Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Anne & Bebek > Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

Erkek çocuk doğuramadı diye tek suçlu görülen kadınlar yıllar boyu eşlerinden ve ailelerinden tepki görmüşlerdir. Oysa görüldüğü gibi durum tam tersidir. Bebeğin cinsiyetini her zaman erkeğin sperminde bulunan kromozom belirler. Kadının bu konuda hiçbir katkısı yoktur. Bebeğin cinsiyetini daima baba belirler.

Hangi spermin yumurtayı dölleyeceğini binlerce farklı etken belirler ve bunlar her zaman koşullara göre çok farklılıklar göstermektedirler. Bu nedenle, bu yüzyılda ve bu teknolojide tek geçerli olan, bir bebeğin cinsiyetini belirleyen spermin seçimindeki tek faktör doğadır.

Amerikalı bilim adamları ise, ilk kez genetik ayıklama sayesinde bebeğin cinsiyetini tayin etmeyi başardılar. Uzmanlara göre Y kromozomları, X kromozomlarına oranla yüzde 2.8 oranında daha az genetik materyal taşıyor. Bu farkı göz önünde bulunduran uzmanlar, lazerle DNA taraması yaparak yüzde 85’i X kromozumdan oluşan spermleri ayıklıyorlar. Erkek bebek için de yüzde 65’i Y kromozomundan oluşan spermler ayıklanıyor. Sonra kız isteyen annenin yumurtası, X kromozomu taşıyan spermlerle, erkek bebek isteyen annenin yumurtası, Y kromozomu taşıyan spermle döllendiriliyor. Suni döllenme sonucunda elde edilen embriyo, annenin rahmine yerleştiriyor. Uzun yıllar çiftlik hayvanlarında denenen bu yöntem, bir süredir insanlar üzerinde uygulanmaya başladı.

Bazı uzmanlar  ise, spermin DNA taramasıyla ayıklanıp lazerle parçalara ayrıldığı bu yeni yöntemi şüpheyle karşılıyor. Kimi uzmanlara göre ise “Doğa Ana” ya müdahale edildiği için etik olarak yanlış olmasının yanında uzun vadede de sakıncaların olacağından şüphe ediliyor.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/bebegin-cinsiyetini-belirlemek-mumkunmu/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü? Google
Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü? Yandex
Bugün: 24-Feb-2018 16:27:56
Ulusalarası saat: 24-02-18 13:27:56
Yazı tarihi ve Günü : 10 Ocak 2012Salı

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
Tüp Bebek Tedavisi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

26 ŞUBAT-4 MART 2018 HAFTALIK BURÇ YORUMLARI

2018 Kış Olimpiyatlarında Kuzey Kore Ponpon Kızlarının Şovu

Kapat