Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Tavsiyeler > Kadınlar neden park edemez

Kadınlar neden park edemez

Biz kadınların neden park edemediği konusunda farklı fikirler var. Fakat kadınlar hakkındaki en büyük önyargılardan biri de “kadınlar park edemez” yanılgısı.

Yalnızca Türkiye’de değil bütün dünyada bulunan bu önyargı, bir yandan park edememenin cinsiyet ile ilgisi olmadığı hakkındaki görüşler ve diğer taraftan bilimsel deneyler sonucunda kadınların erkeklere oranla daha geç park edebildikleri araştırma sonuçları karşısında aslında hem doğru, hem yanlış. İşte doktrin tartışmaları:

1.ci GÖRÜŞ: İstanbul, Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi görevlisi uzman Psikolog Dr.Yıldız Burkovik; “kadınlar araba park edemez” klişe sözünün tamamen önyargı ve medyanın manipüle etmesi nedeniyle doğduğunu, trafikte araç sürmenin ve park edebilmede kadınlar ve erkekler arasında bir farklılık arzetmeyeceğini ve bu problemin yeterli derecede pratik yapma ile ilgili olduğunu, bazen çok uygunsuz bir biçimde uluorta park edilen bir aracın şoförünün bir erkek de olabileceğini,  erkeklerin kendi doğasından ve kültürümüzden   kaynaklanan nedenler ile araba sürmeye daha erken yaşta başlaması nedeniyle, daha fazla tecrübe kazandıklarını ve bu nedenle kadınlardan daha iyi park ettiklerine dair bir algı doğduğunu ifade etmiştir.

2.ci GÖRÜŞ :  Kadınların park esnasında trafiği kilitlediği tespitinde bulunarak, bunun nedeninin  “3 boyutlu” yani “soyut düşünebilme” yetenekleri erkeklere oranla daha düşük olduğundan özellikle arabayı geri park ederken soyut olarak kuşbakışı arabanın yönünü beyinlerinde tasarlayamadığını ancak bunun tüm kadınlar için geçerli olmadığını savunuyor. Bir diğer etmen ise kadının daha kararsız olduğu görüşü…

Kadınlar ve Erkekler arasındaki park etme yeteneklerinin test edildiği BİLİMSEL DENEY VE ARAŞTIRMALAR

Almanya – Ruhr Üniversitesinde bilim adamları bu konuda yürüttükleri bir araştırma ile, 33 kadın ve 33 erkekten oluşan 66 kişilik deney kadrosundan “arabayı dar bir alana park etmesini” istemiştir. Yapılan testler sonucunda Kadın şoförlerin,  erkeklerden 20 saniye daha uzun sürede park edebildiğini tespit eden bilim adamları bunun erkeklerin daha hızlı hareket edebilmelerinden değil, hareketlerinin daha “kesin ve net” olmasından kaynaklandığını gözlemlemişlerdir.

Aynı şekilde İngiltere Sürücülük Standartları Ajansı  verilerine göre de ehliyet sınavını geçemeyen 170.000 İngiliz kadın şoför adayından 55.000’nin başarısızlığın sebebi olarak park etmede yaptıkları hatalar olduğu, yani ehliyet alamayan kadınların %33 oranındaki kısmının park sorunu yaşadığını belirliyor. Yine aynı araştırma sonucunda elde edilen çeşitli verilere göre, direksiyon sınavında başarılı olan erkeklerin oranı % 50,7 iken, kadınlar sürücülerde ise başarı oranı % 44,1 olarak belirlenmiştir.

SONUÇ : Evet biz kadınlar neden park edemez eleştirisine kızsak da park etmede sorunlar yaşadığımız bir gerçek. Peki bunun için neler yapabiliriz? İşte size 10 ayrı formül ve tavsiye :

  • 1- Trafiği tıkamamak için daha seri ve hızlı hareket edebilmeliyiz. Bunun için en kolay çözüm otomatik vites araba tercih etmek olabilir. Hatta bugün için ekonomimiz elveriyor ise otomatik park edebilen araçlardan satın almalıyız.
  • 2- Erkekler daha fazla pratik yapabildiğinden, önceleri yakın çevrelere gitmek başta olmak üzere bolca araba sürmeliyiz. Ne kadar tecrübe o kadar hızlı ve kolay park etme…
  • 3-  Anneler kız çocuklarına tıpkı babaların yaptığı gibi daha erken yaşlarda otomobiller hakkında bilgiler vermeli ve onları ehliyet almak ve araba sürmek konusunda cesaretlendirmelidir. Araba sürmek sadece erkeklerin işi değildir.
  • 4- Dikkat konusunda erkeklerden çok daha dikkatli olan kadınlar, direksiyon hareketlerini ve tutuşlarını geliştirmek zorunda olup, koltuğu çok fazla ileri çekmek, direksiyona yapışmak, dikiz aynasını sadece makyaj yapmak için kullanmak gibi aslında yarardan çok zarar getirebilecek hatalı sürüş tekniklerinden uzak durmalıyız.
  • 5- Trafikte geçiş üstünlüğü kadınlarındır, bu nedenle nasıl ise bize geçiş hakkı vermek zorundalar şeklindeki düşüncemizden kurtulmalıyız.
  • 6- Virajlarda (sağa veya sola dönerken) aracın arkasının da olduğunu unutmayarak geniş açı ile dönüş yapmayı unutmamalıyız.
  • 7- Ne çok hızlı ne çok yavaş araba kullanmalıyız. Aşırı hız kadar çok ağır araba sürmek de kazalara neden olabilir.
  • 8- Kolay park için araçlarımıza mutlaka ön ve arka park sensörü taktırmalı, hatta bu sensörlere ek olarak arka park kamerası taktırmalıyız ki bunların fiyatları o kadar da pahalı değil.
  • 9- Park sensörleri taktırmak için bütçe uygun değilse en azından aynalara bakarak değil, arkamıza dönerek park etmeliyiz.
  • 10- Park teknikleri hakkındaki bilimsel yazıları ve araba nasıl park edilir konulu önerileri okumalıyız ki yeteneklerimizi geliştirelim ve

artık biz kadınlar neden park edemez algısını yıkabilelim!

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Kadınlar neden park edemez
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/kadinlar-neden-park-edemez/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Kadınlar neden park edemez Google
Kadınlar neden park edemez Yandex
Bugün: 19-Apr-2018 20:24:36
Ulusalarası saat: 19-04-18 17:24:36
Yazı tarihi ve Günü : 15 Ocak 2016Cuma

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
“Fazla Kilo Depresyona Sokuyor ! ” Charlize Theron

SEYAHATLERDE KENDİNİZİ VE DEĞERLİ EŞYALARINIZI KORUMAK İÇİN

KALBİNİZİ KORUMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kapat