Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Form & Beslenme > Diyet > Balığı kızartmak zararlı mı?

Balığı kızartmak zararlı mı?

Balığı kızartmak zararlı mı, yoksa balık buğulama yapmak daha mı yararlı?

Ucuz hayvansal protein kaynağı olan balık, içerdiği yağlar, protein ve vitamin açısından da önemli bir besin olup, çok yararlı ve sağlıklı bir gıda.

Bağ doku yönünden kırmızı et ve diğer beyaz etlere oranla daha zayıf olduğu için sindirilmesi çok daha kolay olan balıkların biyolojik değeri oldukça çok.  Çünkü balık, vücut ve metabolizma tarafından tamamen sindirilebilir bir yiyecek. Balıktaki tüm gıda bileşenleri vücut tarafından kullanılabiliyor olması onun en yararlı besin olma özelliğinin nedeni..

Her gün balık yemek zararlı mı faydalı mı?
Günlük 200 gram balık eti tüketerek, günlük protein ve yağ asiti gereksinimi karşılanabilir.

Haftada bir balık yemek yeterli mi?

Uzun ve sağlıklı bir hayat için balığı haftalık değil, her gün yemelisiniz. Haftada 2 veya 3 kere yememiz sağlık yönünden çok faydalı ama bunun balık yeme alışkanlığı haline getirilmesi çok daha yararlı.

Balık buğulama mı balık kızartma mı?

Balık pişirirken daha çok kızartma tercih  edilmesine rağmen,  kızartırken balıktaki yararlı maddelerin büyük bir bölümü kaybedilir. Bu pişirme tekniği zararlı olmamakla birlikte, balıkta bulunan bu faydalı yağlar ve mineraller kızartma yağına geçer ve bir miktar protein zarar görür.

Buğulama tekniği ise balığın kıymetli mineral ve proteinler suya geçer ve suyunun tüketilmesi halinde balıktan alabileceğiniz tüm mineral ve proteini, balık yağının tamamını vücudunuza almış olursunuz.

Bu nedenle sonuç olarak; Mısır unu ve yağ ile tavada kızartma daha lezzetli olabilir ama fırında veya tencerede buğulama da çok lezzetlidir. Izgara da çok yararlıdır. Dengeli beslenme ve diyet yönünden önemli olan balık yaparken, pişirme tekniği açısından değerli maddeleri de tüketebilmek ve düzenli balık tüketmeye gayret etmektir. Avlanma yasağının kalktığı, balık mevsiminde olduğumuz şu günlerde palamut ve hamsi balıkları bolca ve ucuz fiyatları ile oldukça cazip durumda. Bol balık yemenin kalp ve damar sağlığı açısından faydalarına da bir başka yazımızda değineceğiz.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Balığı kızartmak zararlı mı?
Web adresi : http://www.sihirlikadin.com/baligi-kizartmak-zararli-mi/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Balığı kızartmak zararlı mı? Google
Balığı kızartmak zararlı mı? Yandex
Bugün: 25-May-2018 02:33:22
Ulusalarası saat: 24-05-18 23:33:22
Yazı tarihi ve Günü : 10 Eylül 2016Cumartesi

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

Yukarı
Devamını oku:
Kavgacı mısın, savaşçı mı ?

GÜL DÜNYAYA – EMEL – ERDAL GÜNÜN ŞARKISI

ERKEĞİN 45 YAŞ SENDROMU MU, KADININ ERKEĞİ UNUTMASI MI ?

Kapat