Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Sağlık > Erkek Sağlığı > Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler!

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler!

Sigara Bağımlılığı :

Geçmişi neredeyse M.Ö. 2000’li yıllara uzanan tütün kullanımı tütünün kağıda sarılıp yakılarak içilmaesi ve ardınsan sarma makinelerinin icadı ile yaygın bir bağımlılık ve ne yazık ki üreticiler için de çok geniş bir kazanç kapısına dönüşmüştür. Sigara sadece fiziksel değil, ruhsal etkisi ve sosyal yönüyle de bağımlılık yaratmaktadır. Sigaraya başlarken ya da sigarayı bıraktıktan sonra düşüncesizce kurulan “Bir taneden bir şey olmaz” cümlesi esasen zihnin bağımlı olduğu maddeye ulaşmak için kendi kendine oynadığı bir kandırmaca oyunundan ibareten tehlikeli tuzak düşünce biçimidir. Sigara ve sigara dumanı, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehit ve metan gibi son derece zehirli olan 4.000’den fazla kimyasal madde içerimakle birlikte, sigara ve tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisidir. Her yıl dünyada yaklaşık 5 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Bağımlılık kişinin madde alımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesini ifade eder. Sigara içme veya dumanının solunması zamanla kişide psişik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) madde bağımlılığını “kullanılan bir psikoaktif maddeye kişinin daha önceden değer verdiği diğer uğraşlardan ve nesnelerden belirgin olarak daha yüksek bir öncelik tanıma davranışı” olarak tanımlar. Diğer bir deyişle madde kullanımı bireye ve topluma zarar verici düzeyde bir davranış haline gelir. Tütünde esas bağımlılık yapan madde nikotin olmakla birlikte sigara, daha çok alışkanlık yapıcı daha az zevk verici bir bağımlılık türü olarak kabul edilmektedir. Nikotin, eroin kadar bağımlılık yapma özelliği olan bir maddedir.

Sigara Bağımlılığı Nedir? Nasıl Oluşur?

Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi nikotin bağımlılığının da 3 bileşeni vardır. Bunlar: fiziksel, psikolojik ve davranışsal bağımlılıktır. Bedensel yani fiziksel bağımlılık nikotin etkisiyle gelişir. Vücutta nikotin seviyesi ve dolayısıyla nikotinin etkileri azalınca, yoksunluk belirtileri ve dolayısıyla sigara içme isteği şeklinde kendini gösterir.Psikolojik bağımlılıkta sıkıntı giderici ya da keyif verici etkileri için sigara arayışı vardır. Davranışsal bağımlılıkta bazı durumlardaki otomatik davranışlar bazı koşullayıcılarla içim, kimi sigara kullanım biçimleri ve alışkanlıklar söz konusudur. Örneğin kahvenin yanında ya da yemek sonrası sigara içme alışkanlığı; sinirlenince ya da üzülünce sigara içmek vb.
Sigara kullanımı, deneme dönemi dışında, belirli bir düzenle her gün tekrarlanan bir madde kullanımıdır. Sigaradaki nikotinin bağımlılık yapıcı potansiyeli kanıtlanmıştır. Sigara içimini takiben, nikotin, insan beynini etkileyerek, kişiye ödül gibi gelen davranış değişikliklerine neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak kişi, sigara içme davranışını daha sık tekrarlamaya güdülenmekte ve daha sık sigara içmektedir. Sigara içmeye başlayanların çoğu, günde kullandıkları sigara miktarını belirli bir düzeye varıncaya kadar sürekli artırırlar. Tüketimi arttırma dönemi, genellikle sigara kullanımının ilk 4-8 yılıdır. Günlük tüketimi arttırma eğiliminin nedeni, sigaranın (nikotinin) beklenen etkilerini elde edebilmek için giderek daha fazla sigaranın alınmasına ihtiyaç duyulmasıdır. Tiryakilerde tolerans her gece bir ölçüde kaybolmaktadır. Bu nedenle sabahın ilk bir sigarası, oluşturduğu etkiler yönünden, günün izleyen saatlerinde içilen sigaralardan farklıdır. Sigara tiryakilerinde sigaranın kesilmesi, kişiyi rahatsız eden belirtilerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Sigara Bırakma Döneminde Ortaya Çıkan Durumlar;

* Şiddetli Nikotin alma (sigara içme) arzusu
*Çabuk sinirlenme, huzursuzluk
*Sıkıntı hissi (anksiyete)
*Dikkatin belirli bir konuya ya da uğraşa yoğunlaştırılmasında zorluk
*Hareketsiz duramama (restlessnes),
*İştahta artma ve kilo alma
*Kalp atım hızında azalma

Sigara Kullanımını Arttıran Sebepler Nelerdir?

Ulaşılma kolaylığı, fiyatı, evde sigara kullananların, özellikle bağımlıların bulunması, yaşam olayları ve stres etkenleri kullanmayı artıran başlıca etkenlerdir. Öyle ki; birkaç gün birkaç sigaradan sonra bağımlılığa kayma oranı çok yüksektir. Günde üç sigaradan fazla sigara içenlerin % 94’ünün uzun dönemde bağımlı oldukları saptanmaktadır.
Toplumsal, kültürel ve ekonomik etmenler nedeniyle nikotin bağımlılığı sık gelişmektedir. Sigara bir bağımlılık biçimi olarak diğer bağımlılık biçimleriyle karşılaştırıldığında kişiler arası ilişkiler, ekonomik, hukuksal, yada ruhsal düzlemde sorunlara daha az yol açmaktadır. Nikotinin aynı zamanda ruhsal açıdan uyarıcı nitelik taşıyan bir madde olması, duygudurumu olumlu yönde değiştiren, rahatlatıcı etkisinin olması bir yanda kullanımını artırmakta, diğer yandan sigaranın yarattığı sonuçlara duyarsızlık yaratmakta, bırakma çabalarını azaltmaktadır.
Nikotinin etkilerinin doza bağımlı ve iki uçlu olduğu belirtilmektedir. Kandaki Nikotin düzeylerinin azalması çekilme, yoksunluk belirtilerine, artması zehirlenme belirtilerine yol açmaktadır. Tüm bunlar sigara arama davranışını artırmakta, giderek kullanılan miktarın artmasına, eş deyişle tolerans gelişmesine yol açmaktadır. Sağladığı gevşeme, zihinsel uyarılma, tartışmalı olsa da ve yeterli bilimsel kanıtlar olmasa da iddia edilen dikkat, bellek, öğrenme üzerinde olumlu etkileri sigara kullanımını artırmakta ve bırakmayı güçleştirmektedir.

Sigara Bağımlılığında Psikolojik Tedavinin Önemi Nedir?

Sigara içmenin nikotin ile ilişkili bedensel yönlerinin yanı sıra ruhsal ve davranışsal yönleri de olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bu faktörler yeterince incelenmezse, nikotin yoksunluğu geçtikten sonra kişi tekrar sigaraya başlayabilir. Bedensel, ruhsal ve davranışsal faktörler birbirleriyle yakın etkileşim halindedir. Ruhsal sıkıntı ve depresyon nikotin isteğini artırabilir. Davranışsal faktörler, örneğin otobüs beklerken, çay veya kahve içerken sigara içmek gibi, sigara isteğini artırabilir. Çevrede içenlerin çok olması, içmeyi cesaretlendirici ortam, çevreye özenme veya uyum gibi çevresel faktörlerin de sigara içme nedenleri arasında olduğu unutulmamalıdır.
Hastanın bağımlılık kriterlerine göre planlanan psikolojik tedavide “baş etme becerileri”, öfke kontrolü” , “iletişim becerileri”, aile görüşmesi relaks olmaya yönelik gevşeme egzersizleri, motivasyona yönelik çalışmalar ve değişik terapi yöntemleri uygulanabilir. Beceri eğitimi, relaps önlenmesi, uyaran kontrolü, hızlı içme teknikleri kanıta dayalı davranış tedavi teknikleridir.

Beceri eğitimi, relaps önlenmesi tekniği; yüksek riskli durumların tanımlanması, bunlarla baş etmek için plan yapılması ve uygulama alanında davranışsal ve bilişsel başa çıkma yollarının öğretilmesini içerir.

Uyaran kontrolü tekniğinde ortamda sigara kullanımını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Hızlı içme tekniğinde bulantı oluşana kadar sigara içmeleri önerilerek sigara içmenin hoş duygu değil de kötü duygular yaratan bir eylem haline dönüşmesi amaçlanır.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler!
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/sigara-bagimliligi-ile-ilgili-gercekler/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler! Google
Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler! Yandex
Bugün: 19-Apr-2018 20:42:42
Ulusalarası saat: 19-04-18 17:42:42
Yazı tarihi ve Günü : 17 Şubat 2013Pazar

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler!

  1. Nikotin krizi atlatılmadığı sürece sigarayı bırakmak çok zor. Ben tek başıma en fazla 3 ay bırakabildim sonra yeniden başladım ama sonra Biosanteyi duydum ve gitmek istedim, vücudun nikotinden temizlenecek dediler. Bir kere gittim 8 ay oldu hala içmiyorum, üstelik o günden beri canım hiç istemedi. İçen bütün arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum, geçen ay giden bi arkadaşımla konuştum dün, aynı şekilde o da şu an çok iyi. Gördüğüm her yere de notumu bırakıyorum valla herkes kurtulsun şundan. Ataşehir’deler gidin,bırakın.

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
“Fazla Kilo Depresyona Sokuyor ! ” Charlize Theron

SEYAHATLERDE KENDİNİZİ VE DEĞERLİ EŞYALARINIZI KORUMAK İÇİN

KALBİNİZİ KORUMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kapat