Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Sağlık > Çocuk Sağlığı > Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat …

Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat …

Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat …

Bir Öğrenim yılının daha sonu geldi .

Günümüzde ne yazıkki halen birçok ailede çocuklarına zayıf notları sebebi ile şiddet uygulanıyor, çocuklar cezalandırıyor. Bu sebepten dolayı Karnesinde zayıf olan bir çok öğrenci karne sendromu yaşamakta .

Uzmanlar , özellikle çok hassas olan bu dönemde anne-babaların dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda şu bilgileri vermekte .

KÖTÜ KARNENİN SORUMLULUĞU ÇOCUĞA AİT DEĞİL

Öncelikle Bilinmesi gereken Karne sendromunun ne olduğudur ,

Karne sendromu , öğrencilerin düşük notuolan ders veya dersler karşısında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve bunun sonucunda  psikolojik olarak etkilenmesidir.

Bu dönem öğrenciyi yaşadığı şaşkınlık, korku ve endişe sonucunda depresif davranışlara itebilir, aileden ve okuldan uzaklaşmaya sebep olabilir.  ebeveynlerin  zayıf bir karne dolayısı ile çizeceği davranış şekli, öğrencinin tüm eğitim hayatında önemli rol oynamakta . Konu ile ilgili olarak uzmanlar zayıf  karnenin sorumluğunun tek başına öğrenciye ait olmadığını ve çocuğun okuldaki başarısının aileden eğitimi ile paralel olduğu konusunun üzerinde önemle durmaktadır.

ÇOCUKLARIN BAŞARISIZLIĞI BİRÇOK SEBEBE BAĞLIDIR

Bir öğrencinin derslerinde başarısız olmasının arkasında birçok sebep olabileceğini belirten uzmanlar, aile içi sorunların, çocuğun kendine ait çalışma alanının olmaması, arkadaş çevresi etkisi , öğretmen-öğrenci ilişkileri, dikkat eksikliği, öğrenme zorluğu ,gelişime bağlı piskolojik etkiler ve depresyon gibi sorunların zayıf notların ve dolayısı ile kötü karnenin alt sebeplerinden birkaçı olarak incelenebileceği üzerini basarak belirtmekte. Ayrıca öğrencinin gelişim sürecinde olması da derslerdeki başarıyı düşürürken algılarının başka yönlere kaymasına sebep olabildiği ,  bunun sebebinin kişinin kendini tanımaya ve biyolojik olarak benimsemeye çalıştığı belirtilmekte. Sosyal çevre ile iletişiminin artması derslere olan ilgisini de azalmış olabilir.

Ailelere düşen en önemli görevlerin başında bu dönemde daha dikkatli davranmaktır.

bir-ogrenim-donemi-daha-bitti-karne-sendromuna-dikkat-2

KARNE SENDROMU DURUMUNDA  AİLE NE YAPMALI , NASIL  DAVRANMALI ?

– İlk adım olarak başarısızlığının altında yatan nedenleri araştırmak olmalı . Okul rehber öğretmeni ile veya  uzmanla eşlkiğinde çocuğun eğitim düzeyini arttırmak doğrultusunda çeşitli teknikler geliştirerek , uygulamaya odaklanmak gerekmektedir.

– Her bir ebeveynin önce çocuğunu bir birey olarak kabul etmesi , onu dinlemesi ve yaşadığı sorunları küçümsemeden duyması gerekmektedir.

– Notlarını başka arkadaşlarının notları ile kıyaslanmaması örnek gösterilmemesi gerekmektedir. Bu durum düşünülernin aksine çocuğa iyi örnek olarak etki etmemekte , aksine çocuğu  rencide ederek, önce aileden ardındanda okuldan uzaklaşmasına yol açtığı görünmekte.

– Ailenin uyguladığı baskıcı tutum kesinlikle hatalıdır . sergilenen baskıcı tutum çocuğun başarısını arttırmak yerine çocuğu bunalıma sürükler , depresyona girmesine sebep olur.

– Çocuğun yeteneklerini keşfedip onu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek etkili bir yöntemdir .

– Çocuğunuzu eleştirirken yapıcı olmaya çalışın fakat kötü olan dersleri için de motive edici aktiviteler geliştirin.

– Çocuğun bir birey olduğunu kabul etmek ve ona başarılı olabileceğine ikna etmek çok önemlibir motive ve iletişim aracıdır , başarısızlığı yüzüne vurmak yanlış bir yöntemdir.

– Başarılı notları olan bir öğrenciyi ödüllendirme durumunu abartmamak gerekir. Çocuğun ödül  için değil, kendi geleceği için çalışmasını sağlamak gerekmekte . Ödülün okul başarısına katkı sağlayacak objelerden seçmeyek çok önemli bir seçemnektir .

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat …
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/bir-ogrenim-donemi-daha-bitti-karne-sendromuna-dikkat/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat … Google
Bir Öğrenim Dönemi Daha Bitti, Karne Sendromuna Dikkat … Yandex
Bugün: 20-Apr-2018 04:25:01
Ulusalarası saat: 20-04-18 01:25:01
Yazı tarihi ve Günü : 10 Haziran 2017Cumartesi

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
“Fazla Kilo Depresyona Sokuyor ! ” Charlize Theron

SEYAHATLERDE KENDİNİZİ VE DEĞERLİ EŞYALARINIZI KORUMAK İÇİN

KALBİNİZİ KORUMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kapat