıkartıyorsunuz fakat bir şekilde kuruduktan sonra leke yine kusuyor ve çok kötü görünüyor.

Koltuk lekesi Nasıl çıkar ?

Orta boy bir kabın içerisine 1 yemek kaşığım sodayı, 1/3 bardak sirke, biraz sıcak su (kaynar olmamalı elinizi değdirebileceğiniz ısıda) , yarım bardak Toz deterjanlı  karışımı lekeye sürtün. Kanepeye biraz daha soda serpin, birkaç saat böyle bırakın ve daha sonra elektrik süpürgesi ile vakumlayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Ayrıca soda kumaşı tazeleyecek ve yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.

 


 • Kavurulmuş (dibi tutmuş ) tencere, tava nasıl parlatılır ?
yagdan-kavrulan-tava-nasil-temizlenir

Tencereyi biraz fazla ocak üzerinde tuttuk ve o hiç sevmediğimiz durum gerçekleşti, tencerenin dibi kavruldu.

Dibi tutan tencere,tava nasıl parlatılır ?

Tencereye biraz su dökün, bir bardak sirke ekleyin, sonra karışım ile birlikte kaynatın. Kavurmaya başlayınca, ocak üzerinden alın ve biraz daha soda ekleyin, ardından köpürme reaksiyonu durduğunda suyu boşaltın. Eğer hala dibinde biraz Yanık bir kısmı varsa  tencereye biraz soda dökün ve sürtün…


 • Cam kaplar ve  kadehler nasıl parlatılır ?

Kadehleriniz veya cam bardak ve kaplarınız istediğiniz gibi parlamıyorsa

kadeh-nasil-parlatilir

Kadeh Nasıl Parlar ?

Birkaç damla sirke ile suyla yıkadığınızda, cam gereçleriniz berraklaşır veya yıladıktan sonra tuz ile ovalayın ve sonra yıkayın. silinmeden kurumaya bırakın.

Bakalım nasıl parlıyor 🙂


 • Kahve makinesi sürahisi nasıl Temizlenir

Filtre kahvenizi keyifle içiyorsunuz fakat o sürahisini temizlemek hayatınızı olabildiğince zorlaştırıyor.

  • kahve-makinesi-sürahisi-nasil-temizlenir

Sürahi Nasıl Temizlenir ?

Kahve makinesine su ve sirke eşit miktarda dökün. Şimdi açın, ancak yarıya kadar kapatın, ardından tüm işlemi tekrarlayın.


 • Parke tozu nasıl alınır ?

Ahşap yer yüzeini parke temizleyicinizle temizliyorsunuz ama bir şekilde kısa zamanda tozlar parkenize yapışıyor ve tertemiz parke kirli görünüyor.

parke-nasil-parlatilir

Parke Nasıl temizlenmeli ?

Temizlikten önce paspasınızı çamaşır makinalarında kullandığınız yumuşatıcıya batırın.  Parkenizi silin . Bu şekilde toz mobilyaya yapışmayacak, bu da demektir ki artık  parkelerinizi çok daha az silmeniz gerekecek !


 • Desenli yemek takımları nasıl  temizlenir ? 

Özenerek aldığımız deenli tabak ve kaplar bulaşık makinasının hışmına uğrayarak zamanla desenlerinin solması ile canımızı sıkabilir.

desenli-yemek-takimi-nasil-temizlenir

Desenli yemek takımları nasıl temizlenir ?

Aynı miktarda sirke ile biraz su karıştırın ve tabaklarınıza kaselerinize dökün. Bir saat kadar böyle bekletin, sonra da bir bulaşık süngeri ile yıkayın.

Lekeler çıkmış olacak, hemde desenleriniz zarar görmeden !


 • Ütü Tabanı Nasıl TemizlenirÜtü yaparken bir şekilde giysilerin boya veya yapışkanı ütünüzün altına yapıştı ve ne yaptıysanız çıkmıyor ama acil olarak yapmanız gereken ütünüz var.

  utu-tabani-nasil-temizlenir

Ütü altı nasıl temizlenir ?

Ahşap bir kesme tahtasıın üzerine  bir parşömen kağıdı koyun, sonra bolca tuzu üzerine dökün . Ütüyü açın, ısıtın ve ütüyü enerjik bir şekilde bir dakika boyunca tuz üzerinde hareket ettirin.

Sonra kaldırın bakın bakalım ütünün altına bir şey kalmış mı ?


 • Banyo fayansı kirlerinden kurtulmak

Banyo fayansları zamanla kirlenir ve özellikle fayans aralarındaki derzler zaman içerisinde kirlenerek renk değiştirir.

banyo-fayansi-nasil-temizlenir

Banyo fayansları nasıl temizlenir ?

Banyo fayansın kiri ve su izlerini çıkartmakta zorlanıyorsanız haftada 1 kere suda eriyen aspinin tabletlerinden birini 4 litre suda eritin ve duvarları bu çözelti ile yıkayın. Kir halen oradaysa, bir tableti bir litre suda çözün ve aynı şeyi yapın.

Ve banyonuzu havalandırmayı unutmayın !


 • Tıkanan Gider Nasıl Açılır ?

Her ne kadar katı atık ve tıkayıcı sşeyler atmasakda bir çok sebepten dolayı banyo ve mutfak giderleri tıkanabilir.

tikanan-lavabo-nasil-acilir

Tıkanan gideri açmak için ne yapmak gerekir ?

Eşit miktarda soda ve tuz u karıştırın, daha sonra gider borusuna dökün. Şimdi biraz da sirke dökün  ve  15 dakika bekleyin ardından en  az 3 litre kaynar suyu dökün. evinizde lavabo açıcı yaptınız !


 • Bozulmuş küvet yüzeyi nasıl yenilenir ?

Küvet yüzeyi yanlış temizlik ve senelerin etkisi ile aşınır ve kirli bir görüntüye neden olur.

asinmis-kuvet-yuzeyi-nasil-parlatilir

Eski ve aşınmış küvet temizliği nasıl yapılır ?

2 yemek kaşığı kabartma tozu karıştırın 2 yemek kaşığı Soda ile karıştırın. Küveti önce ıslatın sonra karışımız sürün. 2 kapak çamaşır suyu ve 2 kapak sirkeyi karıştırarak  10 dakika sonra döktüğünüz birinci katın üzerinde örtün. Küveti bu şekilde yarım saat bırakın, sonra bol miktarda suyla önce sıcak sonra normal ısıda yıkayın.

Camı açmayı unutmayın ve banyoya bir müddet girmeyin. Çamaşır suyundan etkilenmemeye gayret etmelisiniz.


 • Tavadaki Donmuş Yağ ve yemek yanığı nasıl temizlenir

Tavada Yağ dondu ve çıkartamıyorsunuz ayrıca ısıtarak lavaboya dökerek çevre kirlilği yaratmak ve lavabonun tıkanmasına sebebiyet vermek de istemiyorsunuz.

tavadaki-domus-yag-ve-donmus-kir-nasil-cikar

Tava yanık kir ve donmuş yağdan nasıl arındırılır ?

Tek ihtiyacın olan şey tuz. Kızartma tavasına bol miktarda tuz dökün ve biraz su ilave edin, sonra on dakika süreyle bu şekilde bekletin ve bol suyla yıkayın.


 • Bulaşık süngerindeki  yağ ve kir nasıl Temizlenir ?

Mutfak ve hatta banyodaki temizlik yardımcımız cefakar ve vefakar sünger çok kirleniyor ve üzerindeki kirden arınmakta zorlanıyorsunuz. Ayrıca süngerin bir evde en çok mikrop toplayan araç olduğunu da artık biliyorsunuz.

bulasik-sungerindeki-kir-nasil-temizlenir

 

Bulaşık süngeri nasıl temizlenir ?

2 bardak sıcak su ve 2 yemek kaşığı  Tuzu plastik bir kaba dökün ve  karıştırın ve gece boyunca süngeri kabın içine bırakın. Bunu her gün tekrar etmenizi öneriyoruz hem temizlenecek hem de dezenfekte olacaktır arada yaptığınız suya sirke de ilave edin.


 • Duşakabin camı nasıl temizlenir ?

Duş-kabini ve küvet etrafındaki su sıçramaması için kullandığımız kabinlerin su izleri ve kir izleri en büyük ev sorunlarından biridir.

duşakabindeki-su-ve-sabun-lekesi-nasil-temizlenir

 

Cam ve şeffaf duşakabin temizliği nasıl yapılır ? 

Şeffaf bir duş kabininde sabun ve sudaki kirecin yarattığı lekelerinden kurtarmak için, ıslak bir bezle camları ovun, daha sonra temiz bir sünger kullanın ve ondan sonra su ile durulayın. Bu arada camları sildiğiniz sadce alkol içeren cam silme likitlerini de kullanabilirsiniz.


 • Kırılan  Yumurta nasıl temizlenir ?

Bir şekilde düşürdüğümüz yumurta hayatımızı büyük bir soruna sevk eder ve kırılan yumurtanın gidişinden çok etrafı kirletmesine ve yayacağı kokuya takılır kalırız.

kirilan-yumurta-nasil-temizlenir

Yumurtayı yere düşürdüğünüzde bulaştırmadan temizlemenin en kolay yolu bolca tuz serpip 15 dakika bekletip hepsini bir kağıt havluyla almanızdır. ardından hafif nemli bir bezle silebilirsiniz.


 • Metal Lavabo nasıl parlatılır ? 

Özellikle metal alaşımlı lavabo kullananların en büyük sorunu su ve yemek artıklarının lavaboda bıraktığı lekelerdir.

metal-lavabo nasil-parlatilir

Lavaboyu kaya tuzu ve limonla bolca ovun. Ovalamanızın ardından  lavabonuz pırıl pırıl olacak ve harika kokacak. Tabi eldiven takmazsanız ellerinizde ! 🙂


 • Kanepe ve Halı kötü kokudan nasıl arındırılır ? 

Bazen ıslanmasından dolayı bazen de sevgili dostlarımız kedi veya köpeklerimiz dolayısı ile koltuk yada halılarımız istenmeyen şekilde kötü kokabilir.

koltuk-ve-halidan-evcil-hayvan-kokusu-nasil-çıkar

 

 

Bu kokulardan kolayca kurtulabileceğinizi biliyor musunuz ?

Evcil hayvanınızın kokusundan kurtulmak ya da mobilyalarınızı güzelce kokmasını sağlamak için bir sprey şişesine 10 damla lavanta veya limon yağı ekleyin, 1 çorba kaşığı Soda ve 2 bardak ılık suyla karıştırın,ve bolca sallayarak karıştırın ve mobilyanızın, halınızın yada perdenizin üzerine veya  her tarafına püskürtün.

Lavanta yağı yerine sevdiğiniz farklı bir çiçek yağı ile karıştırabilirsiniz. Tabi bu yağın boyasız olmasına dikkat edin yoksa sıktığınız yerlerde leke kalabilir.

BİRAZ DAHA OKUMAK İÇİN …

Ev dekorasyonu konusunda ince detayları öğrenmek için hemen TIKLAYIN

Mutlu günler dileriz.

Benzer yazılar

2 yorum var: “20 PRATİK EV TEMİZLİĞİ ÖNERİSİ

 1. Tavsiyeler ve püf noktaları iyi de gel de sen temizle koca evi. 6 çocuk, bir adam ve annesi babası derken 9 kişilik bir ailenin yaşadığı evi temizlemek için 20 değil 220 öneride bulunsanız ne yazar. Bıktım artık, ev hanımı mıyım, ev kölesi mi bilemedim ! Bir iyilik yapmak istiyorsanız tavsiye yerine bana bir ev temizleme robotu gönderin nolur 🙂

 2. Ev yapımı italyan pizzası ne demek? Fransız, Alman, İspanyol, Amerikan, Türk vs. pizzası varmış gibi bir başlık olmuş. Ama tarifi çok harika anlatmışsınız o başka 🙂

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.