Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Anne & Bebek > Anne Olacağım > Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı?

Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı?

Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı?

Kadın vajinasındaki mantar cinsel ilişki yoluyla erkeklere de geçebilir. Aynı şekilde bir erkek mantar taşıyor ise bu da cinsel ilişki sırasında kadına geçebilir. Ancak, kadında enfeksiyon oluşup oluşmaması kadın genital bölgesinin iyi korunup korunmadığı faktörüne de bağlıdır.

Erkekte bulunan mantar kadına geçerse kadında enfeksiyon kapmayı kolaylaştıran hamilelik, antibiyotik kullanımı, hijyen olmaması gibi bir etmen bulunmuyorsa kadında enfeksiyon oluşmaz.

Eğer kadındaki mantar erkeğe geçerse onda da mutlaka enfeksiyon gelişecektir şeklinde bir şart yoktur. Çünkü mantarlar her insan vücudunda bulunan doğal bakteri ortamı tarafından rahatlıkla uzaklaştırılabilir mikro organizmalardır.  Lokal olarak bu koruyucu mekanizma çalışmıyorsa veya az çalışıyorsa, bu takdirde mantar enfeksiyonları da oluşabilir.

Tüm bu nedenlere baktığımız zaman sonuç olarak, mantar tedavisinde doktorlar, ilişki nedeniyle devamlı mantar alışverişi olmaması için hem kadını ve hem de erkeği birlikte tedavi etmeyi tercih ederler.

Kadınlardaki mantar enfeksiyonun hiç bir belirtisi olmayabilir. Mantar enfeksiyonu %50 kadında hiç bir belirti vermez. Mantar enfeksiyonunun en sık görülen ilk belirtisi peynir kesiği biçiminde akıntı, vajina ve çevresinde kaşıntı ve buna bağlı olarak dış genital bölgede kızarıklık oluşmasıdır. Eğer kahverengi veya yeşil renkte, kötü kokulu başka çeşit bir akıntı varsa, o zaman bu mantar değil başka bir enfeksiyon belirtisidir. Doktorların tanı koyması son derece kolay olup, şüphe halinde vajinal kültür testi, mikroskopik inceleme gibi çeşitli tıbbi yöntemlere de başvurulabilir.

Hamilelik döneminde kadınlarda mantar enfeksiyonu en sık rastlanan rahatsızlıklardan olup, gebelik döneminde de oluşan iç ortamdaki vajinanın koruyucusu olan laktobasil bakterileri azaldığı için ve hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler, vajinal mantarların ortaya çıkmasına neden olur.

Kadınlardaki mantar tedavisi; tablet olarak ağızdan alınan ilaçlar, vajinal bölgeye uygulanan ilaçlar ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar (kremler, merhemler) ile sağlanır. Bu tedavilerin başarı oranı % 90 dır. Buna karşılık % 10 luk bir hasta grubunda başarılı ya başarı sağlanamaz ya da mantar tekrar oluşur. Mantarın nüksetmesi durumunda çok uzun süreli tedaviler uygulamak gerekebilir.

Yine yukarıda da belirtildiği gibi hem erkeğin hem de kadının beraberce mantar tedavisi olması, hastalığın tekrarlamasını önlemek ve sürekli olarak birbirlerine bulaştırmalarını önlemek açısından çok önemlidir.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı?
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/mantar-erkege-bulasir-mi/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı? Google
Kadınlardaki mantar erkeğe bulaşır mı? Yandex
Bugün: 18-Feb-2018 07:41:14
Ulusalarası saat: 18-02-18 04:41:14
Yazı tarihi ve Günü : 14 Şubat 2016Pazar

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
19-25 ŞUBAT 2018 HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

2018 Kış Olimpiyatlarında Kuzey Kore Ponpon Kızlarının Şovu

Büşra Develi sevgilisi Burak Deniz ile kavga etmiş

Kapat