Buradasınız

Bebeğim Neden Kustu

Bebeğim kusuyor , Neden ?

Anne olduğumuz ilk zamanlarda dünyaya getirmiş olduğumuzu küçücük güzel yaratığın Her hareketinden endişe duyarız.

Yeni çocuk sahibi olmuş olan annelerin en yaygın olarak yaşadıkları endişe çok yaygın biçimde yaşanmakta olan bebek kusması durumudurdur.

Bebeklerin kusması bazı zamanlarda çok doğal bir gelişim süreci aşaması olması ile birlikte bazı zamanlar çok daha ciddi Sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir…

 

bebegim-neden-kustu-normal-mi

Bebek neden Kusar ?

Yeni doğan bebeklerin belli dönemde kusmaları normaldir fakat bazı durumlarda kusma ciddi problemlerden kaynaklanıyor olabilir…

 

Bebeklerde Tehkikeli Kusma Hangileridir ?

Yukarıda belirttiğimiz nedenleri gözden geçirdikten sonra eğer bunlardan hiçbiri değil de bebeğiniz birazdan bahsedeceğimiz nedenlerle kusuyorsa mutlaka takip etmeli ve hemen çocuk doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 1. Bebek veya çocuk fışkırma şeklinde kusuyorsa durum ciddi olabilir. Genelde fışkırarak kusma lar zorlanma durumuna işaret eder zorlanarak kusan bebeklerde, örtü ve mide bulantısı durumu da gözlenir Hatta yenilen gıdanın burundan çıktığı durumlar olabilir. Bebekler henüz dertlerini dile getiremediklerini lan dolayı mide bulantılarını anlamakta zorlanabilir iz. Genellikle mide bulantısı olan bebeklerde huzursuzluk cildinin renginde solma tedirginlik Ağlama huysuzluk gibi durumlar görebiliriz. Bebeğiniz şiddetli kusmaya başladıktan 24 Saat ile 36 saat arasında Eğer kusma kesilmiyorsa sindirim sisteminin içerisinde tıkanıklık olma ihtimali söz konusudur. Eğer doğumdan sonra yaklaşık bir hafta içerisinde kusma durumu görünüyorsa bu bebekte Bir enfeksiyon olma veya metabolizma rahatsızlığı olma ve bazı alerji türlerine işaret ediyor olabilir.
 2. Bebek veya çocuk safralı ve veya kanlı kusuyorsa bu durum ciddi bir durumu işaret ediyor olabilir.
 3. Eğer bebek veya çocukta kusma ya yüksek ateş eşlik ediyorsa bu durum acildir.
 4. Eğer çocuk veya bebek kusuyor ışığa hassasiyet gösteriyorsa ve ensesinde sertlik varsa bu durum çok acildir.
 5. Eğer çocuk veyahut bebek kusmasına şiddetli bir karın ağrısı da eşlik ediyorsa bu durum çok acildir.
 6. Eğer çocuk veya bebek kusuyor aynı zamanda Karın bölgesinde gerginlik veya olandan fazla şişkinlik varsa bu durum çok acildir.
 7. Çocuğunuzda veya Bebeğinizin gelişim veya diğer adıyla büyüme geriliği varsa kusma durumlarında çocuk doktorunuzla iletişim halinde olmanızı öneriyoruz…

 

Çocuklarda ve bebeklerde olağan dışı kusma belli başlı nedenleri nelerdir ?

Çocuk ve bebeklerde görülen  tehlikeli kusmanın belli başlı nedenleri şunlardır;

 • Yemek borusunun mideye bağlanan bölümünün bir sebepten kapalı olması
 • Bağırsağın olması gereken belirli bir bölümünün ve hatta bölümlerinin olmaması.
 • Bağırsakta bir sebepten oluşan tıkanıklık veya darlık
 • Karın bölgesinde bulunan organların göğüs içerisinde bir şekilde fıtıklaşma durumu
 • Reflü rahatsızlığı…

 

Bebeklerde reflü 

Aynı Biz yetişkinler gibi bebeklerde de reflü sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

Reflünün gözlemleme nedeni bunun bir hastalık değil bunun fizyolojik bir bozukluktan dolayı kaynaklanıyor olmasıdır. Yani reflü Niğde’nin üst veya alt bölümünde gıdanın geldiği veya gittiği yerde veya bağırsak giriş bölümünde rastla bilen bir yapısal bozukluktur.

Bu sebepten dolayı bu yapısal bozukluk küçük bebeklerde de bebek reflüsü veya çocuk reflüsü olarak da gözlemlenebilir. reflü bir fizyolojik sorun olmakla birlikte kendi başına bir tehlike içermezken mide sıvısının yemek borusuna ve akciğerlere kaçma durumunda ciddi farklı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Dolayısı ile doktorunuz ile iletişime geçmeniz çok önemlidir.

Bazı durumlarda bebeğin büyümesi kendini dik durabilmesi ve oturması ile birlikte bebek reflüsünün geçtiği gözlemlene bilmektedir…

 

bebegim-neden-kustu-normal-sebepler

Bebekkerde Normal Kusma Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak farklı miktarlarda kusma olabilmektedir.

Her 5 bebekten taklaşık 4 ü en az 3 ayda 1 defa kusmaktadır.

Bunun en önemli nedenleri;

 • Yeni doğan bebeklerin anne karnında yemek borusu ile anne tarafından beslenip Ağız yoluyla beslenmeye yeni başlaması sonucu yemek borusuyla mide arasındaki Sfringterin henüz olgunlaşmamış olmasıdır. Sfringter zamn içerisinde olgunlaşır ve kusma tamamı işe yok olur veya azalır.
 • Bebeği besleme şekli hataları da bebeğin kusmasına neden olabilmektedir. Bebek besleme konusunda kusmasına neden olan nedenleri birkaç başlıkta toplayabiliriz.
 1. Bebeğe gereğinden fazla yedirmek. Bebeğim midesini alabileceğin den daha fazla mama veyahutta süt ile beslemek bebeğin kusmasına neden olabilir genelde Ebeveynler bebeklerinin sağlıklı olabilmesi için gereken kiloya kavuşturmak amacıyla bu Hatay’a düşer ve bebeğe gereğinden fazla anne sütü veya mama yedirirler. Bu da bebeğin kusmasına neden olabilir.
 2. Bebeği emzirirken hava yutması. Bebek meme emerken veya biberondan süt emerken çok fazla hava yutması içeride gaz oluşumuna neden olarak bu gazı çıkartırken kusmasına neden olabilir.
 3. Bebeğin çok yavaş veya çok hızlı emmesi kusmasına neden olabilir.
 4. Bebeğin meme emdikten veya mama yedikten sonra gazının çıkartılma ması doğal olarak kusmasına neden olabilir.
 5. Bebeğinizin gazını çıkartmak için Yemekten sonra çok fazla kucağınızda hareket ettiriyor sanız Bebeğinizin kusması normaldir.
 6. Bebeğiniz ağlarken onu emziriyor veya Ona mama veriyorsanız bu çok fazla Hava yutmasına neden olacaktır bu tip durumlarda Bebeğinizin kusması normaldir.
 7. Bebeğiniz mama yedikten veya emzirdikten sonra hemen yatırıyor sanız Bebeğinizin kusması normaldir…

 

Eğer bebeğiniz kusuyorsa ve yukarıda belirttiğimiz nedenlerden bir veya birkaçını kendinizde gözlemliyor sanız bebeğinizi beslemek konusunda biraz daha dikkat etmenizi öneriyoruz.

“Kusma ile Sızıntıyı karıştırmayın”

Bebeğin ağzından gelen mama her zaman kusma değildir !

Yeni doğan bebeklerde 1 yaşına (12 aylık) emzirdikten sonra veya mama yedirdikten sonra az miktarlarda mamayı ağzından sızma şeklinde gözlemleyebilirsiniz bu durum çok normaldir buna Sızıntı adı verilir.

Eğer bebeğiniz altıncı ayı geçtikten sonra veya 12 ayı geçtikten sonra bu sızıntı devam ediyor veya artıyor ise Çocuk doktorunuza danışmanızı öneririz…

 

 

 Çocuklarda ve bebeklerde psikolojik kusma

bebegim-neden-kustu-psikolojik-sebepler

Çocuklarda ve bebeklerde gözlemlenebilen psikolojik kusma durumu acil olmamakla birlikte Her insanın psikolojik durumu çok önemli olduğundan dolayı orta aciliyette olan bir durumdur.

Genelde Dünya ile iletişime Geçmiş olan Bebeklerde ve çocuklarda gözlemlenen psikolojik kusmanın nedenleri ani travmalar kendini çok mutsuz hissetme durumlarında gözlemlenebilir.

Bu tip durumlar genelde küçük çocukların ve bebeklerin psikolojik gelişimi açısından çok önem teşkil etmektedir ve bu durumla ilgili hem ebeveynlerin Psikologla ve eğer psikolog gerekli görüyorsa çocuğun bir pedagog ile iletişimin sağlanması hem Ebeveynler hem de çocuk için çok önemlidir.

EĞER YENİ ANNE OLDUYSANIZ AŞAĞIYI TIKLAYARAK KADIN DOĞUM SONRASI İLİŞKİ PROBLEMLERİ YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. HEMEN OKU

hem Çocuğunuz hem de sizin için sağlıklı günler dileriz.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Bebeğim Neden Kustu
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/bebegim-neden-kustu/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Bebeğim Neden Kustu Google
Bebeğim Neden Kustu Yandex
Bugün: 24-May-2018 01:20:47
Ulusalarası saat: 23-05-18 22:20:47
Yazı tarihi ve Günü : 24 Kasım 2017Cuma

2 yorum var: “Bebeğim Neden Kustu

 1. İkiz bebekler kusup duruyor. Aynı anda ikizlerin kusması sizce nedir, ne anlama geliyor. Kusma krizi şeklinde her iki ikiz bebek de neredeyse aynı anda kusmaya başlıyorlar…

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
Çocuklara Neden “Yapamazsın” Denilmemeli

44’lük Heidi Klum, 28’lık Sevgilisiyle Tatilde aşk yaşıyor

Cem Yılmaz ile Defne Samyeli Aşk Yaşıyor

Kapat