Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Anne & Bebek > OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER

 

Yeni bir okul dönemi başlamakta. Aramızdan bazılarının çocukları okul deneyimlerine yeni başlamakta. Bu deneyim hem çocuklar için hem de çocukların anne ve babaları için yeni bir hayatın başlangıcı anlamına gelmekte.

Bir çok insan zaman içerisinde yaşam içerisinde olgunlaşmakta ve çok doğal olarak çocuk olma hissinden uzaklaşmaktadır.

Bu durumun nasıl bir şey  olduğunu çoğunlukla kendi çocuklarını okula başlayan ebeveynler yeniden hatırlamakta.

Bu yazımızı okula yeni başlayan çocuklara sahip olan veliler için hazırladık.

 

ÇOCUKLARINIZI DİKKATLE İZLEYİN 

Öncelikle bu dönemin keyfini çıkartmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuğunuzun dış dünya ile karşılaştığı bu süreç hem sizin hem de çocuğunuz için keyifli bir serüven olacak. Mümkün olduğunca onun la birlikte bu süreci takip etmeye gayret edin. Çünkü size temin ediyoruz çok değil 1-2 hafta içerisinde çocuğunuzun aslında nasıl bir karaktere sahip olduğu ile ilgili gerçek anlamda fikir sahibi olacaksınız.

 

OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDAKİ DEĞİŞİMLER NELERDİR ?

 

Okula yeni başlayan çocuklar doğal olarak yoğun bir eğitim, öğretim sürecine girmektedir. Bir çok bilgiye diğer yeni arkadaşları ile birlikte kavuşmaya başlayacaktır.

Karakter konusunda ise hiç bir değişiklik olmayacaktır. Yanlış okumadınız karakterinde herhangi bir değişiklik kesinlikle olmayacaktır.

 

OKULA BAŞLAYAN ÇOCUĞUN KARAKTERİ DEĞİŞMEZ Mİ ?

Okula başlayan çocuklarda okul öncesine nazaran bir çok farklı hareket biçimi gözlenir. Fakat bu durum çocuğun kişiliğinin değiştiği anlamına gelmemektedir.

Bu durum aslında çocuğun aile ortamından dış dünyaya geçmesi ile birlikte başlayan, içerisinde barındırdığı kişilik özelliklerinin açığa çıkmasıdır.

Çocuğun gerçek karakteri ve sizin ona neler yüklediğiniz ile yüzleşmesi ve dolaylı yoldan da sizin yüzleşmenizdir.

 

ÇOCUĞUN AİLE YAŞAMI VE OKUL YAŞAMI

Çocuklar aile yaşamı içerisinde çok korunaklı bir alandadır. Genellikle bu durum ebeveynlerin doğal refleksi olarak temel ihtiyaçlarının giderilmesi, psikolojik olarak ebeveynlerin arzuları doğrultusunda yönlendirmeleri ile şekil almaktadır.

Okul yaşamı ise topluluk içerisinde özellikle yaşıtları ile yoğun iletişimde bulundukları ve sadece bir kaç büyük klavuz ( eğitmen ) tarafından yönlendirildikleri bir alandır.

 

Bu iki farklı alan arasında çok ciddi farklılıklar söz konusudur.

 

OKUL YAŞAMI İLE AİLE YAŞAMI ARASINDAKİ TEMEL FARKLILIKLAR

  1. Aile içerisinde çocuğunuz bir veya daha fazla kişi tarafında yüksek ilgi ile büyümektedir okulda ise onlarca çocuk sadece 1 büyük tarafından ilgi görmektedir.
  2. Aile içerisinde çocuğa gösterilen mü-sama sınırları çok yüksektir. Okul yaşamında özellikle yaşıtları tarafından o kadar anlayışla karşılanmaz. Nihayetinde akranları da benzer tahammül alanından gelmektedir.
  3. Aile içerisinde yaşam alanının neredeyse tamamı çocuğa da aittir. Okul yaşamında alanın tümü onlarca farklı çocuk tarafından paylaşılmaktadır.
  4. Aile yaşamında aynı Sosyo-kültürel ve Sosyo-ekonomik yapılar içerisinde insanlar ile iletişim halindedir. Okul yaşamında ekonomik olarak da kültürel olarak da farklı farklı çocuklar ile iletişim halindedir.

 

 

Yukarıda temel olarak sizlerle paylaştığımız farklılıklar doğal olarak sizin çocuğa ektiğiniz ve onun kişiliğinde yer alan özelliklerin farklı yerlerde farklı şekilde dışa vurulmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile aslında çocuğunuzda hiç bir değişiklik olmamıştır. Sadece farklı bir alandaki davranış biçimi ile yüzleşmekte bununla birlikte tepkilerini ortaya koymaktadır.

 

OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI ?

Öncelikle bu dönemin çocuğunuzun üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinizi gözlemleyeceğiniz bir dönem olacak. Kendinizi değerlendirmeniz açısından da büyük bir fırsat olacaktır.

Sizlere tavsiyemiz olabildiğince ilk tepkilerinizi dizginlemeniz olacaktır.

Çocuğunuz eve geldiğinde hiç alışık olmadığınız olumlu yada olumsuz bir söylemde bulunabilir, eve bir yerleri yaralanmış olarak gelebilir….

Çok ciddi bir durum söz konusu olmadığı sürece tepkilerinizi olabildiğince sakin biçimde vermelisiniz. nihayetinde çocuğunuz karakterini oluşturmakta ve tekrar ediyoruz , “Çocuğunuz sizi yansıtmakta ”

 

Okula yeni başlayan ebeveynlerin çocuklarını korumaları konusunda ,

ÇOCUĞUNUZU KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARDAN NASIL KORURSUNUZ ve

ÇOCUK YETİŞTİRME KONUSUNDA DOĞRU DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR ,

 

yazılarını mutlaka okumalısınız.

 

Bu güzel serüveni çocuklarınızla birlikte yaşayın onlarla birlikte sizlerde bir çok yeni şey deneyimleyeceksiniz.

 

 

 

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/okula-yeni-baslayan-cocuk-velilerine-tavsiyeler/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER Google
OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUK VELİLERİNE TAVSİYELER Yandex
Bugün: 19-Apr-2018 20:29:34
Ulusalarası saat: 19-04-18 17:29:34
Yazı tarihi ve Günü : 12 Eylül 2017Salı

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
“Fazla Kilo Depresyona Sokuyor ! ” Charlize Theron

SEYAHATLERDE KENDİNİZİ VE DEĞERLİ EŞYALARINIZI KORUMAK İÇİN

KALBİNİZİ KORUMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kapat