SON DAKİKA

Anasayfa > Gezelim Görelim > Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü
Son Güncellenme : 24 Nis 2012 23:20

Adapazarı merkeze 5km mesafede ailenizle gelip huzurlu vakit geçirebileceğiniz nezih bir mekân. Şehir merkezine (Adapazarı) 5km uzaklıkta olan poyrazlar gölü çeşitli aktiviteleri ve eşsiz güzellikleriyle sizleri bekliyor. Göl sefasını sürebilmeniz için göl bisikleti atv motosikletlerle doğanın tadını doyasıya çıkartın. Ama sudan ziyade karada olmayı tercih ediyorsanız normal bisiklet kiralayarak ta çevre turu atmanız mümkün.

Adapazarı’nın kuzeydoğusunda Sakarya Irmağı’nın yakınındaki 60 hektarlık bu göle, yanındaki Poyrazlar Köyü nedeniyle bu ad verilmiştir. Gölün başka bir adı da Teke Gölü’dür. Sakarya Irmağı’nın eski yatağında oluşan Poyrazlar Gölü, iki sırt arasında uzanmakta olup, Sakarya Irmağı taştığında fazla suları Kapaklı Boğazı’ndan göle boşalmaktadır. Genel olarak bu şekilde beslenen Poyrazlar Gölü, oldukça derin olup yalnızca güney kıyıları sığ ve sazlıktır. Kuzey ucunda bir ayakla fazla suları Sakarya Irmağı’na boşalır. Başta sazan olmak üzere çeşitli tatlı su balıkları bulunan göl, son yıllarda piknik alanları ile gitgide turistik bir önem kazanmaya başlamıştır.

Burası yazın aylarında piknik yapılan bir mesire yeri. Fakat kışın veya tam bahara girerken gitmek fotoğraf ve sakin anlar yakalamak için daha uygun. Bir tarafı tamamen ormanla çevrili olan Poyrazlar Gölünde, ormanın içinde ve gölün kenarlarında bir çok ahşap masa var. Sık ağaçlarla çevrili olan ormanın içine girip, ışık, gölge oyunları ile hem güzel fotoğraflar çekebilir hem de temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz. Gün batımında da burası iskeleleri ve renkli su bisikletleri ile güzel fotoğraflar verebilir.

Eğer piknik yapmak niyetinden değilseniz  restoran ve kafeteryası mevcut.

Ulaşım: Adapazarı, Karasu yolu üzerinde olan bu göle TEM Karasu çıkışından çıkıp, Karasu yönüne gider gibi devam etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 20 km gittikten sonra Poyrazlar gölü tabelasını göreceksiniz.

Okuduğunuz konu: Poyrazlar Gölü
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/poyrazlar-golu/

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Sayfada geçen terimler:
  • karasu yolu üzerinde piknik alanı
  • poyrazlar golu
  • poyrazlar gölünde
  • POYRAZLar gölü
  • adapazarı poyrazlar gölü piknik alanı

Sihirli Kadın Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.