11 TEMEL ZAYIFLAMA KURALI

Kilolarınızdan şikayetçisiniz ve yaşam tarzınıza, ihtiyaçlarınıza ve damak zevkinize uyan bir diyet planı mı arıyorsunuz ? Sorununuza çözüm olacak anahtar, diyet yapmak değil !, bu yeni alışkanlıkları yaşam şekli haline getirerek benimsemektir. Kadın sitesi diyet tavsiyeleri bölümünde “ Fit vücuda sahip olmanın 11 kuralı” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

ZAYIFLAMA PRENSİPLERİ

İdeal Kiloya inebilmek için genellikle yaz ayları öncesi harekete geçeriz ağır diyetler yürüyüşler yapar spor salonlarına üyeliklerimizi başlatırız. Yaz bitimi ile birlikte ise verdiğimiz kilolardan daha fazlasını almaya başlayacağımız bir dönem başlar. Bu yazıyı bugün sizinle paylaşma nedenimiz bu bitmeyen döngüyü sonlandırmanıza yardımcı olacak bazı yaşam tavsiyeleri ile hem sizi yaza daha sağlıklı hazırlamak hem de yaşamınızın tamamını fit bir vücutla geçirmenizi sağlamak…

 1. Gerçekçi hedefler koyun.

Kilonuz konusunda uzun ve kısa vadeli hedefler belirleyin. Gerçekçi ve ulaşılabilir olduklarından emin olun. İlk olarak kısa sürede ulaşabileceğiniz minik hedefler belirleyin. Her başarı için kendinize ödüllendirmek için biraz zaman tanıyın. Bu nihai hedefinize ulaşmak için psikolojik olarak  olumlu bir tutumdur ve size yardımcı olacaktır.

 

Reklam
 1. Dev kahvaltı ve çok hafif akşam yemeği.
11-temel-zayiflama-kurali-kahvalti

Ünlü “Kahvaltınızı bir kral gibi ye, akşam yemeğini fakir gibi ye” cümlesini biliyorsunuz.

Araştırmalar, kahvaltı yapmayı ihmal eden kişilerin Obez olma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, besleyici bir kahvaltı yapmanız ve bunu sabahın erken saatlerinde yapmanız çok önemlidir. Hafif bir akşam yemeği olması, daha rahat uyumanıza ayrıca metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

 

 1. Ne zaman aç olduğunuzu belirlemeyi öğrenin.

Vücudumuzun sıklıkla hissettiğiniz açlık hissinin aslında susuzluk ile ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Vücudunuz susuz kaldığında,  yemek yiyemediğimiz zamanki sinyallerin aynısını verir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, sıvı alımını artırmak çok önemlidir. Aç hissettiğinizde, önce bir bardak su için ve ihtiyacınızdan fazla yememek için birkaç dakika bekleyin. Bu size açmışınız yoksa aslında susadınız ve aç mı hissediyorsunuz konusunda bilgi verir. Ayrıca daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır.

 

 1. Az ve sık sık yemeyi deneyin.

Öğünleriniz arasındaki uzun zaman aralıkları kendinizi daha aç hissetmenize neden olur. Bu nedenle çok hızlı yemek yersiniz ve acıktığınızı hissettiğinizde olması gerekenden çok daha büyük porsiyon tüketmiş olacaksınız. Bunun yerine elma gibi posalı gıdalar ile ara öğünler ekleyerek daha sık ve az yemeyi deneyin Bir çok memeli gibi insan yediği yemeğin doyma hissini yaklaşık 15-20 dakikada anlayabiliyor.

 

 1. Yemek yapmayı öğrenin.

İnsanlar genelde “sağlıklı yiyeceklerin” sıkıcı ve tatsız olduğunu düşünüyorlar, ancak sır, diyet yemeğini, ne kadar renklendirerek hazırlanabileceğini bilmektedir..

Yeni yemekler deneyin ve çok sevdiğiniz yemeklerin yanı sıra yeni ve sizin için sağlıklı olan gıdaları koyarak yavaş yavaş yemek sisteminizi değiştirin.

 

 1. Zaman çizelgesi oluşturun.

Haftalık yemek planı oluşturmak harika bir yöntemdir. Bu şekilde hedef kilo ve formunuza  çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Örneğin önümüzdeki hafta yemek ve aktivitelerinizi planlayın. Sıkılmamak için farklı şeyler yapmaya çalışın. Belki bisiklete binmek, açık havada yürüyüş yapmak veya arkadaşlarınızla lezzetli ve sağlıklı bir yemek hazırlamak sizleri rutin yaşamınızdan çıkartarak sağlıklı yaşam ve ideal vücut şeklinize kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

 1. “Kötü Ödül” yiyecekleri.
11-temel-zayiflama-kurali-ödül

Unutmayın iyi davranışlar için kendimizi ödüllendirmek zorundayız. Bu durum yiyeceğiniz kötü şeyler le kilo alacağınız anlamına gelmiyor. En sevdiğiniz yiyeceklerin bazılarını belli bir hedefe ulaşmanızın ardından birini kendinize ödül olarak verin ve sağlıklı yaşam rutinine dönün.

Böylece diyetten boğulmuş histen kurtulursunuz ve psikolojik olarak rahatlarsınız.

 

 1. Porsiyonlarınızı azaltın.

Beyni kandırmanın ve yemeyi bırakmanın en önemli yolu küçük tabaklarda yemek yemektir. Aynı miktarda yiyecek daha fazla görünecek ve daha fazla yemek yiyormuş gibi hissedeceksiniz. Kısaca psikolojik olarak az yemek yedim doymam duygusundan kurtulacaksınız.

 

 1. Hepimiz hata yapıyoruz.

Bazen kendinizi yememeniz gereken bir şeyi yerken bulabilirsiniz. Bunu olumsuz bir kırılma anı olarak görmeyin. Herkes arada küçük kaçamaklar yapabilir. Dünyanın sonu ve sağlıklı beslenmenin sonu olarak görmekten vazgeçin ve yeniden sağlıklı yemek rutinine dönün. Eğer bu psikolojik alanı geçemezseniz hem sağlık rutininden koparsınız hem de başka bir değişle koyuverirseniz kilo almaya başlarsınız.

 

 1. Olumlu düşünün.

Sinirli olduğunuzda ve vazgeçmeyi düşündüğünüzde küçük bile olsa sağlıklı ideal kilo ve ideal form’a ulaştığınızda hayal ettiğiniz olumlu şeyleri ve şu ana kadar elde ettiğiniz olumlu sonucu hatırlayın. Bu 200 gram bile olsa önemli değil. Ne kadar istediğinizi hatırlatmak için ana hedefinizi her gün yazın. Bu odaklanmanıza yardımcı olacak ve motivasyonunuzu artıracaktır.

 

 1. Stresi azaltın
11-temel-zayiflama-kurali-stress

Yeme isteği, gıdanın hep düşündüğü noktaya çok fazla stres yarattığını biliyoruz. Stres, Kortizol ( Cortisol )  üreterek vücudunuz için ters etki yapar, bu hormon kilo kaybınızı durdurarak korunmak için kilo tutmaya neden olarak durumu karmaşık hale getirir. Bu nedenle zihninizi rahatlatın, bir kitap okuyun ve gerçekten sevdiğiniz bir şeyleri yapmaya çalışın.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN BASİT EGZERSİZLERİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİ ? O ZAMAN HEMEN YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. 

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN ! 🙂

Sevgiyle kalın …

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.