Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Form & Beslenme > Diyet > Ketojen Diyeti Nedir ?

Ketojen Diyeti Nedir ?

Ketojenik Diyetler Nelerdir ?

Her geçen gün yeni bir diyet türü hayatımıza girerek düzenl bir yaşam belirlemekte zorlanan biz kadınların aldığı fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olmaya gayret etmektedir. Son zamanlarda bu diyetlere yeni bir diyeet türü katıldı Ketojenik diyet diğer bi adıyla Ketojen diyetleridir…

 

ketojen-diyeti-nedir-nasil-beslenilir

Ketojen Diyeti Nasıl olur?

Ketojenik diyetler yüksek yağ ve protein, düşük karbonhidratlı diyetler olarak bilinmektedir.  Fakat temel olarak Ketonojenik diyetler  düşük karbonhidratlı diyet prensibine uygundur. Diyetisyenlerin farklı uygulamalar eşliğinde ürettikleri diyet teknikleri ile Birçok farklı isim kullanılabilmektedir.  Ketojenik diyetler, düşük karbondioksitli diyet olarak algılanmalıdır; bu diyetlerde vücut, enerji olarak kullanılabilmesi için karaciğerde ketonlar üretir. Karbonhidrat açısından yüksek değerde bir şeyler yediğinizde vücudunuz glikoz ve inisülin üretecektir.

Glikoz, vücudunuzun enerji olarak kullanması ve diğer enerji kaynaklarının arasında en kolay enerji üreten molekülüdür.
İnisülin vücudunuzun dışarıdan alının ve kan dolaşımına karışan glikozun işlemesi için üretilmektedir.

Beden tarafından Glikoz birincil enerji olarak görülmesi ve kullanılması nedeni ile ,  yağların enerjiye dönüştürülmesine ihtiyaç duyulmaz ve bu nedenle bedende yağ depolaması meydana gelir. Tipik olarak normal, daha yüksek bir karbonhidrat diyeti üzerinde vücut ana enerji şekli olarak glikoz kullanır…

 

Ketojen Diyeti Nedir ?
Ketojen Diyeti Nedir ?

Ketoz durumu vücudun acil durum halidir !

Karbonhidrat alımını düştüğünde, vücut ketoz olarak adlandırılan bir durum içerisine girmektedir. Ketoz, gıda alımı düşük olduğunda vücudun hayatta kalmamıza yardımcı olmak için başlattığı doğal bir süreçtir. Bu durumda, karbondaki yağların parçalanması amacı ile üretilen ketonlar üretiyoruz.

Düzgün sürdürülmüş bir keto diyetinin amacı, vücudunuzu bu metabolik duruma zorlamaktır. Bunu karbonhidrat kaynaklı kaloriler açlığı aracılığı ile Yapılmamaktadır…

 

ketojen-diyeti-nedir-nelere-iyi-gelir
Ketojenik Diyetlerin Faydaları nelerdir ?

Ketojen diyeti uygulamada birçok fayda mevcut. Bu diyet türü ilk olarak yüksek kiloda olan kişilerin kilo verme süreçlerinde ve artan enerji seviyelerinden Kanser gibi vakaların terapötik tıbbî uygulamalarında. Çoğu kimse, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemekten yararlanabilir. Aşağıda, ketojenik bir diyetten elde edebileceğiniz faydaların kısa bir listesini bulabilirsiniz;

 • Kilo verme
  Ketogenik diyet esas olarak enerji kaynağı olarak vücut yağınızı kullanır – bu nedenle açık kilo kaybı faydaları vardır. Keto’da insülininiz (yağ depolayan hormon) seviyeleri düşer ve vücut yağ yakma makinesine dönüşür.

Bilimsel olarak, ketogenik diyet, düşük yağ ve yüksek karbonhidratlı diyetlere kıyasla daha iyi sonuçlar vermiştir; hatta uzun vadedede etkileri belirgindir.

 • Kolesterol ve Kan Basıncı düzenleme ( Tansiyon ) 
  Bir keto diyeti, trigliserid düzeylerini ve arteriyel birikim ile en çok bağlantılı kolesterol düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Daha spesifik olarak düşük karbonhidratlı, yüksek yağ içerikli diyetler, HDL’de belirgin bir artış ve düşük yağlı diyetlere kıyasla LDL parçacık yoğunluğunda azalma olduğunu göstermektedir.

Düşük karbonhidratlı diyetler üzerine yapılan birçok çalışma da diğer diyetlere kıyasla daha iyi kan basıncında daha etkili düzelmeler meydana geldiğini  göstermektedir. Bu diyetin Kolesterole faydalarının yanı sıra, bazı kan basıncı sorunları aşırı kilo ile de ilişkilidir, ve ketojenik diyetin  kilo kaybına yol açma eğiliminde bir bonusu da mevcuttur.

 • Diyabete Bağlı Rahatsızlıkların tedavi desteği
 1. Kan Şekeri Kontrolü ( Diyabetik Kontrol ) 
  Keton doğal yediğiniz gıdaların tipine bağlı olarak kan şekeri seviyesini düşürür. Araştırmalar bile, ketogenik diyetin, düşük kalorili diyetlere kıyasla şeker hastalığını yönetmek ve önlemek için daha etkili bir yol olduğunu göstermektedir.Diyabet öncesi veya Tip II diyabetliyseniz, ketojenik bir diyeti ciddi olarak düşünmelisiniz. Keto üzerindeki kan şekeri kontrolü ile başarı elde eden birçok vak amevcuttur.
 2. İnsülin direnci
  İnsülin direnci yönetilmeyen bırakılırsa tip II diyabet oluşturabilir. Çok miktarda araştırma, düşük karbonhidratlı, ketojenik bir diyetin insanların insülin seviyelerini sağlıklı aralıklara düşürmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Atletik yapıya sahip  olsanız bile, omega-3 yağ asitleri bulunan gıdaları tüketerek keto üzerindeki insülin optimizasyonundan yararlanabilirsiniz.
 • Zihinsel odaklanma Sorunun çözümü 
  Birçok kişi özellikle artan zihinsel performans için ketojenik diyeti yaygın olarak kullanmaktadır.Ketonlar beyin için büyük bir yakıt kaynağıdır. Karbon alımı seviyesini düşürdüğünüzde, kan şekerinde büyük artışlar önleyebilirsiniz. Birlikte, odaklanmanın ve konsantrasyonun iyileşmesine neden olabilir.Yapılan Çalışmalar, artan yağ asitleri alımının beynimizin işlevine olumlu yararlar gösterebileceğini gösteriyor.

 

 • Enerji artırma ve Yüksek açlık hissini yok etme
  Vücudunuza daha iyi ve daha güvenilir bir enerji kaynağı vererek, gün boyunca daha enerjik hissedeceksiniz. Yağlar yakıt olarak yakmak için en etkili molekül olarak gösterilir.Bunun üzerine, yağ doğal olarak daha tatmin edicidir ve daha uzun süren doymuş (“tam”) bir durumda bizi bırakır.

 

 • Epilepsi rahatsızlığına tedavi Desteği 
  Ketogenik diyet, epilepsiyi başarıyla tedavi etmek için 1900’lerin başlarından bu güne farklı şekillerde  kullanılmaktadır. Bugün hala kontrolsüz epilepsisi olan çocuklar için en yaygın kullanılan yardımcı tedavilerden biridir. Ketogenik diyet ve epilepsinin ana faydalarından biri, daha mükemmel ilaç kontrolü sağlarken daha az yada daha az yüklerde ilaç kullanılmasını sağlıyor olmasıdır.Son birkaç yılda gerçekleştirilen çalışmaların, ketojenik diyet desteği ile de tedavi edilen erişkinlerde de anlamlı sonuçlar verdiği belirtiliyor.

 

 • Akne Tedavisi 
  Ketogenik bir diyet uygulandığında cildinizde olumlu şekilde gelişmeler yaşarsınız.Düşük carbonhidrat diyetine geçerken lezyonlarda ve deri inflamasyonlarında damlaları gösteren bir çalışma. Yüksek karbonhidrat yeme ve artmış akne arasında olası bir bağlantıyı gösteren bir başka çalışmada, bu nedenle keto’nun yardımcı olabileceğinin muhtemel olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı günler dileriz

 

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Ketojen Diyeti Nedir ?
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/ketojen-diyeti-nedir/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Ketojen Diyeti Nedir ? Google
Ketojen Diyeti Nedir ? Yandex
Bugün: 24-May-2018 01:08:51
Ulusalarası saat: 23-05-18 22:08:51
Yazı tarihi ve Günü : 2 Mart 2018Cuma

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
Çocuklara Neden “Yapamazsın” Denilmemeli

44’lük Heidi Klum, 28’lık Sevgilisiyle Tatilde aşk yaşıyor

Cem Yılmaz ile Defne Samyeli Aşk Yaşıyor

Kapat