Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Güzellik > Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı?

Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı?

Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı? Güneş gözlüğü seçimi yaparken hangi renk camları tercih etmeliyiz?

Güneş gözlüğü alırken tavsiye edilen cam rengi kahverengi ve füme renkleridir. Zira bu renk gözlükler, doğal ortamdaki renk tonlarına (kontrast algılamasını) etki etmeyen renklerdir . Bu sebeple kahverengi ve füme renklerinin dışındaki yeşil, gri, sarı, mavi, kırmızı, pembe gibi renkleri (*) önermiyoruz.

gunes-gozlugu-cami
gunes-gozlugu-cami

Yaz aylarında gerek sağlık ve gerekse moda açısından aksesuar olarak en çok tercih edilen güneş gözlükleri aslında yetişkin ve çocuk sağlığı açısından da bir zorunluluk.

Yeşil ve gri camlar görüntü kontrastını etkilemez ve renk bozulmasına sebep olmazken, kahverengi cam kontrastı ve derinlik hissini artırırken az bir miktarda renk bozulmasına sebep olur. Mavi camlar ise karda en iyi görmeyi sağlama özelliği taşısalar da diğer renklerde bozulmaya yol açar. Kırmızı ve pembe camlar bilgisayarda en iyi görüşü sağlarken yine renk bozulmalarına neden olurlar. Yukarıdan aşağıya rengi açılan gradyent camlar özellikle araba kullanırken rahatsız eden yansımaları önlerler.

Güneş ışınlarının daha dik geldiği saat 10.00-16.00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanımı oldukça önemlidir. Şemsiyenin altında, gölgede dahi güneş gözlüğü takılmalıdır. Çünkü çevrede kum, havuz, deniz, su veya kar bulunduğu takdirde bunlar zararlı ışınları siz farkında bile olmadan göze yansıtırlar.

 

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekli konular :

Güneş ışığındaki ultraviyole (mor ötesi) ışınları göz kapaklarında tümör, renklenme bozuklukları gibi problemlere neden olabildiği gibi, bu ışınlar katarakt ve yaşa bağlı makula dejeneresansına (sarı nokta hastalığı) sebep olabilmektedir.

İşporta tezgahlarında satılan gözlükleri almak zararlı mı?

İşportadan aldığını çoğu güneş gözlüğünün ultraviyole koruyucu özelliği bulunmadığından bunların yarar yerine zararları olacağını vurgulamak isteriz. Çünkü gözlerin doğal çalışma mekanizması güneşe çıkıldığında göz bebeklerinin kendiliğinden küşülerek zararlı ışınlardan gözleri korur. Ama gözün önüne alelade bir renkli cam konulduğu takdirde görme işlevini sağlamak için göz bebekleri büyür. Bu da eğer ultraviyole engelleme özelliği olmadığı takdirde zararlı ışınların göze zarar verme riskini artırır.

Bu nedenle kaliteli güneş gözlüğü markaları tercih edilmeli, işportadan, tezgahlardan veya ucuz mağazalardan alınan ve ulraviyole koruma özelliği olmayan gözlükleri tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine kaliteli gözlük markalarının %100 ultraviyole koruyuculuğu olan güneş gözlükleri veya ultraviyole koruyucu lens kullanılması gerekmektedir.

Küçük gözlük mü büyük güneş gözlüğü mü tercih etmeli?

Gözlük çerçevesi seçiminide gözlüğün yüze uyum sağlaması şart olup, küçük çerçeveli gözlükler güneşten yeterli korumaya sağlamayabilirler. Bu nedenle moda ve aksesuar endişesi duymak yerine yüze uyumlu güneş gözlüğü modelleri tercih edilmelidir.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı?
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/gunes-gozlugu-cami-hangi-renk-olmali/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı? Google
Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı? Yandex
Bugün: 24-Feb-2018 16:40:30
Ulusalarası saat: 24-02-18 13:40:30
Yazı tarihi ve Günü : 5 Mayıs 2017Cuma

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
NEFİS ANNE POĞAÇASI

Tüp Bebek Tedavisi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

26 ŞUBAT-4 MART 2018 HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

Kapat