Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Yaşam > Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

Bir erkeğin gözlerinden kendimize bakamayız fakat kadın olarak kadın ruhunu ancak biz anlarız. Kadın olmak bu hayatta sadece anne olmak ile özdeşleştirilirken biz sadece bir Anne değil iyi bir eş, şefkat dolu bir sevgili ve bunların hepsinden önce, mutlu bir birey olmaya çalışırız. Dünya bizi 1 gün ansa bile biz her gün gücümüzü ispatlama, birey olduğumuzu anlatma çabasına gireriz…

 

dunya-kadinlar-gunumuz-kutlu-olsun-hergün-olsun

Aslında hiç gerek yoktur bu çabaya. Bugün bizim günümüz evet ama Dünya aslında itiraf etmese de çok iyi biliyor ki biz olmadan var oluş tamamlanamaz bütünlenemez.

Sihirli Kadın SİTESİ olarak siz önce çok değerli bir birey olan sonra eş , anne , kız   Anne, anneane, kız kardeş, abla, sevgili yada yalnız bir kadın olarak TÜM KADINLARIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

KADINLAR GÜNÜ SENFONİ KONSERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN.

Ayrıca Dünya Kadınlar gününün nasıl doğduğu,  tarihçesi hakkında bir kaç bilgi vermek istiyoruz…

 

Dünya Kadınlar Günü Nedir ?

Dünya Kadınlar Günü aslında Dünya Çalışan Kadınlar Günü olarak doğmuştur. Günümüzde Her yılın 8 Mart günü kutlanan bu özel gün, günümüzde biz kadınlara ekonomik, politik ve sosyal eşitliği simgelemektedir. Kadınlar günü aynı Sevgililer Günü ve Anneler Günü gibi, kadına erkeğin verdiği değeri göstermesi hedeflenen bir gün haline gelmiştir…

Türkiyede Kadınlar Günü

Birleşmiş Milletlerde 1970 li yıllarda gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Kadın 10 yılı çalışmasının içerisine dahil olan Türkiye, 1975 yılında Türkiyede gerçekleştirilen 1975 Türkiye Kadın yılı kongresi ile birlikte bu özel günü kutlamaya başladı. 1980 Askeri darbesi ile birlikte birçok özel güne gelen yasaklamalardan etkilenen Kadınlar Günü Kutlaması 1984 Yılından itibaren yeniden birçok Kadın Örgütleri ile birlikte kutlanmaya başladı. Günümüzde artık sosyal medya ve iletişim araçlarının gelişimi ile herkes tarafından kutlanmaya devam etmekte…

 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 

Kadınlar Günü Ne Zaman, Nasıl Doğmuştur?

Amerika Birleşik Devletlerinde 8 Mart 1857 yılında bir tekstil fabrikasının 40.000 civarında olan çalışanları greve başladı, polis müdahalesi ile kilitlenen fabrikadan kaçamaması sonucu 10.000 civarında işçinin ölümü ile sonuçlanmıştır.

1910 tarihinde Kopenhag ( Danimarka ) kentinde gerçekleşen Uluslararası  Sosyalist Kadınlar Konferansında Clara Zetkin 1957 Yılında gerçekleşen bu üzücü olayı anmak adına  8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü ( International Women’s Day ) olarak kutlanmasını önerdi Ve bu öneri oy birliği ile kabul edildi.

İlk yıllarda tarih olarak netlik olmaması nedeni ile genelde farklı şehir ve ülkelerde ilk bahar da kutlanan bu gün, 1921 Yılında Moskova da ( Rusya ) gerçekleştirilen 3. Uluslararası  Sosyalist Kadınlar Konferansında 8 Mart günü bu özel anmanın günü olarak netlik kazanmıştır. 1910 ile 1950 arasında gerçekleşen Dünya savaşları sırasında birçok bölgede bu özel günün kutlanması yasaklanmıştır.

1960’lı yıllarda ABD tarafından da kutlanmaya başlayan Kadınlar Günü ( INTERNATIONAL WOMEN’S DAY)  1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etmesi ile birlikte, günümüzdeki yaygınlığına kavuşmuştur…

Ama biz sihirli kadın sitesi olarak sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün değil her günün bizim günümüz olduğu düşüncesindeyiz.

Mutlu günler dileriz…

 

 

 

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/dunya-kadinlar-gunumuz-kutlu-olsun/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun Google
Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun Yandex
Bugün: 20-Mar-2018 12:49:10
Ulusalarası saat: 20-03-18 09:49:10
Yazı tarihi ve Günü : 8 Mart 2018Perşembe

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
19-25 MART 2018 HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

Muzip Esler Çok Yaşatır

Ege Tarifi Zeytinyağlı Pırasa

Kapat