Vücudun günlük kalsiyum ihtiyacı ne kadar

İnsanlar için kalsiyum her yaşta ihtiyacı olan önemli bir metalik elementtir. Kalsiyum ihtiyacı sadece çocukların gelişimi için değil aynı zamanda yüksek yaşam konforuna sahip olmak isteyen yetişkinler için de önemlidir. Sağlık uzmanları bir günde yaklaşık 1200 miligram kalsiyum’un 1 insanın günlük kalsiyum ihtiyacını karşıladığını belirtiyorlar…

 

Hangi Besinlerden  Tüketmek Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar ?

Kalsiyumun en önemli kaynakları takviye gıda ve içecekler haricinde olan doğal besin kaynakları olan süt ve süt ürünleridir.

Süt ürünleri arasında en yüksek kalsiyum oranı olan peynirdir. Bunun yanı sıra hazmı ve metabolizmayı düzenleyen yoğurt ve süt işlenmemiş halidir.

Çoğunlukla uzmanlar yağı azaltılmış sütün günlük belli miktarda tüketilmesi ile kalsiyum ihtiyacını karşıladığını belirtiyorlar…

 

Günlük kalsiyum için hangi süt ürünü ne kadar tüketilmeli

1-gunluk-kalsiyum-ihtiyaci-ne-kadar-2

Ham sütün yaklaşık olarak yüzde 87,3’ü su, yüzde 5’i karbonhidrat, yüzde 3,5’i yağ, yüzde 3,4’ü protein, yüzde 0,7’si de minerallerden oluşmaktadır.

Günlük olarak 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir 2 kase yoğurt veya 1 bardak süt tüketilmesi günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Süt kalsiyumun yanı sıra  , A ve B grubu vitaminlerinden özellikle B12, riboflavin,  fosfor ve protein yönünden zengin bir içecek ve enerji kaynağıdır…

 

Kadınların düzenli süt veya süt ürünleri tüketimi Çok önemli

Kadınların süt ürünleri tüketimi ilerleyen yaşlarda menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönemde kemik sağlıkları ve kemik erimesi yavaşlaması konusunda çok önemlidir. Bu süreçlerde yapı taşları kalsiyum ile doğru inşa edilmiş olan kadınlarda kemik erimesine bağlı kırıklar boy kısalması gibi sorunlar daha az yaşanmaktadır.

Tüketilen süt ve süt ürünlerinin taze olması sağlıklı koşullar için gerekli işlemlerden geçmiş olması ve mümkün olduğunca az yağlı tuzu az olması farklı sorunlara yol açmaması açısından çok önemlidir. Kendi yoğurdunuzu ve peynirinizi  sağlıklı şartlarda üretilmiş sütten üretebilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz.

Kalsiyum takviye olarak eczanelerde bulunan suda eriyen ürünler ile takviye edilebilse de en değerli ve sağlıklı olanı doğal yollar ile tüketmektir. Takviye kalsiyum ürünlerini doktorunuza danışmadan almamanız ve kullanım şartlarına uymanız önerilir.

Başka hangi gıdalarda kalsiyum  VAR ?

21 Mayıs Dünya Süt Günü

Bugün 21 Mayıs dünya süt günü ve bugün süt ürünlerine dikkat çekebilmek için düzenlenmiş olup her yıl 21 mayıs günü süt ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

ve

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ  YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.