Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Manşet > Sahte mücevher nasıl anlaşılır

Sahte mücevher nasıl anlaşılır

mucevher

Sahte mücevher nasıl anlaşılır, nerede kontrol ettirilebilir ve sahteyse ne yapılmalıdır?

Mücevherin gerçek ve özelliklerinin de belirtilen şekilde olması gerekirken bunun yerine bazı yapay veya taşlarla birlikte, 1900 yılından beri GGG, Yag, Fabulit ve Titanit gibi taşlar da elmasın yerine kullanılan beyaz taşlar da bulunmaktadır. Üstelik renkli taşların da bir çok benzeri ya da taklitleri bulunmaktadır. Diğer taraftan Ülkemizde kıymetli taşlarla ilgili hem pırlanta kesilmiş elmaslar hem de renkli taşlar büyük bir ilgi görmektedir.

Alınan taşların belgelendirilmesi gerektiğini, birçok firmanın belgelendirmeyi yaptığını, ancak bu firmaların kıymetli taşlarla ilgili sertifika vermeleri ya da özelliklerini belirme yetkisine sahip laboratuvarlarının bulunmadığını belirten Prof.Dr. Hatipoğlu şöyle dedi:

Değerli taşlara belge verebilme, Hazine Müsteşarlığı’nın Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne vermiş olduğu bir yetkiye dayandırılır. Türkiye’de İstanbul’da 3, İzmir’de 2 Antalya’da da 1 kıymetli taş ekspertiz laboratuvarı Darphane’den yetki almış olarak çalışıyor. Bunların içinde tek resmi kurum hem üniversite hem de devlet kurumu olarak Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü içindeki Gemoloji Laboratuvarı‘dır.

Bu 6 kurumun onayı olması durumunda kıymetli taşların sertifikalarının resmiyet kazandığını, firmaların kendilerinin verdiği sertifakaların yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle değerli taşları satın almak isteyenler satıcı firmaya, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kıymetli taş ekspertiz laboratuvarına sahip olup olmadığını sormalı. Aslında Firmalar bu belgeleri iş yerlerine asmak zorundadır. Bu belgeye sahip olmayan firmanın taşla ilgili herhangi bir doğallıkla, renk tedavisi veya saflığıyla ilgili bir belgeyi düzenleme ve tüketiciyi o yönde etkileme hakkı bulunmamaktadır.

Geçmişte pırlanta ya zümrüt gibi değerli taşlardan alanların, bu taşlardan veya fiyatından şüphelenmesi durumunda
Gemoloji Laboratuvarına başvurulmalı, inceleme masrafı ödendikten sonra yapılacak ölçümlerle, değerli taşın sahte olup olmadığı, renk işleminden geçirilip geçirilmediği ve doğallığı gibi bir çok özelliğine tespit edilerek resmi rapor düzenlenmelidir. Eğer satıcı tarafından beyan edilen ile rapor arasında çelişki varsa, satılan mücevher ayıplı veya fahiş fiyat ile satıldıysa bir avukata başvurarak tüketici mahkemesine başvurarak iade veya zararın giderilmesini talep edebilirsiniz.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Sahte mücevher nasıl anlaşılır
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/sahte-mucevher-nasil-anlasilir/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Sahte mücevher nasıl anlaşılır Google
Sahte mücevher nasıl anlaşılır Yandex
Bugün: 19-Apr-2018 20:44:24
Ulusalarası saat: 19-04-18 17:44:24
Yazı tarihi ve Günü : 12 Kasım 2016Cumartesi

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
“Fazla Kilo Depresyona Sokuyor ! ” Charlize Theron

SEYAHATLERDE KENDİNİZİ VE DEĞERLİ EŞYALARINIZI KORUMAK İÇİN

KALBİNİZİ KORUMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kapat